הריבית נותרה ללא שינוי על 1.25%; "צפו להורדת ריבית בחודש הבא"

קרנית פלוג השאירה את הריבית ברמתה הנוכחית לאחר שבחודש שעבר (יולי) הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה גם כן על הותרת הריבית ללא שינוי ברמה של 1.25%

דרור רייך
דרור רייך

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום על הותרת הריבית לחודש אוגוסט ברמה של %1.25. מדובר בהחלטתה הראשונה של קרנית פלוג, עד עכשיו המשנה של הנגיד היוצא סטנלי פישר, וכיום הנגידה בפועל - והאישה הראשונה הממלאת תפקיד זה בישראל. כמו כן, זהו הדיווח הראשון לאחר עידן סטנלי פישר שפרש מתפקידו.

בחודש יולי, החלטת גובה הריבית האחרונה בה היה מעורב פישר, הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה על הותרת הריבית לחודש יולי גם כן ללא שינוי - 1.25%.

בבית ההשקעות הלמן אלדובי התייחסו לפרסום ריבית חודש אוגוסט הערב וציינו כי "בנק ישראל החליט שלא להוריד את הריבית, אולם להערכתנו מדובר רק בדחייה של החלטה אשר תמומש עד סוף השנה. דחיית ההחלטה על הורדה נוספת נותנת לבנק ישראל עוד זמן לראות את ההשפעה של שתי הורדות הריבית הרצופות שהיו בחודש מאי, זאת מכיוון שההשפעה של הורדת הריבית על הכלכלה מגיעה בדרך כלל באיחור".

קרנית פלוג

"ההחלטה החודש לא הייתה פשוטה מכיוון שנתוני הרקע היו מעורבים", הוסיפו האנליסטים. "מצד אחד, הנתונים השוטפים מעידים אומנם על האטה אך בפועל הצמיחה עדיין סבירה ומחירי הדיור ברמות גבוהות בשל המשכנתאות הזולות. מנגד, השקל מוסיף להתחזק וסביבת האינפלציה נמוכה, למרות המדד האחרון. בעקבות הנתונים הנ"ל, כנראה שהבנק החליט להמתין להתפתחויות נוספות או להשאיר את ההחלטה לנגיד הבא פרנקל, במידה ומינויו יאושר".

"הנתונים המאקרו כלכליים הצביעו על כך שיש צורך בהורדת ריבית נוספת. נראה שהעדר נגיד בפועל, עיכב החלטה זו משיקולים שאינם מאקרו-כלכליים", כך סבור שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי. בן אריה מוסיף כי "המשך הייסוף בשקל, הריביות הנמוכות בחו"ל, תחזיות צמיחה גלובליות אשר ממשיכות להיות נמוכות וסביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה על אף השפעת הממשלה בחודשים האחרונים (ולמרות ההפתעה במדד יוני), הינן סיבות ממשיות להורדת ריבית ועדיף כמה שיותר מוקדם. את החשיבות והאמונה בהורדת ריבית נוספת ניתן לראות בתשואת המק"מים אשר עומדת על 1.22%-1.15%, ומצביעה על כך שהשוק מעריך כי צפויה הורדת ריבית נוספת השנה".

לדברי בן אריה, "עד היום היינו רגילים למדיניות מוניטרית אשר מטרתה לשמור יעד האינפלציה אך בה בעת גם על היציבות בשוק התעסוקה והתמיכה בצמיחה. פרופ' פרנקל, הנגיד המיועד, מצטייר ככזה אשר יציבות המחירים הינה הדבר היחיד אשר עומד אל מול עיניו ומעניין לראות כיצד יגיב. אני מעריך כי מול הדולר הנחלש, אשר פוגע ונוגס בצמיחת המשק, יצטרך הנגיד הנכנס לפעול בקו מחשבה אחר ממה שהיינו רגילים לראות ממנו בקדנציה הקודמת וכבר בקרוב נהיה עדים להורדת ריבית נוספת".

שמואל בן אריהצילום: יח"צ

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר אמר בתגובה להחלטה כי "אי הורדת הריבית הינה משיקולים שאינם מאקרו-כלכליים", וטען כי לדעתו תהיה הורדת ריבית בחודש הבא.

לדבריו, "הנתונים המאקרו כלכליים הצביעו על כך שיש צורך בהורדת ריבית נוספת. נראה שהעדר נגיד בפועל, עיכב החלטה זו משיקולים שאינם מאקרו-כלכליים", כך סבור שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי".

בן אריה הוסיף כי "המשך הייסוף בשקל, הריביות הנמוכות בחו"ל, תחזיות צמיחה גלובליות אשר ממשיכות להיות נמוכות וסביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה על אף השפעת הממשלה בחודשים האחרונים (ולמרות ההפתעה במדד יוני), הינן סיבות ממשיות להורדת ריבית ועדיף כמה שיותר מוקדם. את החשיבות והאמונה בהורדת ריבית נוספת ניתן לראות בתשואת המק"מים אשר עומדת על 1.22%-1.15%, ומצביעה על כך שהשוק מעריך כי צפויה הורדת ריבית נוספת השנה".

לדברי בן אריה, "עד היום היינו רגילים למדיניות מוניטרית אשר מטרתה לשמור יעד האינפלציה אך בה בעת גם על היציבות בשוק התעסוקה והתמיכה בצמיחה. פרופ' פרנקל, הנגיד המיועד, מצטייר ככזה אשר יציבות המחירים הינה הדבר היחיד אשר עומד אל מול עיניו ומעניין לראות כיצד יגיב. אני מעריך כי מול הדולר הנחלש, אשר פוגע ונוגס בצמיחת המשק, יצטרך הנגיד הנכנס לפעול בקו מחשבה אחר ממה שהיינו רגילים לראות ממנו בקדנציה הקודמת וכבר בקרוב נהיה עדים להורדת ריבית נוספת".

רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב, לשכת העצמאים והעסקים הקטנים, אמר בתגובה הלחלטת הריבית כי "צריך להוריד את הריבית כדי להקל על מצוקת העסקים הקטנים והבינוניים.

"המצוקה הגוברת של העסקים הקטנים והבינוניים המשתקפת מהאטה במשק, שצפויה אף להחריף כתוצאה מהעלאת נטל המס והקיצוצים בתקציב המדינה, מחייבת להוריד את הריבית במשק. הורדת הריבית תעודד את הצמיחה, תסייע בחיזוק הדולר אל מול השקל ותפחית את עלויות האשראי של עסקים, ובכך תאפשר למשק בכלל ולעסקים הקטנים והבינוניים בפרט, להחזיק את הראש מעל המים", כך אומר רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, בעקבות החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי.

רצאבי הוסיף כי "נתוני המאקרו מצביעים על כך שמסתמנת האטה נוספת בפעילות במשק, לרבות התכווצות נוספת בהשקעות. כמו כן, החודש נרשם גידול בתביעות החדשות לדמי אבטלה. הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה נמצאות סמוך למרכז יעד האינפלציה, מה שמקל על הורדת ריבית".

"הותרת הריבית כפי שהיא, לא צפויה להביא שינוי של ממש מבחינת הדולר או הבורסה בטווח הקצר. בטווח הבינוני יהיה תיסוף נוסף של השקל והתמתנות הבורסה, דבר שיחייב את בנק ישראל לקנות דולרים, על מנת לייצב את שער המטבע", הוסיף.

ניר אומיד, מנהל השקעות ראשי בתמיר פישמן אמר בנוגע להחלטת הריבית "בנק ישראל קיבל את ההחלטה הקלה, שמירה על הסטטוס קוו, עד לכניסתו לתפקיד של הנגיד החדש , משאירים עוד כדור אחד במחסנית . צריך לזכור כי תפקידו העיקרי של בנק ישראל הינו לשמור על יציבות המחירים מחד ותמיכה בצמיחה מאידך , כאשר יעד האינפלציה הינו 1%-3% האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים הינה 2% , והאינפלציה הצפוייה שנה קדימה ירדה ל- 1.7%בלבד, הרי שאנו נמצאים במרכז היעד קדימה ואחורה , ואין כל סיבה לכך שהריבית לא תרד ל1%, מה שעשוי לסייע לבלום את העלייה של השקל מול הדולר ובכך לבלום את הפגיעה ביצואנים . ברירת המחדל צריכה להיות הפחתת ריבית , כל עוד אין סכנה ליציבות המחירים . לגבי השפעתה של הריבית הנמוכה על מחירי הנדל"ן הגואים , למרות שבנק ישראל ניסה לסייע בנושא אין זה תפקידו ומי שצריכה לטפל במחירי הנדל"ן, היא הממשלה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"