מובילאיי תמכור 25% ממניות החברה ב-400 מיליון דולר

ככל הנראה, המכירה משקפת לחברה את השווי הגבוה ביותר שהוצמד אי פעם לחברת טכנולוגיה ישראלית פרטית

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת הרכב מובילאיי, העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות התרעה למכוניות, דיווחה שלשום בערב כי חתמה עם מספר משקיעים בינלאומיים פיננסים ואסטרטגיים מתחום הרכב על מכירת נתח ממניות החברה (כ-25%) בהיקף כולל של 400 מיליון דולר.

מדובר בהצעת מכר הפרטית הגדולה ביותר שבוצעה בישראל שנעשתה לפי שווי חברה של 1.5 מיליארד דולר לפני הכסף וכ-1.9 מיליארד דולר אחרי הכסף. זהו השווי הגבוה ביותר מפי 2 מהשווי לפיו בוצע סבב הגיוס הקודם בחברה, כשככל הנראה מדובר בשווי הגבוה ביותר שהוצמד אי פעם לחברת טכנולוגיה ישראלית פרטית.

מי שרכש את המניות הן קרנות השקעה פרטיות וגופים המנהלים נכסים מהגדולים בעולם כמו פידליטי, בלקרוק, וולינגטון, גוף השקעות ממשלתי סיני בשם סיילינג קפיטל (Sailing Capital) וכן חברת אנטרפרייז הולדינג, הנחשבת לאחת משחקניות הגדולות בעולם בתחום השכרת רכבים.

מערכת מובילאייצילום: עופר וקנין

את הצעת המכר שאמורה להיות מושלמת סופית במהלך השבועות הקרובים הובילו בנקי השקעות גולדמן סאקס ומורגן סטנלי. במסגרת הצעת מכר למשקיעים הקיימים של החברה היתה להם אפשרות לא למכור את מניותיהם או למכור חלק מהמניות, כך שמספר המניות הכולל שנמכר תואם לשיעור אחזקתו של כל אחד מהמשקיעים שבחר לממש נתח מניותיו.

מובילאיי, חברה פרטית הרשומה בהולנד, הוקמה ב-1999 ע"י פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם, המחזיקים כל אחד בכ-10% ממניות החברה (ואמורים לממש חלק מהחזקתם). החברה נחשבת לחלוצה העולמית בפיתוח מערכות למניעת תאונות דרכים מבוססות מצלמה בעלת טכנולוגית ראייה מלאכותית. מרכז הפיתוח של החברה ממוקם בהר החוצבים בירושלים שבו מועסקים כ-200 מהנדסים. החברה, שמייצרת הכנסות של כ-50 מיליון דולר בשנה, עברה לרווח של כמה מיליוני דולרים שצפוי לגדול עם עלייה במכירת המערכות.

במהלך השנים 2010-2007 בוצעו במובילאיי סבבי גיוסים שונים בהיקף כולל של כ-160 מיליון דולר, לפי שווי של כ-750-500 מיליון דולר. אחד המשקיעים הבולטים במובילאיי הוא בנק לאומי, המנוהל ע"י רקפת רוסק-עמינח. לאומי נכנס לראשונה להשקעה בחברה ב-2008 באמצעות לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות שבבעלות הבנק, המנוהלת ע"י ירון בלוך.

יו"ר מובילאיי אמנון שעשוע

עד כה השקיעה לאומי פרטנרס במובילאיי כ-60 מיליון שקל. ההשקעות הללו בוצעו באמצעות רכישת נתח ממניות בעל מניות זר, רכישה של מניות במסגרת סבב גיוס שבוצע ב-2010 וכן במסגרת עסקה מובנית שביצעה לפני כחצי שנה עם גיל אגמון, מנכ"ל ובעל השליטה בדלק רכב, המחזיק באופן פרטי ובאמצעות דלק רכב בכ-6%-7% ממובילאיי. לאומי פרטנרס אף הובילה ב-2010 את כניסתם להשקעה של גופים מוסדיים כמו מגדל, מנורה, פסגות ואחרים.

נכון להיום עסקת הצעת המכר של מניות מובילאיי משקפות ללאומי פרטנרס שווי החזקה במובילאיי (כ-3.5%) של כ-200-180 מיליון שקל, ומגלמות רווח על הנייר על השקעה של פחות מ-5 שנים של כ-120 מיליון שקל. בחלק לא מבוטל מרווח זה תכיר לאומי פרטנרס במסגרת מכירת המניות הנוכחית והיתר עם הנפקתה של מובילאיי בניו יורק בעוד כשנה-שנתיים.

"מדובר בעסקה נדירה ומיוחדת במינה שבה חברה פרטית מוכרת נתח ממניותיה ולא את מניות השליטה בהיקף הגבוה ביותר שנראה עד כה בישראל, ומי שנכנס פה להשקעה זה קרנות וגופים מקצועיים בענף מהשורה הראשונה בעולם שרואות כנגד עיניהם פוטנציאל להשגת תשואות דו-ספרתיות שיגיעו בהנפקה המתוכננת", סיפר בלוך ל- TheMarker.

עבור לאומי פרטנרס המימוש הנוכחי מתבצע בעיצומו של הקמת מעין "מועדון משקיעים" בחברות בתחום הטכנולוגיה יחד חיים שני ומשה ליכטמן, כלל ביטוח ומשקיעים נוספים, המשלימים בימים אלה גיוס ראשוני של כ-500 מיליון שקל - מתוך זה חלקו של לאומי פרטנרס יהיה כ-250 מיליון שקל. "אנחנו שמחים שמימוש חלקי של מובילאיי מגיע כעת ומקווים כי אל הפלטפורמה החדשה והמורחבת שאנחנו מקימים בתחום מימון והשקעות של חברות טכנולוגיה ישראליות, יצטרפו גם גופים מוסדיים ישראליים", ציין בלוך.

מלבד המשקיעים שהוזכרו, משקיעים בולטים נוספים במובילאיי הינם גולדמן זאקס (הצפוי למכור חלק ניכר ממניותיו) ,כלמוביל של שמואל חרל"פ, לב לבייב, בעל השליטה בחברת אפריקה ישראל, פיבי של צדיק בינו, אילן בן דב וסאני אלקטרוניקה שבשליטתו, אריק שטיינברג (לשעבר יו"ר פסגות), יעקב שחר וישראל קז, הבעלים של קבוצת מאיר, לני רקנאטי ועוד.

בהודעה לעיתונות ציין זיו אבירם כי "העסקה המוצלחת הזאת הינה הוכחה לחוזקו של העסק שלנו ואמונה בתוכניות עתידיות של החברה. אנחנו נרגשים מהצטרפותם של משקיעים כה חזקים כשותפים ותוך כדי מתקדמים לשלב הבא בהתפתחות וצמיחת החברה שלנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית