דיווח: רשות ניירות ערך ממליצה להגיש כתב אישום נגד דנקנר

כך נאמר הערב בערוץ 10 ■ רשות ניירות ערך חקרה חשד שדנקנר ניסה להשפיע בדרכי תרמית על שערי מניית אי.די.בי ■ האוזר "חשד לתרמית בהיקף של מיליוני ש'" ■ דנקנר: "לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי ולא מימנתי שום תוכנית תרמיתית"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

(עדכון) הרשות לניירות ערך ממליצה להגיש כתב אישום נגד נוחי דנקנר - כך דווח בערוץ 10. ברשות סירבו להגיב.

מוקדם יותר היום, תיק החקירה של נוחי דנקנר עבר לידי פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה. יו"ר רשות ניירות ערך פרופ' שמואל האוזר הודיע בצהריים כי הרשות סיימה את החקירה והורה להעביר את תיק אי.די.בי לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

החקירה הגלויה בתיק זה נפתחה בהוראת יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, במהלך נובמבר 2012 בעקבות חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך. במהלך החקירה בדקה הרשות חשדות לביצוע עבירות תרמית בניירות ערך, עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

גשם של סוכריות // כך מרוויחים 630 אלף דולר ביום מריסוק ממתקים

נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

החרדים נושמים לרווחה: הקיצוץ בישיבות יוקטן בכ-150 מיליון שקל ב-2013

האוזר אמר היום: "אני מודה לצוות החקירה של רשות ניירות ערך על העבודה המאומצת שנעשתה על מנת להשלים את החקירה בנושא ולהביא את התיק לפרקליטות בהקדם האפשרי. מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת שכללה בדיקה נרחבת של מעורבים. החקירה התקיימה במישור הסמוי ולאחר מכן במישור הגלוי כאשר צוות החקירה ניהל אותה לאורך כל הדרך באופן מוקפד, ללא משוא פנים וללא פניות".

ברגע שיו"ר הרשות מחליט על פתיחת חקירה, הרשות מחויבת להעביר בתום החקירה את התיק לפרקליטות, בין אם ממליצים להגיש כתב אישום ובין אם לא. ברשות מסבירים כי חל עליהם איסור בחוק לפרסם את ממצאי החקירות אותם הם מבצעים, אלא רק באישור היועץ המשפטי לממשלה. לשיטת הרשות, הפעולה היחידה המותרת להם לפרסם הינה שהם סיימו את החקירה והעבירו את התיק לפרקליטות. גם החשודים לא יודעים כעת מה ההמלצה שניתנה. זאת, כדי שהפרקליטות תוכל לדון בתיק מבלי להיות מושפעים מדעת הקהל.

עניינה של חקירה זו נוגע לאירועים במסחר שהתרחשו סביב הנפקה של חברת אי.די.בי אחזקות שהתקיימה במהלך פברואר 2012. על פי החשד, בעל השליטה בחברה, דנקנר, הפעיל את איתי שטרום, בעליה המשותף של חברת ISP פיננשיאל טריידינג ביחד עם עדי שלג, על מנת שיפעל להשפיע בדרכי תרמית על שערי מניית אי.די.בי בכדי לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה והמחיר שיתקבל בה.

על פי החשד, דנקנר פעל להשגת מימון בעבור ISP לטובת מטרה זו ובהמשך השתתף במימון התוכנית התרמיתית, הן באמצעיו שלו והן באמצעות אחרים אשר הופנו על ידו ל- ISP במהלך ימי המסחר בהן התקיימה הפעילות התרמיתית. זאת, על מנת לרכוש את מניות החברה מ-ISP במטרה להזרים הון להמשך הפעילות התרמיתית אשר התבצעה בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.

לשיטת הרשות, מדובר בתיק מורכב הכולל חומר ראיות רב. החקירה המאומצת נוהלה ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך בראשותו של עו"ד אלי לוי, מנהל המחלקה, ובמהלכה בוצעו חיפושים רבים ונגבו עדויות רבות ממעורבים ועדים, בהם בכירים בשוק ההון ונושאי משרה בכירה בחברות ציבוריות. החשודים העיקריים - דנקנר, שטרום ושלג - שוחררו בתנאים מגבילים ובהפקדת ערבויות כספיות בגובה של מיליוני שקלים.

נוחי דנקנר מסר בתגובה: "בהתייחס להנפקת מניות של אי.די.בי שהתקיימה בפברואר 2012, ולהודעת הרשות לניירות ערך מהבוקר, אני מבקש להבהיר כי לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי אף אחד למהלך תרמיתי ולא מימנתי שום תוכנית תרמיתית. אני בטוח שאמת עובדתית זו תתברר במהרה. עם סיום החקירה והעברתה באופן טבעי לפרקליטות, אני מקווה שלאחר עיון בחומר הראיות תתקבל החלטה לסגור את התיק".

עוה"ד איריס ניב-סבאג ונוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את איתי שטרום מסרו בתגובה: "אנו משוכנעות, כי איתי שטרום פעל כחוק ולא עבר כל עבירה. לחקירה זו אין קשר לכספי לקוחות והיא אינה נוגעת בשום היבט בנושא זה".

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג ממשרד דחוח ושות׳, שמייצגים את עדי שלג, מסרו בתגובה: "למדנו על ההחלטה הבוקר. מדובר בפרשה מורכבת ונתייחס לדברים בזמן ובמקום הראויים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי