הסדר בין הפרקליטות לרועי ורמוס: ישלם כופר של חצי מיליון שקל תמורת סגירת התיק

במסגרת ההסדר, לא יוגש כתב אישום נגד ורמוס והוא לא יידרש להודות במיוחס לו ■ עם ביצוע התשלום, יוכל ורמוס לשוב ולכהן כנושא משרה בכירה בשוק ההון

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

נחתם הסדר בין הפרקליטות לבין רועי ורמוס, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות לשעבר, במסגרתו הוחלט כי תיק החקירה ייסגר בתמורה לתשלום כופר של חצי מיליון שקל. ורמוס נחשד בביצוע תרמית בניירות ערך בחשבון הנוסטרו (ההון העצמי) של פסגות, ביחד עם הסוחר דוד אדרי.

ההסדר נחתם מכוח חוק ניירות ערך המתיר לפרקליט מחוז שלא להגיש כתב אישום, למרות שקיימות ראיות לכאורה לביצוע עבירה. במסגרת ההסדר, החשוד מקבל על עצמו עונש הקבוע בחוק, ובתמורה לא יוגש נגדו כתב אישום והוא לא יידרש להודות במיוחס לו.

בתחילת פברואר 2010, חודשיים לאחר שקרן איפקס וקרן יורק הכריזו על עסקת פסגות, נודע כי רשות ניירות ערך חוקרת את ורמוס בחשד להרצת ניירות ערך ביחד עם סוחר הנוסטרו של פסגות דוד אדרי ושותפים נוספים. מדובר בפעולות שבוצעו בחשבון הנוסטרו של בית ההשקעות שהכיל מיליארדי שקלים. החקירה של הרשות התבססה על תמליל שיחות שערך מנהל הנוסטרו של פסגות, וורמוס היה צד בהן.

הפעולות לכאורה של הרצת ניירות הערך, שבוצעו באג"ח ממשלתיות ובאג"ח קונצרניות, יצרו לפסגות רווחים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בתחילה התמקדה החקירה בדוד אדרי ושי בן-דוד, בכירים לשעבר בפסגות. בהמשך התרחבה החקירה, והרשות הודיעה כי התגלו ממצאים המחזקים חשדות שוורמוס, יחד עם מנכ"ל חבר הבורסה של פסגות, שי ירון, היו מעורבים בפעילות הרצת ניירות הערך בחברה.

רועי ורמוס

בסוף אוקטובר 2010 החליט פרקליט המדינה, משה לדור, לסגור את תיק החקירה נגד פסגות בכפוף לתשלום של 150 מיליון שקל וסיום כהונתם של מנהלים בקבוצה שהיו מעורבים, לכאורה, במניפולציה בניירות ערך, ובהם ורמוס. בינואר 2011 שלחה פרקליטות מיסוי וכלכלה הודעה על החלטה להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד המעורבים. הפרקליטות הודיעה למעורבים כי בכוונתה להעמידם לדין בכפוף לשימוע בעבירות של השפעה בתרמית על ניירות ערך וקבלת דבר במרמה.

מאז סוף 2010 הוגבלה העסקתו של ורמוס במשרות בשוק ההון. לאחר תשלום הכופר, שיבוצע בתוך 60 יום ויגיע לאוצר המדינה, ורמוס יוכל לשוב ולכהן כנושא משרה בכירה בשוק. במסגרת ההסדר הצהיר ורמוס כי "אין לו ולא יהיו לו טענות כנגד הרחקתו בפועל מעיסוק כמנהל בשוק ההון בתקופה זו".

מהפרקליטות נמסר כי ההסדר מתחשב "במכלול נסיבות העניין וטיבן של העבירות בהן עסקה החקירה, ולאחר שהפרקליטות שקלה בין היתר את משמעות הנטלים בהם נשא ורמוס עד כה ואת אלה בהם יישא". עוד הסבירה הפרקליטות כי תכני השיחות, עליהם התבסס כתב האישום, חייבו התערבות מצידו של ורמוס. בפרקליטות ציינו כי הימנעותו של ורמוס מהתערבות בשיחה מגיעה לכדי "עבירת פגיעה בניהול התקין של עסקי התאגיד", שבגינה קבוע עונש של עד שנת מאסר וקנס.

"בשים לב להגבלה בפועל בה נשא ורמוס עד עתה, כשנתיים וחצי, העובדה כי ורמוס השלים עם הרחקתו, העובדה כי מדובר בפרשה מורכבת, שהגשת כתב אישום בה תיארך עוד זמן מה, וראייתה של הפרקליטות את נטילת אמצעי האכיפה על ידי ורמוס במסגרת הסדר סגירה בתנאים, כעונה על האינטרס הציבורי בנסיבות העניין", הסבירו בפרקליטות.

עוה"ד של ורמוס, ניר כהן, אמיר בן-ארצי, ז'ק חן ועינת בן-משה, מסרו בתגובה כי "אנו שמחים שהפרקליטות קיבלה את הטענות שהעלנו בשימוע וקבעה כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד רועי ורמוס".

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"