"ששינסקי" של ממשלת ספרד עלול לפגוע בסאנפלאואר ובשיכון ובינוי

הממשלה הספרדית מנסה להיחלץ מהמחויבות שנתנה ליזמי האנרגיה הסולארית ■ רפורמה חדשה תבטיח לפארקים הסולאריים תעריף שיספק למשקיעים "רווחיות סבירה" בלבד ששקולה לתשואה של 7.5%

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

בפעם השנייה בתוך שלוש שנים מנסה ממשלת ספרד להיחלץ מהמחויבות המשפטית שנתנה ליזמי האנרגיה החלופית במדינה ויצרני האנרגיה הפוטו־וולטאית.

חברת סאנפלאואר וחברת שיכון ובינוי, שמחזיקות בחלקים שווים בחברת גילץ ספרד, דיווחו כי שר התעשייה האנרגיה והתיירות הספרדי הודיע בסוף השבוע שעבר על רפורמה במשק החשמל, כולל רפורמה בנוגע לתעריף המשולם לפארקים סולאריים. הרפורמה מבוססת על קביעת תעריף שיספק למשקיעים "רווחיות סבירה" ששקולה לתשואה של 7.5%.

סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, לשעבר בעלי השליטה בבית ההשקעות אקסלנס, מציינים כי סביר להניח שההחלטה תפגע בהכנסותיה מהפארקים הסולאריים שלה בספרד. ואולם עד שלא יתבררו פרטי הרפורמה ואופן יישומה - לא ניתן יהיה להעריך את השפעתה על החברה.

רוני בירם וגיל דויטש

"הכל נמצא בפרטים שעדיין לא נמסרו", אומר רוני בירם. הוא ואורלי בירם, מנכ"לית סאנפלאואר, מציינים שלא ברור אם התשואה תחושב על בסיס עלות נורמטיבית של הקמת תחנת כוח פוטו־וולטאית, או על פי העלות הספציפית של הקמת כל תחנה. לדבריהם, לא ברור גם מה תהיה תקופת החזר ההשקעה שתיקבע; האם מדובר בתפוקה ממוצעת של ייצור חשמל מפאנלים סולאריים בספרד או בתפוקה ספציפית לאזור מסוים.

לדבריהם, הפרטים ייקבעו אם החברה תידרש לבצע הפחתה בגין השקעתה בחברת גילץ ספרד, שהקימה שלושה מתקנים פוטו־וולטאיים בספרד, שהספקם הכולל 13 מגה־וואט בהשקעה של 85 מיליון יורו. ההשקעה של סאנפלאואר בגילץ ספרד, בהון ובהלוואות בעלים, הסתכמה ב-109 מיליון שקל ‏(23 מיליון יורו‏).

חלקה של סאנפלאואר בתוצאותיה הכספיות של גילץ ספרד הגיע לרווח של 1.6 מיליון שקל, במחזור של 4.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2013, בהשוואה לרווח של 325 אלף שקל במחזור של 5.9 מיליון שקל במקביל ב–2012, וברווח של 11.2 מיליון שקל במחזור של 22.3 מיליון שקל ב-2012 כולה.

ממשלת ספרד פירסמה בפברואר 2011 צו שלפיו הוקטנה כמות הרכישה של החשמל בתעריף המיוחד שלו היא מחויבת לשלוש שנים, כלומר עד ינואר 2014. כתוצאה מהצו פחתו ההכנסות של גילץ ספרד ב–2 מיליון יורו לשנה, וחלקה של סאנפלאואר קטן במיליון יורו לשנה.

הפרויקטים של סאנפלאואר באירופה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה