בנקים וחברות ביטוח יידרשו להציג דו"חות תוך 45 יום מתום הרבעון

המפקח על הבנקים, דוד זקן, והממונה על שוק ההון, עודד שריג, החליטו כי הבנקים וחברות ביטוח יפרסמו את דו"חותיהם הכספיים השנתיים עד חודשיים מסוף השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המפקח על הבנקים, דוד זקן, והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, פרופ' עודד שריג, הודיעו היום כי סיכמו ביניהם לקיצור המועד האחרון לפרסום הדו"חות כספיים של הבנקים וחברות הביטוח. אלו יידרשו לפרסם את דו"חותיהם הכספיים השנתיים בתוך חודשיים מסוף השנה (עד סוף חודש פברואר) ולא בתוך שלושה חודשים, כפי שההוראות מחייבות כיום. במקביל, יקוצר מועד הפרסום של הדו"חות כספיים רבעוניים ל-45 ימים מסוף הרבעון ובמקום תוך חודשיים מתום הרבעון, כפי שההוראות מחייבות כיום.

במשרד האוצר הבהירו כי בשלב זה מדובר בהצהרת כוונות על מנת שהחברות ומשרדי רואי החשבון יחלו להיערך לשינוי. במשרד האוצר ציינו כי ההנחיה החדשה ביחס לחברות הביטוח צפויה להיכנס לתוקף רק החל מהדו"חות השנתיים לשנת 2014 שיתפרסמו עד סוף חודש פברואר 2015, במקום עד סוף חודש מארס 2015. ביחס לדו"חות הבנקים, בבנקים ישראל נקבו במועד לתחולת ההוראה, אך ציינו כי השינוי יתבצע באופן הדרגתי על פני מספר שנים.

במשרד האוצר הסבירו את תקופת ההסתגלות הארוכה להנחיות החדשות ברפורמה נוספת שמתוכננת בימים אלו והיא לקיצור הדו"חות הכספיים. רפורמה זו מצויה כיום בשלבי תכנון וצפויה להכנס לתוקף בדו"חות לשנת 2014. באוצר סבורים כי קיצור הדו"חות יקל על החברות לקצר את משך כתיבת הדו"חות הכספיים.

דייויד גילה, עודד שריג ודודו זקן בוועדת הכספים, היום

המפקחים ציינו כי הקדמת מועדי הפרסום תאפשר לציבור לקבל מידע עדכני באופן מהיר יותר על המצב הכספי ותוצאות הפעילות של הגופים. בכך תגבר השקיפות ותשתפר יכולת קבלת החלטות של ציבור המשקיעים. עוד ציינו המפקחים כי המהלך נולד על רקע צעדים דומים שננקטו בעולם. לדוגמה, בארה"ב תאגידים גדולים נדרשים לפרסם לציבור את דו"חותיהם הכספיים השנתיים עד תום חודשיים מתום השנה שאליה מתייחס הדו"ח השנתי.

ראובן אדלר, ראש מערך הבנקאות והפיננסים בפירמת רואי החשבון קסלמן וקסלמן PWC, בירך על הרפורמה המוצעת על ידי המפקחים. "זוהי הוראה נכונה, וכל גוף שמעורב בדו"חות הכספיים ייהנה ממנה בין אם מדובר במשקיעים, אנליסטים ואפילו הנהלה ודירקטורים הבנק. ככל שיקבלו את הדוחות מוקדם יותר, כך הדו"חות יהיו רלוונטיים יותר. כאשר הדו"חות מתקבלים שלושה חודשים אחרי מועד הדו"ח, הם במידה מסוימת נהפכים להיסטוריה. עם זאת, הבנקים ייתקלו בקשיים ליישם את הרפורמה: יש בעיות מיכוניות, בעיות התארגנות, בעיות בנהלים ועוד סבך שלם של התארגנויות בחטיבות השונות בבנקים הדורשות זמן. להערכתי, תידרש תקופת הערכות של כשנתיים".

שנתיים זו לא תקופה ממושכת מדי. האם לא ניתן להיערך לכך תוך כמה חודשים?

"הבנקים לא יצליחו להיערך לכך קודם לכן, זו תהיה בגדר גזרה שהבנקים לא יוכלו לעמוד בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר