מהלך ההשתלטות של אספן על חבס - בסכנה

אספן אמורה להזרים לחבס 70 מיליון שקל לצורך הסדר החוב בה. ואולם לאחר שבדקה את דו”חות קרן הנדל”ן ההולנדית NSI, הנכס העיקרי של חבס, וגילתה כי זו עלולה לבצע מחיקות נכסים גדולות, היא מעוניינת שהסכום יוזרם ישירות 
ל-NSI ■ בעלי איגרות החוב יצטרכו להחליט אם הם מסכימים למתווה החדש

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

ספן גרופ, שבשליטת רוני צארום, מעוניינת לבצע שינויים במתווה ההסדר עם בעלי האג”ח של חבס השקעות. אספן, הנמצאת תחת ניהולם של המנכ"ל אילן גיפמן והיו"ר גיא פרג, מעוניינת בהשתלטות על חבס כחלק מאסטרטגיית ההתרחבות המואצת שנקטה בשנים האחרונות בתחום הנדל”ן המניב במערב אירופה.

ואולם בבדיקת נאותות שערכה אספן התגלו ממצאים המעלים חשש כי יבוצעו הפחתות נוספות בשווי נכסיה של קרן הנדל"ן ההולנדית NSI - האחזקה העיקרית של חבס - שעלולות להקפיא את יכולתה לחלק דיווידנדים. ללא הזרמת הון מיידית, אספן תסוג מהעסקה. ראשי אספן אמורים להיפגש השבוע עם נציגות בעלי האג”ח של חבס כדי לדון בתוצאות בדיקת הנאותות.

לפני שבועיים אישרו בעלי האג”ח של חבס ברוב מוחלט את מתווה ההסדר שהציעה להם אספן. חבס חייבת לבעלי האג”ח כ-450 מיליון שקל. הנציגות בחבס כוללת את עופר גזית, יוני שר ‏(המייצג את הראל‏) וגיל לופוביץ’ מפסגות.

הרצל חבס באסיפת בעלי האג"ח

מנהלי אספן והרצל חבס, היו”ר ובעל השליטה הנוכחי בחבס, ביקרו באחרונה בהולנד וקיימו פגישות עם אנליסטים ובנקאים. כמו כן, ביקרו מנהלי אספן בנכסים שבבעלות קרן ריט ההולנדית NSI שבה מחזיקה החברה־הנכדה, חבס טוליפ, 20.5%. בבדיקת הנאותות גילו ראשי אספן ממצאים בנוגע לשיטות ההפחתה החשבונאית שלפיהן פועלת קרן NSI. בעקבות זאת עלה חשש כי NSI תיאלץ לבצע הפחתות נוספות בסכום מהותי של 100-150 מיליון יורו - מה שיעלה את רמת המינוף - כפי שבאה לידי ביטוי ב-LTV ‏(יחס בין שווי חוב לנכס‏) הנוכחי - מכ-58% ל-60% ויותר. אם אכן ה-LTV של NSI יגיע ל-60%, החברה לא תוכל לחלק דיווידנדים מהותיים, אם בכלל.

במקרה כזה אספן לא תסכים לעסקה שכן ללא דיווידנדים אספן תתקשה לשרת את חובותיה וחוב של כ-200 מיליון שקל לבעלי האג”ח של חבס שהיא לוקחת על עצמה. כמו כן, קיים חשש כי הדיווידנדים שמחלקת כיום NSI, המוערכים ב-17-22 מיליון שקל, לא יספיקו לעמידה באמות מידה פיננסיות ולשירות החוב.

בכוונת אספן להתנות את השקעתה בחבס בכך שכ-70 מיליון שקל שתזרים כחלק מהעסקה ייועדו במלואם להנפקת מניות‏ ב-NSI בלפחות 100 מיליון יורו כדי לחזק את הונה ולהוריד את רמת המינוף שלה. אספן אף העניקה השבוע הלוואה של כ-4 מיליון שקל לחבס טוליפ לצורך פעילותה השוטפת כדי להראות את רצינות כוונותיה.

לפי המתווה שהציעה אספן - המגלם לבעלי האג”ח של חבס תספורת של 30%-40% עם פוטנציאל להשבחה - לבעלי האג”ח יונפקו שתי סדרות אג”ח חדשות בחבס בסכום כולל של 200 מיליון שקל ובריבית שנתית של 4.5%-5%. אספן תזרים לחבס 70 מיליון שקל ממקורותיה כנגד הקצאה של 56% ממניות החברה, בעוד לבעלי האג”ח יוקצו 44% ממניות חבס השקעות. חבס שלא יזרים כסף ממקורותיו הפרטיים לטובת ההסדר, יסיים את תפקידו כיו”ר, יהיה חשוף לתביעות ויאבד את מלוא אחזקתו בחברה.

גיא פרג - יו"ר אספן גרופצילום: ישראל הדרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"