סומוטו השלימה הנפקה ראשונה לפי שווי של 135 מיליון ש'

החברה, שמפתחת תוכנות למשתמשי האינטרנט, הנפיקה מניות ואופציות וגייסה 21 מיליון שקל ■ במהלך ההנפקה, שכללה הקצאה של מניות ואופציות, התקבלו ביקושים גבוהים של 55 מיליון שקל, כך שמחיר המניה הסופי היה גבוה ב-15% ממחיר המינימום

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת ההיי-טק הישראלית סמוטו סיימה הערב הנפקת מניות ראשונה (IPO), שבה גייסה 21 מיליון שקל לפי שווי של כ-135 מיליון שקל ("אחרי הכסף"). במהלך ההנפקה, שכללה הקצאה של מניות (15%) ואופציות, התקבלו ביקושים גבוהים של 55 מיליון שקל, כך שמחיר המניה הסופי היה גבוה ב-15% ממחיר המינימום וננעל על 3.03 שקלים.

סומוטו עוסקת בשיווק, פיתוח והתקנה אוטומטית של תוכנות למשתמשי האינטרנט. התוכנות של החברה מכילות תכנים פופולאריים לרשתות חברתיות, תוכנות המרת קבצי מדיה וטקסט, תוכנות להשוואת מחירים באינטרנט ותוכנות לעדכון מזג האוויר. החברה, שנוסדה ב-2010, מנוהלת על ידי בן גירון ואייל יעקב, שבעברם פתחו מוצרים דיגיטליים בחברות SweetIM ו-DonSpot. לחברה 40 עובדים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

המגדל הגבוה בישראל: עיריית ת"א אישרה הקמת בניין משרדים בן 80 קומות

אתרי האינטרנט שאסור 
לכם לפספס בדרך לחופשה

ההון שגויס ישמש את סומוטו להרחבת והאצת פעילותה הנוכחית, כמו גם כניסה לתחומי פעילות חדשים בתחום מובייל ואזורים גיאוגרפים נוספים. החברה מתכננת להמשיך את הגידול בפעילות האורגנית באמצעות מיזוגים ורכישות עם שחקנים בינוניים בתחום התוכנה; כניסה לשוק הסיני, בו יש לה שותפות עם Baidu ("גוגל" הסינית); ולהתרחב בתחום המובייל, באמצעות הפצת אפליקציות.

שוקי אברמוביץ'צילום: יח"צ

במסגרת התשקיף חשפה סומוטו את בעלי מניותיה, ביניהם יש לא מעט דמויות בולטות בשוק ההון. בין אלה ניתן להזכיר את קרן ההון סיכון קיידן קפיטל של רון טמיר, נאופארם השקעות שבבעלות דוד פורר, מנכ"ל כלל פיננסים לשעבר ויו"ר סומוטו שוקי אברמוביץ', יו"ר פסגות לשעבר אריק שטיינברג, מנכ"ל 888.com לשעבר גיגי לוי, ונדב גושן שכיהן כסמנכ"ל בבבילון וכמנכ"ל SweetIM.

שוקי אברמוביץ יו"ר החברה מסר: "מדובר באבן דרך וקפיצת מדרגה משמעותית עבור החברה. אנו שמחים להיות החברה הטכנולוגית הראשונה אשר שוברת את תקופת היובש בבורסה בתל אביב". בן גירון מסר: "הביקושים שהתקבלו במסגרת ההנפקה משקפים את אמון המשקיעים ביכולות החברה ובהנהלתה להשיא ערך ואנו מתכוונים לעבוד קשה על מנת להצדיק אמון זה".

ההנפקה בוצעה בהובלת חברת החיתום פועלים אי.בי.אי, בניהולו של ארז גולדשמידט, ובהשתתפות קונסורציום חתמים הכולל את כלל חיתום, מיטב הנפקות, רוסאריו קפיטל, ברק קפיטל.

עוה"ד אילן גרזי, חן משה ותמי חברוני זאפו ממשרד פרל כהן צדק לצר ברץ וגיא פרמינגר ממשרד רו"ח Pwc לעו"ד ואיל קליינמינץ ממשרד עו"ד פרופ' יובל לוי ליוו את החברה בהכנת התשקיף ובתהליך ההנפקה.

אירוע יוצא דופן

ההנפקה הראשונית של סומוטו נחשבת לאירוע יוצא דופן בבורסה של תל אביב. ההנפקה בולטת על רקע העובדה שלא מעט חברות דווקא בחרו בשנתיים האחרונות להימחק מהמסחר, כתוצאה מהקיטון במחזורים והירידה בכדאיות הכלכלית. למעשה, מדובר בהנפקה ראשונית שנייה שמבוצעת באחד העם מראשית 2012, לאחר שלפני חודשיים הונפקה בבורסה חברת הביומד קדימהסטם.

יתרה מזאת, ההנפקה של סומוטו בולטת על רקע העובדה שמדובר בחברת היי־טק. רוב חברות ההיי־טק המקומיות בוחרות להנפיק בבורסת נאסד”ק. ההנפקה בניו יורק עונה על שאיפות ההתפתחות הגלובליות של לא מעט יזמים, והיא גם סביבה תומכת במסחר. עם זאת, גם יש דוגמאות הפוכות כמו חברת בבילון, שהנפיקה לפני כשש שנים בתל אביב והציגה מאז ביצועים יוצאי דופן.

בשנים האחרונות מנסה הנהלת הבורסה למשוך יותר ויותר חברות היי־טק להנפיק בתל אביב, אך בינתיים בהצלחה חלקית מאוד. עוד ב–2000 השיקה הבורסה את מדד מניות הטכנולוגיה, תל־טק, במטרה לעודד את הסחירות במניות ההיי־טק. ועדה שהוקמה בידי הנהלת הבורסה ורשות ניירות ערך הציגה בחודש שעבר את המלצותיה לשינויים מבניים, במטרה לעודד הנפקה של סטארט־אפים.

הוועדה המליצה, בין היתר, על מתן הקלות ותמריצים לחברות ההיי־טק שיירשמו למסחר בתל אביב, ובהם מתן פטורים מגילוי נאות, אפשרות לעריכת דו”חות כספיים לפי כללי החשבונאות האמריקאיים ובשפה האנגלית, הקלות בממשל התאגידי, וכן הקלות בנוגע לאישור תגמול מנהלים חמש שנים לאחר ההנפקה. בנוסף, המליצו על הטבת מס למשקיעי ההיי־טק, כך שההשקעה תקוזז מרווחי ההון עד לסכום של 5 מיליון שקל.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"