על רקע ביקורת על תפקודה: מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון מתפטרת

לאחר כ-28 שנים בבורסה לניירות ערך הודיעה לבנון ליו"ר הבורסה, סם ברונפלד, כי היא פורשת מתפקידה בסוף השנה על רקע חוסר בשיתוף פעולה הדוק בין ההנהלה לדירקטוריון ■ בשוק מעריכים כי אחד הגורמים להתפטרותה הוא יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון הודיעה ליו"ר דירקטוריון הבורסה סם ברונפלד שהיא פורשת מתפקידה בסוף השנה, מספר ימים לאחר שברונפלד כתב עליה חוות דעת שלילית על תפקודה בשנה האחרונה. התפטרות לבנון היא גם על רקע מחזורי המסחר הנמוכים בבורסה, בעיה שטרם נמצא לה פיתרון.

במכתב לדירקטוריון הבורסה כותבת לבנון כי "בתחילת ינואר 2014 ימלאו 28 שנים לעבודתי בבורסה, מתוכן כ-7 שנים וחצי כמנכ"לית. במועד זה אני מבקשת לסיים את תפקידי ולפרוש מהבורסה". לבנון מסבירה כי "בשנות עבודתי בבורסה נפלה בחלקי הזכות להוביל תהליכים בעלי משמעות אסטרטגית, הן בתפקידי כמנהלת מחלקת מערכות מידע והן בתפקידי כמנכ"לית".

עוד כתבה לבנון: "בשבוע שעבר הצגתי מסמך מפורט המתאר את הפעילויות אשר בוצעו בבורסה להגברת הנזילות ושכלול המסחר: חלקן כבר בוצעו ומבוצעות בימים אלה, חלקן נמצאות בהליכי יישום מתקדמים. וחלקם רעיונות הנמצאים בשלב בחינה ע"י ההנהלה. מטבע הדברים המסמך התמקד בתחומים הנמצאים בתחום טיפולה של הבורסה. לצערי, אינני מרגישה תמיכה נחרצת של הדירקטוריון בתוכנית".

כתבות נוספות ב-TheMarker:

דו"ח המבקר // בקרה רופפת של האוצר אחרי שינויים בתקציב הביטחון

הרשימה המלאה // משרד השיכון חושף כמה עולה דירה בישראל

אסתר לבנוןצילום: ניר קידר

"כוחה של הבורסה הינו בשיתוף פעולה הדוק בין ההנהלה לדירקטוריון. ללא תמיכה בלתי מסויגת של הדירקטוריון, סיכויי ההצלחה של התוכנית אינם גבוהים", כתבה לבנון. "מאחר שאני רואה חשיבות עליונה להרמוניה ולכידות בין ההנהלה לדירקטוריון, גמלה בלבי ההחלטה לסיים את עבודתי בבורסה בסוף דצמבר. לבורסה יש צוות מקצועי מדהים של מנהלים ועובדים המסורים בלבם ונפשם לארגון, צוות שכל מנכ"ל יתקנא בו. בעזרתם יוכל המנכ"ל שייבחר להצעיד את הבורסה לשיאים חדשים. אני מעמידה את עצמי לרשות הדירקטוריון במטרה לאפשר בחירה מסודרת של המנכ"ל הבא והליך חפיפה נאות", מסכמת לבנון.

ברונפלד מסר כי הוא קיבל בצער את ההתפטרותן. "לבנון היתה חלק מהנהגת הבורסה במשך 28 שנים. היא הובילה באופן אישי את מהפכת המחשוב והעמידה את הבורסה בשורה אחת עם בורסות בעולם ועל כך אנו חייבים לה תודה. דירקטוריון הבורסה יתכנס בקרוב כדי לדון בהערכות הבורסה לאור הודעת ההתפטרות".

חוות דעת שלילית על תפקודה של לבנון

בשנה האחרונה אימצה הבורסה מדדי איכות לבדיקת אופן פעילותם של המנהלים הבכירים. הבורסה קבעה מודל תגמול רב-שנתי במסגרתו חברי ההנהלה מוערכים אחת לשנה. בשבועות האחרונים קיימו ועדת התגמול ודירקטוריון הבורסה את הדיון השנתי והחליטו שבשל המצב במשק, חברי ההנהלה לא יקבלו בונוס בגין 2012, וכן לא יקבלו העלאה בשכרם.

נראה שהמסקנה שלבנון אינה עומדת לקבל מענק עבור 2012 לא הכתה אותה בהפתעה. בשנה וחצי האחרונה מערכת היחסים בינה לבין יו"ר הדירקטוריון היתה עכורה, דבר שבא לי ביטוי באופן רשמי בחוות הדעת של ברונפלד לגבי תפקודה, הישגיה ועמידתה בתוכנית העבודה שנקבעה. בחוות הדעת קבע רונפלד כי "חלק מהפרמטרים לפיהם נבחנה לבנון טעונים שיפור".

ברונפלד ציין כי "מאז ומתמיד תפקיד מנכ"ל הבורסה הוא אחד התפקידים המאתגרים והמורכבים בשוק ההון והמציאות החדשה אף הגבירה את הצרכים והמשימות". עוד אמר כי "הערכת העשייה של מנכ"ל הבורסה ב-2012 היתה ארוכה, מקיפה, ומעמיקה והכילה נושאים רבים שבהם המנכ"לית תיפקדה בהצטיינות, לצד נושאים הטעונים שיפור כזה או אחר". הערכת ברונפלד פרוסה על כ-4 עמודים, כשהנושאים העיקריים שנבדקו היו הפרויקטים המיוחדים אותם הובילה לבנון בשנה האחרונה, הממשל התאגידי, וההתנהלות השוטפת של הבורסה .

העובדה כי לבנון קידמה והובילה פרויקטים רבים - השקת מדדי תל בונד חדשים, הנפקת אופציות שבועיות על מדד ת"א 25, תעודות סל ממונפות, מנגנון למיתון תנודות מחיר גדולות במניה בודדת, שידרוג קיבולת המחשוב לתמיכה במסחר האלגוריתמי - לא גרמה לברונפלד להעריך את לבנון באופן חיובי, ונראה כי הוא התמקד יותר בעובדה כי הארכת שעות המסחר לא הגבירה את המחזורים בבורסה באופן משמעותי, כמו גם כישלון מאמציה של לבנון לצרף את ישראל למדד MSCI.

לטענת מקורבים ללבנון, "עיקר הביקורת של ברונפלד היתה מופנית לממשל התאגידי הקיים בבורסה. במהלך התקופה האחרונה הצליח היו"ר לטרפד מהלכים אותם יזמה המנכ"לית בטענות משונות. לבנון ניסתה להוביל פרויקטים נוספים, אך הוא לא עודד אותה וגרר את הדיון עם דרישות שונות". לטענת המקורב, "בבורסה מחפשים שעיר לעזאזל וחושבים כי אם לבנון תלך הביתה, אז לא יפטרו את שאר המנהלים וחברי הדירקטוריון בבורסה".

"אמון הציבור בלבנון נסדק קשות לפני מספר חודשים"

ענת פרומקיס, מנכ"ל מגדל שירותי בורסה, דירקטורית בבורסה ויו"ר איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים אמר בתגובה להתפטרות לבנון: "החלטתה לא הפתיעה אותי. בחודשים האחרונים הייתי עדה למערכת יחסים לא פורייה בין הבורסה לרשות לניירות ערך. עצם הקמת הוועדה להגברת המסחר בבורסה על ידי שמואל האוזר יו"ר הרשות לניירות ערך ולא על ידי הבורסה, סימנה התחלת תהליך של לקיחת מושכות על ידי הרשות. תהליך זה המשיך בדרישה של הרשות לשיפור הממשל התאגידי. בנוסף, בניית מדדי הערכה סימנה את התחלת הסוף לאמון שבין הרשות לבין סגל הנהלת הבורסה".

מקורב לבורסה סיפר כי "היחסים בין לבנון לבין האוזר וברונפלד היו עכורים. אבל בכל מקרה, מנכ"ל שלא מצליח לעשות את תפקידו צריך להתפטר, כפי שעשתה לבנון".

"המהלך אינו מהווה הפתעה על רקע המתיחות הידועה בבורסה בימים אלו וזאת על רקע הירידה המשמעותית בהיקפי המסחר", אמר אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים תמיר פישמן, בתגובה להודעה על פרישתה של לבנון. "היא עשתה עבודה מעולה ולמעשה הינה קורבן של בעיות מבניות קשות בשוק ההון הישראלי שאינן בשליטתה של לבנון ואינן בשליטתו של אף מנכ"ל בורסה אחר", אמר תמיר.

"הבורסה בישראל משקפת את הנעשה בשוק. מדובר בבעיות מבניות של רגולציה מוגזמת החונקת את הפעילות בשוק ההון ומוציאה שחקנים החוצה. הרגולציה הכבדה גורמת לאי ודאות, לירידה בהנפקות ולירידה של פעילות שחקנים בתחום. ניתן לראות זאת בבירור בסוגיות העולות סביב הטבות המיסוי לחברות. שורר חוסר ודאות כבד שמקטין את הפעילות סביב אותן מניות, ואין ספק כי משרד האוצר צריך לעשות בדק בית בנושא", אמר תמיר.

עו״ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, היה ביקורתי ה ואמר כי "המחלוקת לגבי הפתרונות להתייבשות הבורסה היתה אולי הקש ששבר את גב הגמל אבל אמון הציבור בלבנון נסדק קשות לפני מספר חודשים. זאת, כאשר התייצבה מאחורי אייל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס, בהחלטתו 'לשרוף את המועדון' ולמחוק את החברה מהמסחר מכיוון שלא היה מוכן לציית לכללי ממשל תאגידי תקינים. בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם הבורסות מסמנות את הדרך לשמירה על ממשל תאגידי ולהגנה מוגברת על המשקיעים, ובחירתה של לבנון לעשות בדיוק הפוך הייתה מאכזבת ומדאיגה. התפטרותה היא הזדמנות לפתוח חדש וחיובי יותר מבחינת הציבור המושקע בבורסה".

האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, יניב פגוט, אמר כי "עזיבתה של לבנון היא הזדמנות לבצע מהפכות ארגוניות בבורסה לניירות ערך, מהפכות שימנעו את שקיעתה של הבורסה המקומית. ראוי לציין כי אין תרופות קסם למחלותיה של הבורסה, אולם לבנון כרופא התורן במשמרת הארוכה לא הצליחה לייצב את החולה וכעת קיים כיום חשש אמיתי לבריאותו. בנסיבות שנוצרו איבדה אסתר לבנון במידה רבה את הלגיטימציה הציבורית להוביל את הבורסה המקומית לקראת האתגרים הנכונים לה בשנים הבאות.

"הנהלת הבורסה המקומית לא הגיבה בצורה מניחה את הדעת לשינוי בטעמי המשקיעים המקומיים אשר גילו בשנים האחרונות את נפלאות ההשקעות בחו"ל בכלל ובארה"ב בפרט והתייחסו במידה רבה למשקיעים המקומיים כמשקיעים שבויים ולא השכילה להגדיל את היצע החברות הציבוריות ולתרום להעמקת המחקר והנזילות בשוק המניות."למען ההגינות, ראוי לומר כי לא כל מה שרע בבורסה לניירות ערך מקורו בניהול קלוקל של לבנון וזו מצאה עצמה לא אחת בודדה במערכה על עצירת הידרדרותה של הבורסה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים