תשובה פרע 400 מיליון שקל לבנקים - בעלי האג"ח נותרו מאחור

יצחק תשובה, שנהנה מתקופה טובה בעסקיו, אמנם שילם מכיסו מדצמבר 500 מיליון שקל לבנקים ולבעלי האג"ח של דלק נדל"ן - אבל הנושים ספגו תספורת כואבת של כ-50%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

יצחק תשובה מנצל את התקופה הטובה בעסקיו בישראל ובחו"ל כדי להשלים את פירעון יתרת חובותיה של דלק נדל"ן לבנקים, למוסדות פיננסיים ולמס הכנסה. פירעון החובות נעשה כחלק מהסדר החוב בסך כולל של כ-3 מיליארד שקל שאליו הגיעה דלק נדל"ן בעקבות קריסתה אשתקד.

תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, באלעד גרופ ובדלק נדל"ן, פרע באחרונה כ-70 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-90 מיליון שקל לבנק דיסקונט וכ-85 מיליון שקל למזרחי טפחות. נוסף על כך, פרע תשובה כ-140 מיליון שקל לבנק לאומי ‏(מתוך יתרת חוב של 270 מיליון שקל שמחציתו נמחקה‏), לאחר שדלק נדל"ן לא הצליחה לממש את פרויקט חוף הכרמל בחיפה, ושילם כ-65 מיליון שקל לקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס, הנמצאת בשליטתו.

פירעונות אלה התאפשרו בעקבות תמורה כוללת של כ-100 מיליון שקל שקיבלה דלק נדל"ן ממכירת קרקע בעתלית לפאנגאיה נדל"ן, ממכירת מחצית הזכויות בפרויקט שוק בצלאל בתל אביב לקרסו נדל"ן וממכירת זכויות בפרויקט בפתח תקוה לאפריקה מגורים. בניכוי התמורה הכוללת של 100 מיליון שקל, שילם תשובה ממקורותיו הפרטיים לבנקים ולחברת הפניקס כ-400 מיליון שקל.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

כתבות נוספות ב-TheMarker:

הבהלה מהזהב || מחיר הזהב מזגזג - האם כדאי להשקיע בו?

לפיד פסל עצמו מלדון ב-HOT, אך מעורב ברפורמה ברשות השידור

400 מיליון השקלים הגיעו בעיקר מדיווידנדים שחילקה דלק עלייה בשווי הנכסים בעקבות תזרימים צפויים מהגז וממימושים של נכסים בחו"ל. כעת נותר לדלק נדל"ן לפרוע יתרת חוב בסך כ-60 מיליון שקל לבנק מרכנתיל וכ-130 מיליון שקל למס הכנסה שייפרעו בקרוב. לדלק נדל"ן נותר חוב של כ-125 מיליון שקל לדלק.

תשובה עומד להשלים את סאגת החובות של דלק נדל"ן עם תספורת של כ-50% לבעלי האג"ח. בשנות הגאות העניקו בעלי האג"ח לדלק נדל"ן, שהיתה אז תחת ניהולו של איליק רוז’נסקי, אשראי של 2.15 מיליארד שקל ללא ביטחונות וספגו תספורת של 60%-65%. עם זאת, בעלי האג"ח עשויים לראות נתח מזערי של כמה עשרות מיליוני שקלים מהרווחים העצומים הצפויים ממכירת הגז שנמצא במאגרים "תמר" ו"לווייתן" שבהם מחזיק תשובה באמצעות קבוצת דלק.

הבנקים, שדאגו לקבל ביטחונות, ספגו תספורת נמוכה יותר. הפועלים ודיסקונט אמנם פרסו את האשראי כמה פעמים, אבל בסוף קיבלו בחזרה את מלוא ההלוואה. לאומי ומזרחי יספגו תספורת של 40%-50%. כמו כן קבוצת דלק תספוג תספורת של כ-50% על חוב של כ-247 מיליון שקל.

תשובה תמך בדלק נדל"ן עוד לפני ההסדר, כשהזרים לה מכספו הפרטי כ-300 מיליון שקל. כמו כן, שילם תשובה לבעלי האג"ח 100 מיליון שקל והעמיד ערבויות אישיות וביטחונות. תשובה שיעבד חלק ממניות קבוצת דלק בגין שתי סדרות אג"ח פרטיות של דלק נדל"ן שנותרו בסכום של כ-650 מיליון שקל כדי להימנע מתביעות ולהמשיך ולקדם את עסקי הגז הרווחיים.

תשובה העמיד לטובת דלק נדל"ן סך כולל של כ-1.5 מיליארד שקל שהם כמחצית מחובותיה ותואמים את שיעור אחזקתו בחברה. לדלק נדל"ן נותרו שני פרויקטים - בקינגהם בלונדון ובבלי בתל אביב - שעשויים להניב לה רווחים בעתיד ולקזז לתשובה חלק מעלויות ההסדר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה