"אני מוחק 2.4 מיליארד ש' - ואיך אלביט הדמיה תשרת את החוב?"

נציג DK: הניתוח יצליח אך החולה ימות; אם לא נצליח לשכנע את החברה לשפר את המתווה להסדר, נצביע בעד ההסדר הקיים של החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בלבול רב ניכר שרר היום בקרב מחזיקי אגרות החוב של אלביט הדמיה. באסיפה המשותפת שהתקיימה במלון סיטי בתל אביב טענו רבים מהנוכחים כי הם אינם מבינים את ההסדרים המוצעים.

"זאת הפעם הראשונה בהסדר שאף אחד מהנאמנים או הנציגות לא היו שותפים למסמכי ההסדר שפירסמה החברה. החברה פשוט ניהלה כאן משא ומתן חד צדדי", הלין אחד מהנאמנים לאחר שניסה להבין מהו הפטור אותו הציעה החברה להסדרת חובות של 2.4 מיליארד שקל.

בתחילת האסיפה הציג סמנכ"ל הכספים של אלביט הדמיה, דורון משה, את המתווה מטעם החברה בו תומכות כיום הקרנות הזרות יורק, המיוצגת בישראל על ידי ג'רמי בלאנק, ו-DK פרטנרס, המיוצגת בישראל באמצעות רו"ח יואב כפיר.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

"אחרי שהתפרסמה חוות דעת המומחה מטעם בית המשפט, עידכנו את ההסדר על מנת שיהיה קרוב לחוות הדעת. הבנו שלוחות הזמנים פוגעים בחברה ובפעילותה העסקית, ולכן אנחנו נצמדים למתווה שהצענו. גם המומחה מטעם ביהמ"ש תומך בהסדר של החברה", מסר משה.

אחד מהנוכחים בחדר התייחס להיעדרו של המומחה מטעם בית המשפט, רוני אלרואי: "אז למה הוא לא כאן בשביל להסביר זאת?". נאמן סדרות האג"ח, יוסי רזניק, השיב: "הוא יצא לחופשה".

חבר הנציגות המצומצמת, אדוארד קלר, שאל את נציג החברה: "האם זאת ההצעה האחרונה שלכם אלינו? למיטב ידיעתי עשית סבב אצל המוסדיים והסכמתם להגדיל את החוב בעוד 200 מיליון שקל". משה הגיב: "מדובר בהצעות של מוסדיים, זאת ההצעה האחרונה לכעת מטעם החברה".

אדוארד קלר

אילן קולוף, אנליסט האשראי של כלל פיננסים", ציין כי "אני מוחק לכם 2.4 מיליארד שקל חוב, אתה יכול לפחות להסביר לי איך אתם עומדים לשרת אותנו? איך אני אמור לאשר את ההסדר בועדות כאשר אתם לא נותנים לי מידע שימושי?".

גם אבי שווייצר, סמנכ"ל מחקר ואנליזה בהראל פיא, תקף: "אני לא מבין איך כאשר בעל השליטה לא תורם אגורה להסדר הוא נשאר עם מניות. מה הסיבה שאתם רוצים להשאיר לו 10% ממניות החברה, ששוויין לאחר המרת כלל החובות הינו 100-150 מיליון שקל".

משה הסביר כי: "חוות דעת המומחה קבעה כי ה-NAV - שווי נכסי החברה הנקי - חיובי ולכן זה מצדיק שהמניות יישארו". עו"ד החברה, יורם בונן ממשרד עוה"ד פישר בכר חן, הוסיף: "אנחנו לא באים להעניש את בעלי המניות. ברור לי שההסדר לא מושלם, אך זאת פשרה".

בתגובה ציין שווייצר: "לנו מגיעות 100% מהמניות אך נסתפק ב-98%. ניתן לבעלי המניות הקיימים רק 2% מטוב ליבנו". מעיין פז מנציגות סדרה א' שאל: "למה בכלל אתם קובעים מראש שהדירקטוריון יחלק אופציות חדשות למנהלים. איך זה בדיוק קשור להסדר?".

יואב כפיר

"אני לא מבין את מי אתם מייצגים", פנה לנציגי החברה מחזיק אג"ח פרטי והסביר. כי "הערכת השווי לנכסי החברה אמורה לייצג מחיר אשר צד ג' מוכן לשלם. כאשר החברה חדלת פירעון, אתם אמורים לייצג את האינטרסים של מחזיקי אגרות החוב. מה האינטרס שלנו לתת פטור מתביעות לדירקטורים או למנהלים? אנחנו רוצים להיפרע גם מהביטוחים".

בונן השיב: "אם תתבעו את הדירקטורים או בעלי המשרה, בסופו של יום התביעות ייצאו מהכיס שלכם, שכן יש כתבי שיפור, אשר קובעים שהחברה תאלץ לשפות אותם בגין התביעות".

"לי בכלל מפריע כי עוד לא יישרתם את ההדורים עם בנק הפועלים", הלין שווייצר, "אני לא מבין למה לא פונים לשופטת ומבקשים עוד שבועיים להגיע עם הבנק להסכמות. הבנק הודיע כי הוא מעמיד את החוב של 240 מיליון שקל לפירעון מידי. אם אנחנו מוחקים רק את החוב שלנו ונשארים כבעלי המניות, אנחנו חשופים באופן מידי לנשייה בהיקף מהותי. אני דורש כי תנאי מתלה להסדר יהיה קבלת הסכמה מהבנק כי לא יפעל נגדנו".

בונן קבע שהחברה מסרבת להתנות את ההסדר בהסכמה של הבנק שכן "מהלך כזה ייתן לבנק יותר כוח".

עו"ד רענן קליר המייצג את הנאמנים שאל את נציגי החברה: "למה אתם לא מפרסמים את הצעת TPG?". ההערכות הן כי במועד בו עצרה החברה את התשלומים לנושים, הקרן הבינלאומית הציעה לתת הלוואה של 300 מיליון דולר, באמצעותה היא תרכוש את אגרות החוב של החברה בשוק. מהלך כזה היה מעניק למחזיקי אגרות החוב כ-50 אגורות בגין כל איגרת -הרבה יותר כסף מאשר הם צפויים לקבל היום.

"הניתוח יצליח אך החולה ימות", טען כפיר נציג DK, שנכנס לאחרונה לנציגות סדרות ג-ז -ו, אך לא הצליח להגיע עם שאר הנציגים: קלר, שמואל אשל ועופר גזית לעמק השווה.

"מהאנליזות אותן ביצענו, אי אפשר להעמיס יותר חוב על החברה. גם 500 זה יותר מדי.במורד הפירמידה יש יותר מדי חוב. כמובן שאם החברה תשפר את הצעתה ותעניק למחזיקים 95% מהמניות ולא יינתן פטור מתביעות אנחנו נתמוך בהצעה .אנחנו לא רוצים להכניס את החברה לפירוק ואם החברה לא תשנה את המתווה אז אנחנו רוצים לסגור ונצביע בעד המתווה הקיים. בסופו של יום בגלל שליורק ו-DK יש רוב חוסם, רק הצעה אחת יכולה לעבור והיא הצעת החברה. אין כל סיבה להותיר בחברה חוב שאנחנו לא יודעים איך לשלם אותו. החברה לא יכולה לתמוך בחוב של 700 מיליון שקל, כי היא מסתמכת על תזרים שנובע ממימוש נכסים".

קלר הסביר לנוכחים שהמודל בו תומכים הקרנות אינו שוויוני, שכן הוא פוגע במחזיקי האג"ח הקטנים, ולכן יש לייצר מנגנון אשר יותיר 51% מהמניות בנאמנות, כך שאפשר יהיה למכור אותם לגוף שלישי ולחלק את פרמיית השליטה בין כולם.

כפיר השיב כי "מדובר במנגנון בלתי אפשרי - לא מסחרית, לא כלכלית ולא משפטית. חברה לא יכולה להתנהל כאשר היא צריכה לקבל אישור מכל כך הרבה גופים. בסופו של יום, אם תותירו מנגנון כזה אז צד שלישי, יבוא וירכוש אותו בנזיד עדשים".

שווייצר השיב לו: "אם החברה עומדת ליפול בגלל שיעמיסו עליה עוד חוב של 200 מיליון שקל, אז עדיף לשלוח אותה לפירוק".

עיקרי הסדר מטעם חברת אלביט הדמיה

■ תומכים: הקרנות הזרות יורק ו-DK פרטנרס.

■ בתמורה להמרת החוב מחזיקי אגרות החוב יקבלו 90% ממניות החברה זיסר נשאר עם 4%.

■ יונפקו שתי סדרות אגרות חוב: אחת בשווי של 400 מיליון שקל לא צמודה. הקרן תיפרע במשך 6 שנים. השנייה בשווי של 100 מיליון שקל לא צמודה הקרן תיפרע במשך 8 שנים.

■ אגרות החוב מובטחות בשעבוד שוטף על נכסי החברה סולו (המשמעות שמניות פלאזה סנטרס שמחציתן משועבדות לבנק הפועלים לא נכללות בשעבוד) כמו כן החברה כותבת כי יתכן ותעניק שיעבוד על נכסים נוספים לבנק).

■ חוץ ממוטי זיסר בעל השליטה, כלל נושאי המשרה בחברה והדירקטורים יקבלו פטור מתביעות.( למעט תביעות שכבר מתנהלות).

■ החברה תנפיק 15%-20% אופציות לעובדים.

הסדר הנציגות המצומצמת (אדוארד קלר, שמואל אשל, ועופר גזית)

■ בתמורה להמרת החוב מחזיקי אגרות החוב יקבלו 95% ממניות החברה. זיסר נשאר עם 2% מניות

■ יונפקו שתי סדרות אגרות חוב: אחת בשווי כולל של 700 מיליון שקל צמודת מדד הקרן תיפרע במשך 5 שנים. שנייה אג"ח אופציה בשווי כולל של 300 מיליון שקל, התשלום בה מותנה בכך כי שוויה של חברת הבת פלאזה סנטרס יזנק מעל 750 מיליון שקל. רק אם תעלה מעל 1 מיליארד שקל אז תיפרע כל הסדרה.

■ אף אחד מנושאי המשרה או הדירקטורים לא מקבל פטור מתביעות.

■ המחזיקים יקבלו כדיווידנד בעין ("ספין אוף") את זכויות החברה באלביט מדיקל הכתובה בספרי החברה לפי שווי של 400 מיליון שקל ונסחרת לפי שווי של 100 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות