חיים צוף ומשפחת לבנת ישלמו 60 מיליון שקל לסגירת תביעת קווי אשראי

באחרונה הסכימה משפחת לבנת להשיב לאי.די.בי אחזקות 90 מיליון שקל כנגד דיווידנדים שקיבלה בעבר לצורך הסרת תביעה נגדה ■ עו”ד נועם שרון, שאף הוא מעורב בפרשה, עלול לשלם 2 מיליון שקל

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

16 שנה לאחר קריסת קבוצת קווי אשראי, ותשע שנים לאחר הגשת התביעות על ידי מפרק קווי אשראי, עו”ד יצחק מירון - מסתמן כי הנתבעים המרכזיים בפרשה ישלמו 60 מיליון שקל בהסכם פשרה לסיום התביעות נגדם.

הצדדים ניסחו טיוטה מתקדמת של הסכם הפשרה, ואם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, היא צפויה להיחתם בימים הקרובים. מתוך סכום הפשרה בסך 60 מיליון שקל, חיים צוף ומשפחת לבנת צפויים לשאת בעיקר התשלום בסך 57 מיליון שקל. לפי שעה לא ידוע מה החלוקה הפנימית בין צוף ללבנת, קיימת סבירות כי משפחת לבנת תישא ב-24% מהסכום, בהתאם לשיעור אחזקתה במניות השליטה בחברת אקויטל וצוף יישא בשאר (76%). השליטה נרכשה מקווי אשראי ערב קריסתה ב-1995–1997. עסקה שנויה במחלוקת זו נמצאת במרכז הפשרה.

בתחילת יולי הסכימה משפחת לבנת להשיב לאי.די.בי אחזקות 90 מיליון שקל במזומן ובמניות כנגד דיווידנדים שקיבלה בעבר לצורך הסרת תביעה נגדה.

מימין - שי, צביקה, זאביק ובונדי לבנת. מעוניינים בצינון הקשר - לא בניתוק מוחלט

החברות הציבוריות מקבוצת אקויטל עשויות לשאת בתשלום של מיליון שקל. פוליסת הביטוח האחריות המקצועית של עו”ד נועם שרון ‏(נתבע בפרשה‏) צפויה לשלם 2 מיליון שקל. אם בנק דיסקונט, שהוא נתבע מרכזי בפרשה, יחליט להצטרף לפשרה - הסכום הכולל צפוי לגדול ב-5 מיליון שקל ל-65 מיליון שקל.

הסכם הפשרה המתגבש צפוי להביא לידי סיום את אחד מתיקי הפירוק המורכבים ביותר שבוצעו בחברה ציבורית בישראל.

מפרקי קווי אשראי קיבלו את תיק הפירוק של קווי אשראי, לאחר שבעלי עניין בחברה הותירו אותה עם נטל כבד של חובות לבעלי האג”ח ולבנקים ועם קופה ריקה, כך שלא היו מקורות מימון לניהול החקירה של נסיבות הקריסה.

ארכיון מסמכי החברה הוצת, כך שהיה גם קושי רב בהשגת המסמכים הקשורים בקריסת החברה.

יצחק מירון

לאחר הליכי חקירה ממושכים, הגישו מפרקי החברה תביעה נגד 42 נתבעים על סך 500 מיליון שקל, אך היא עוד לא החלה להתברר לגופה עד היום, בעיקר עקב טענות מקדמיות רבות שהגישו הנתבעים הרבים שעיכבו את בירור התביעה. פריצת הדרך בפרשה הושגה ב-2010, לאחר שאחד הנתבעים המרכזיים, יובל רן, שהיה בעל השליטה ומנהלה של קווי אשראי בעת קריסתה, החליט לשתף פעולה עם מפרק קווי אשראי.

רן, המתגורר זה 16 שנה ביוסטון, ארה”ב, החליט ב-2010 לשתף פעולה עם המפרקים לאחר שסבר ששותפיו לשעבר בגדו בו והותירו אותו להתמודד לבד מול טענות המפרקים. רן החליט למסור מרצונו מידע, מסמכים והקלטות, שחשפו בפני מפרקי קווי אשראי מידע חדש על עסקות שבוצעו, לטענתו, בקווי אשראי ערב קריסתה. בעקבות המידע, הגיש עו”ד מירון בינואר 2011 בקשה לתיקון כתב התביעה.

המידע המרכזי שמפרקי קווי אשראי ביקשו מבית המשפט להוסיף לתביעה המתוקנת נגע לעסקה של מכירת השליטה בקבוצת בקבוצת אקויטל, המחזיקה בשליטה בחברת חיפושי הגז ישראמקו. המפרקים כתבו לבית המשפט כי מהמידע שרן מסר בפניהם עולה כי חלק מהנתבעים שילמו לבעלי השליטה בקווי אשראי כספים בלתי מדווחים, מתחת לשולחן. “לדברי רן, שילמה קבוצת לבנת לרן וליתר חבריו המנהלים סכום של 3 מיליון דולר. סכום נוסף של 3 מיליון דולר שילמה קבוצת מימון־צוף. הסכומים שולמו כדי שבעלי השליטה ידאגו לכך שהחברות הציבוריות שבניהולם יאשרו את העסקות ‏(למכירת גרעין השליטה בקבוצת אקויטל, ס”א‏)”. באי כוכם של משפחת לבנת, צוף וקובי ומימון, טוענים כי טענותיו של רן הן כוזבות.

פרסום חלק מטענותיו של רן הוביל לפתיחת חקירה על ידי חלק מהרשויות. לאחר שלוש שנים של סיוע שהעניק רן למפרקים, הוא חבר באחרונה לסוכן מיוחד לשעבר של האף.בי.איי, והקים יחד עמו ועם אמיר מירסקנדרי ‏(דירקטור לשעבר בישראמקו אינק‏) חברה המתמחה בחקירות וניתוח מקרי הונאה בניירות ערך.

חיים צוףצילום: איליה מלניקוב

כאמור, במקביל להליכים המשפטיים המתנהלים בבית המשפט, פנו הצדדים להליך גישור, המסתמן כמוצלח. הצדדים צפויים להיפגש מחר, וקיימת האפשרות כי בפגישה הזאת יסכמו הצדדים את הפרטים האחרונים שנותרו פתוחים.

מתווה הפשרה המתגבש לקראת חתימה הוא הישג גדול למפרק קווי אשראי, עו”ד מירון. לפני שנה ניסו חלק מהנתבעים לגבש הסדר פשרה ישירות מול בעלי האג”ח ולסגור את התיק בתמורה ל-21 מיליון שקל. בתגובה לכך יצא עו”ד מירון למאבק שבו ביקש מבעלי האג”ח שלא לקבל את הצעת פשרה שגיבשו הנתבעים. המפרק אמר באסיפת הנושים כי הוא ממליץ לבעלי האג”ח לדחות את הצעת ההסדר ולהמשיך בהליכי התביעה. למרות זאת הצבעת הנתבעים זכתה לתמיכה של בעלי האג”ח.

על אף זאת, החליט בית המשפט לא לקבל את ההצבעה באסיפת הנושים לנוכח טענת המפרקים כי הרוב באסיפה הושג בזכות תמיכת בעלי אג”ח מקורבים לנתבעים, שלא הצהירו על עניין אישי בהצעה. סכום הפשרה המסתמן כעת גבוה פי שלושה מהסכום שהוצע לפני שנה. עו”ד זהר לנדה, המייצג את צוף, סירב להגיב בעניין. דובר משפחת לבנת סירב להגיב.

עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאווי המייצגים את קובי מימון לא מסרו תגובה.

קובי מימון. חבר ושותף של כץצילום: מוטי קמחי

עורך הדין יצחק מירון לא מסר תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"