"העלאת הריבית ב-4% תכפיל את שיעור המשכנתאות בסיכון גבוה"

בסקירה השנתית שפירסם המפקח על הבנקים צוין כי "עלייה זו בשיעור ההחזר מההכנסה צפויה להגדיל את נטל החוב של הלווים וכך להגדיל את הסיכון בתיק ההלוואות לדיור"

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן ציין בסקירה השנתית שערך אודות מערכת הבנקאות כי ב-2012 גדלה יתרת האשראי למשכנתאות בכ-10% והסתכמה ב-226 מיליארד שקל, שהם כשני שלישים מיתרת החוב של הלקוחות הפרטיים.

עוד ציין המפקח כי נכון לדצמבר 2012 כמחצית מיתרת ההלוואות לדיור היא בשיעורי מימון נמוכים מ-60% מערך הדירה, וממוצע שיעורי המימון של המשכנתאות שניתנו בשנים האחרונות עומד על 55% בלבד. בנק ישראל מציין כי זהו שיעור נמוך מהמקובל בעולם.

מדד נוסף לסיכון הכרוך במשכנתאות הוא שיעור ההחזר החודשי מההכנסה הפנויה של הלווה. בנק ישראל ציין כי ב-20% מהמשכנתאות שנלקחו ב-2012, שיעור ההחזר החודשי מההכנסה הפנויה היה גבוה מ-40%.

זוגות בייעוץ משכנתאות

בסקירה נכתב כי "סביבת הריביות הנמוכה, וכן משקלן של ההלוואות הלא צמודות בריבית משתנה בתיק האשראי לדיור, מגדילים את הסיכון הפוטנציאלי של הבנקים בתיק. בעקבות זאת המפקח על הבנקים הגביל, החל במאי 2011 , את חלקן של ההלוואות לדיור בריבית משתנה ל-33.3%. במסגרת ניתוחי הרגישות שהפיקוח על הבנקים עורך, הוא בדק כיצד העלאה של ריבית בנק ישראל משפיעה על שיעור ההחזר מההכנסה של משק בית ממוצע. מהניתוח עולה כי עלייה של 4% בריבית בנק ישראל מגדילה את שיעור ההחזר מההכנסה ב-6% מ-29% בממוצע ל 35% בממוצע".

עוד ציין בנק ישראל כי כשבוחנים את משקלן של ההלוואות בסיכון גבוה (שיעור החזר חודשי גבוה מ-40% מההכנסה הפנויה ויחס הלוואה לשווי הנכס הגבוה מ-60%) בסך תיק הדיור, מוצאים כי עלייה של 4% בריבית בנק ישראל מגדילה את חלקן של הלוואות אלה משיעור של 7% לשיעור של 14%. עלייה זו בשיעור ההחזר מההכנסה צפויה להגדיל את נטל החוב של הלווים וכך להגדיל את הסיכון בתיק ההלוואות לדיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?