האיש שניצח את אי.די.בי |

"רק אתמול נודע לדנקנר שלבנת ומנור חתמו 
על פשרה. הוא לא ידע דבר"

עו"ד אופיר נאור: "יש כאן תקדים משפטי חשוב. לראשונה בית המשפט מתמודד עם החזרת דיווידנד. בעלי שליטה צריכים להבין שהם חייבים לחשוב קודם על הנושים ורק אחר כך על עצמם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

“התביעה הנגזרת נגד חברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר תימשך. אני רוצה שם פסיקה של בית משפט”, אמר עו”ד אופיר נאור, שזכה אתמול בהישג נדיר ותקדימי - הסכם פשרה עם משפחות מנור ולבנת על השבת דיווידנדים לאי.די.בי אחזקות.

נאור הוסיף כי "הענקנו לדנקנר אופציה שתקפה ל–120 יום להצטרף להסדר הפשרה. אם יצטרף, הוא יצטרך לשלם לאי.די.בי אחזקות במזומן ובמניות שווי של 220 מיליון שקל. לא בטוח שהוא ירצה להצטרף. במקרה כזה התביעה נגדו תימשך, והטיעונים נגדו יהיו חזקים יותר מכוח הסכם הפשרה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

"את מכתב ההמלצה תקבלי אצלי בבית בערב": מחצית מהרופאות וחמישית מהרופאים הוטרדו מינית

עו"ד אופיר נאור

הוזמנתם לחתונה? הכירו את האפליקציה שהופכת אורחים לצלמי אירועים

“איני יודע אם הוא יצטרף. זאת החלטה שלו. הוא לא ידע על הסדר הפשרה שערכנו עם משפחות לבנת ומנור, וגילה את זה רק אתמול. אני יודע, כי הייתי נוכח בשיחה שבישרה זאת לעורך דינו, רם כספי.

“יש לי מסר חשוב להעביר כאן לשוק ההון הישראלי”, אמר אתמול נאור בשיחה שערכנו אתו, “אם דנקנר לא יצטרף לפשרה, נמשיך עם התביעה נגדו ונרצה לקבל פסק דין תקדימי שיסתום את הגולל על דברים שאנחנו חוזרים ושומעים מבעלי השליטה, שטוענים כי אין להשיב לחברות דיווידנדים שחולקו בעבר. שוק ההון הישראלי מתמודד עם גל הסדרי חוב. חברות קטנות וגדולות לוו מיליארדי שקלים מהציבור, נקלעות לקשיים בגלל חלוקת דיווידנדים מופרזת ולא אחראית, והגופים המוסדיים לא באים חשבון עם בעלי השליטה. בתביעה הזו ובהסכם הפשרה הזה הוכחנו שאפשר לפעול אחרת”.

נאור הוא שותף במשרד עורכי דין קטן יחסית, נאור־גרשט. אתמול הוא חש גאווה גדולה על הסכם הפשרה מול משפחות מנור ולבנת, שהושג מול סוללה של עורכי דין מהמובילים בישראל: רם כספי, שייצג את גנדן; גיורא ארדינסט, שייצג את משפחת לבנת; ואהרון מיכאלי ממשרד גולדפרב זליגמן, שייצג את משפחת מנור.

הסכם הפשרה קובע, בין היתר, כי משפחות מנור ולבנת יעבירו אליו 40 מיליון שקל במזומן ומניות בשווי של 50 מיליון שקל. הכסף ישמש כנראה בעתיד כתשלום לנושי אי.די.בי אחזקות. ההסכם, שצריך עדיין לקבל תוקף של בית משפט, מסיים למעשה את השותפות בין משפחות מנור ולבנת לבין דנקנר. זאת משום שנציגי שתי המשפחות התחייבו בהסכם למכור את כל מניותיהם באי.די.בי אחזקות.

נאור מספר שההסכם נולד ביוזמתם של בני משפחות מנור ולבנת וללא ידיעתו של דנקנר. המו”מ בינם לבינו ארך כשלושה שבועות, ודנקנר, כאמור, לא ידע עליו דבר. “יש כאן תקדים משפטי חשוב”, מציין נאור, “בפעם הראשונה נדרש בית המשפט להתמודד עם דרישה להשיב דיווידנדים לחברה ציבורית. היה לנו נוח יותר לסגור על הסכם פשרה עם משפחות מנור ולבנת, משום שהם לא עמדו בעמדת ההובלה של אי.די.בי כמו דנקנר.

“הסכם הפשרה הזה משדר גם מסר חשוב לגבי חלוקת דיווידנדים תוך הסתמכות על הערכות שווי המבוססות על שיערוכי נכסים לפי תקני IFRS. בעלי שליטה ודירקטורים צריכים להבין שהם חייבים לחשוב קודם כל על הנושים ורק אחר כך על עצמם”.

מימין צביקה לבנת, אברהם (בונדי) לבנת ,נוחי דנקנר ,יצחק מנור ואבי פישרצילום: יח"צ

נאור עצמו, יחד עם התובעים, ייהנה בעקבות הסכם הפשרה משכר טרחה של כ–10% מסכום המזומן שיתקבל בפשרה. נכון לכעת מדובר ב–4 מיליון שקל ‏(מסכום זה כ–80% יגיעו אליו‏). אם המניות שיתקבלו יימכרו תמורת מזומן, שכר הטרחה שלו עשוי לצמוח כמובן.

לדברי נאור, "5.1 מיליארד שקל חילקה אי.די.בי ב–10 שנות שליטתו של דנקנר בחברה. המוסדיים עמדו מנגד ולא עשו דבר. אחרי שפנו אלי שני תובעים פרטיים, פניתי לכל הגופים המוסדיים הגדולים בבקשה שיצטרפו אלי לתביעה. לצערי, אף לא אחד מהם הושיט את ידו.

“דנקנר הוא בעל שליטה בחברה גדולה, ויש לו השפעה רבה על השוק ועל הפעילים בו. לכן למנהלי הגופים המוסדיים קשה להילחם בו ולבוא עמו בחשבון. יש לו מארג של קשרים שאינו מאפשר להם לצאת נגדו. מנהלים בגופים המוסדיים אמרו לי: ‘בשביל מה אנחנו צריכים את זה? עדיף לנו לצפות בך מהצד’”.

“ההסדר בדלק נדל”ן הוא שערורייה”

נאור מעורב כיום בכמה תביעות נוספות נגד בעלי שליטה ישראלים, ובהם יצחק תשובה ‏(בגין ההסדר בדלק נדל”ן‏) והרצל חבס. הוא גם מנהל תביעה שמבקשת לעצור את הדיווידנדים הגדולים שמחלקת בזק.

"ההסדר בדלק נדל"ן הוא שערורייה", טוען נאור, “המוסדיים נתנו לתשובה פטור מתביעות שעה שהמדינה מנהלת נגד איליק רוז’נסקי, לשעבר מנכ”ל דלק נדל”ן, ונגד החברה הליך פלילי שנוגע לשיערוכי נכסים מנופחים. תשובה לא הביא מספיק כסף מהבית. הוא נשאר עם כל הנכסים של דלק נדל”ן. מדובר באותם נכסים ששוערכו על ידו ערב ההסדר ב–1.5 מיליארד שקל.

“גם בחבס היתה התנהלות בעייתית מאוד. החברה חילקה ב–2012 70 מיליון שקל דיווידנד על סמך הערכת שווי לנכס העיקרי שלה, חברת NSI ההולנדית - גבוה בהרבה משווי השוק שלה באותה עת. זה בלוף שעל בסיסו חילקו דיווידנד. אז, בתחילת 2013, הודיעה החברה שאינה יכולה לשלם את חובותיה.

“יש כאן מצב מוזר. כשלאזרח קטן יש חוב של מיליון שקל, הבנקים אינם מפסיקים לרדוף אחריו עד שמשתכנעים שסחטו את הלימון עד הסוף. הם מגישים תביעות, שולחים חוקרים פרטיים ולא מניחים לו. לעומת זאת, מול בעלי ההון הגדולים הם נוהגים סלחנות”.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה