נאור: "כשהפחדנים ייאבקו עם המשפחות החזקות במשק - נגיב"

(עדכון) מקורב לפרשה: משפחות לבנת ומנור היו מוכנות לשלם 75 מיליון שקל כדי לקבל פטור מתביעות ■ מקורב לנציגות: "אני לא בטוח שדרך הסדר חוב לא היינו מקבלים מהן יותר כסף"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"הסדר הפשרה שנסגר מול משפחות לבנת ומנור הינו שערורייה שכן הן היו מוכנות לשלם 75 מיליון שקל כדי לקבל פטור מתביעות על חלוקת דיווידנד אסורה", כך אמר היום מקורב לנציגות אי.די.בי אחזקות שלא היה מוכן להזדהות בשמו.

משפחות לבנת ומנור, שנהנו מדיווידנדים בשווי של 488.6 מיליון שקל מקבוצת אי.די.בי, החליטו שהן משאירות את בעל השליטה בחברה נוחי דנקנר להתמודד לבד עם תביעה נגזרת על סך של 1.8 מיליארד שקל, והגיעו לפשרה עם התובעים. במסגרת הפשרה, שתי המשפחות יחזירו לקופת החברה 40 מיליון שקל, וכן מניות בשווי 50 מיליון שקל. זאת, בשביל למנוע בעתיד מהנושים לטעון כנגדם או כנגד נושאי המשרה מטעמם כי היו אחראים לחלוקת הדיווידנדים שלא מרווחים בקבוצת אי.די.בי בין השנים 2010-2008.

את התביעה עצמה ואת הסדר הפשרה הוביל עורך הדין אופיר נאור ממשרד נאור גרשט. את הנתבעים - משפחות מנור ולבנת ודנקנר - ייצגו עורכי הדין רם כספי, גיורא ארדניסט ומשרד עו"ד גולדפרב זליגמן.

מקורב לנציגות אי.די.בי אחזקות תקף אתמול את הטענה של נאור לפיה הגופים המוסדיים בשוק ההון לא סייעו לו בהגשת התביעה ובמימונה. מקורב לנציגות אי.די.בי אחזקות השיב לשאלה למה הנציגות לא הצטרפה לתביעה: "לא ישבנו בצד. רצינו לקבל את הכסף דרך ההסדר. הנושא של התביעות מאוד מהותי במשא ומתן ואני לא בטוח שדרך ההסדר לא היינו מקבלים יותר כסף. בסך הכל כרגע קופת הנושים הפסידה בוודאות את שכר הטרחה שיילך לכיסו של עו"ד אופיר נאור".

בתשובה לשאלה האם נציגות מחזיקי האג"ח תתנגד לפשרה בבית המשפט השיב המקורב לנציגות כי "אין ספק שמדובר בשאלה מהותית אשר משפיעה על הנכסים שלנו ואנו נדון בה בהמשך".

עו"ד אופיר נאור אמר היום כי "האנשים שמביעים ביקורת ועושים זאת בלי לשים את השם שלהם בעיתון הם פחדנים. פשוט פחדנים. כאשר פחדן א' ופחדן ב' ינהלו מאבק מול המשפחות החזקות במשק נוכל להתייחס לתגובות שלהם ברצינות. אני רק מזכיר שכל הפחדנים הללו נמנעו מלהגיש תביעה כלשהי נגד בעלי השליטה באי.די.בי בעצמם".

מימין צביקה לבנת, אברהם (בונדי) לבנת ,נוחי דנקנר ,יצחק מנור ואבי פישרצילום: יח"צ

עו"ד רנן גרשט נחלץ אתמול להגן על הסכם הפשרה שהשיג משרדו עבור לקוחותיו. "הגעה לפשרה עם חלק מהנתבעים במסגרת תביעה נגזרת הוא הליך ראוי. טרם ניתנה הכרעה בתביעה שנותרה נגד גנדן - החברה שקיבלה את מירב הדיווידנדים מאי.די.בי אחזקות. המנה העיקרית עדיין לפנינו.

"יצרנו כאן ערך לנושי אי.די.בי אחזקות. עשינו יש מאין. הבאנו 40 מיליון שקל לחברה ויש כאן פוטנציאל לסכום גבוה יותר. הגופים הגדולים שהחזיקו עשרות מיליוני שקלים בחוב של אי.די.בי אחזקות לא ראו לנכון להצטרף אלינו. הגשנו את התביעה הזו הרבה לפני שמישהו בשוק ההון סבר שיש בעיה בחלוקות הדיווידנדים הללו".

כתבות נוספות ב-TheMarker:

שריג משנה כיוון: שם קץ לכפל הביטוח בביטוחי בריאות

בינו ממשיך לממש מניות פז: מכר 3% ב-200 מיליון שקל

ד"ר ועו"ד יוסף אהרונסון , ששימש בעבר יועץ משפטי של חברת שיכון ובינוי אמר אתמול: "הסכום שהושג בפשרה הוא פחות מ-10% מסכום התביעה. יש משפטים שחייבים להימשך עד הסוף ולהגיע לפסיקה בבית המשפט. המטרה כאן צריכה להיות הפסקת של משיכת דיווידנדים מצד בעלי שליטה על בסיס רווחים שהושגו דרך חשבונאות יצירתית. אי.די.בי קרסה בגלל שהיא חילקה דיווידנדים מרווחים שלא היו לה. גם אם הציבור יפסיד בסוף, התהליך המשפטי חשוב וצריך לקבל פסיקה תקדימית מבית משפט בנושא".

מקורב לפרשה אמר היום כי "חבל שסגרו את הפשרה הנוכחית, שכן חשבנו שנצליח לחלץ ממשפחת לבנת ומנור כ-200-100 מיליון שקל. לכולם ברור כי לדנקנר אין דרך לשלם את הכסף. יש לשבח את נאור כי ביצע צעד מאוד יפה אך הוא לא יכול להוריד באמצע המשא ומתן כמה פירות עסיסים מעגלת ההסדר ולתת לה להתנדנד בזמן שהוא משלשל שכר לכיסו". עוד ציין המקור כי משיחות שערך בשוק עם פעילים שונים הובהר לו כי "כולם חושבים שאפשר לקבל הרבה יותר כסף בתביעה הנגזרת. בסופו של יום צריכים להסתכל על המזומן. 40 מיליון שקל אינם מספיקים. המניות והאופציות על איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות אינן שוות כלום".

מקורב אחר לנציגות הוסיף כי "הנכונות של לבנת ומנור להכיר באחריות ובצורך להזרים כסף לחברה ולפצות על אירועי הדיווידנד היא מאורע חשוב. אך את הפשרה צריך לבחון היטב כי הסכום עליו הסכימו נמוך משמעותית מהערכות והציפיות של נציגות פיתוח ונציגות אחזקות. נסיבות הפשרה מעוררות חשש - האם הפשרה במצב הנתון הינה אופטימלית".

המקורב הדגיש כי "מתווה חלוקת המניות שאושר ברוב גדול באסיפה מדגיש קו ברור. המחזיקים בחרו להעביר לגורם מטעם בית המשפט את האחריות לפקח ולנהל תביעות. לכן, בנסיבות הללו גם אם הכוונות של עו"ד אופיר נאור והתובעים היו עניינים וטהורים, הפשרה עצמה מצדיק בדיקה". המקורב הדגיש כי "לא צפוי להיגרם נזק אם הפשרה לא תאושר והנאמן להסדר הנושים ייקח אותו לידיו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי