החברה לישראל נוטשת את צים: מציעה להמיר חוב של 1.4 מיליארד ד' למניות

במסגרת הסדר החוב של צים שמתגבש עם הבנקים, בעלי ומחכירי אניות ובעלי איגרות החוב, תוותר החברה לישראל על כל מניותיה בצים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

החברה לישראל בשליטת עידן עופר, הבעלים של חברת צים, תוותר על כל מניותיה בחברה במסגרת הסדר החוב של צים שמתגבש עם הבנקים, בעלי ומחכירי אניות ובעלי איגרות החוב. התוכנית להסדר החוב הוצגה לבנקים ולבעלי האג"ח בסוף אפריל 2013.

צים חייבת 3.05 מיליארד דולר לבנקים, למחכירי אניות ולבעלי אג"ח. 390 מיליון דולר מהחוב מובטח וישולם במלואו בדחייה של 10 חודשים, כשהוא נושא ריבית שנתית של ליבור+2.5%. יתרת החוב מורכבת מחוב מובטח חלקית (1.8 מיליארד דולר בעיקר לבנקים) ומחוב לא מובטח כלל בסכום של 775 מיליון דולר, כולל חוב של 376 מיליון דולר לבעלי איגרות החוב.

צים מציעה להמיר למניות את כל החוב הלא מובטח ו-613 מיליון דולר מהחוב המובטח חלקית, כך שהחברה לישראל תאבד את כל מניותיה בחברה. החברה לישראל כבר דיווחה בדו"חות הכספיים ל-2012 על העברת כל מניותיה בצים להבטחת התחיבויותיה, ובכך אותתה כי אין בכוונתה או ביכולתה להזרים כסף נוסף לצים.

צילום: בלומברג

כתבות נוספות ב-TheMarker:

כמעט אייפד: מה אפשר 
לעשות עם טאבלט ב-600 שקל

לשני שלישים מהאוכלוסייה הערבית אין חיסכון פנסיוני

צים מתכננת לדחות את פירעון החוב המובטח חלקית שלא יומר למניות כנגד הנפקת שתי סדרות של איגרות חוב חדשות: האחת שתיפרע בעוד 8 שנים ותישא ריבית של ליבור+2.5% והאחרת שתיפרע בעוד 9 שנים ותישא ריבית קבועה של 3%.

מצבם של בעלי איגרות החוב שהנפיקה החברה ב-2006 וב-2007 הוא הקשה מכל בעלי החוב. החוב אינו מובטח, למעט בטוחה של 25 מיליון דולר שקיבלו בעלי האג"ח ביולי 2012, על פי הסדר החוב הקודם של החברה שנחתם בנובמבר 2009. צים היתה אמורה להעביר בטוחה נוספת של 25 מיליון דולר ביולי 2013, אולם זימנה את בעלי האג"ח לאסיפה ב-26 ביוני כדי לאשר דחיית העברת הבטוחה לדצמבר 2014. זאת, על פי דרישת הבנקים.

דחיית העברת הבטוחה תביא למצב שהחלק המובטח של החוב לבעלי האג"ח יסתכם ב-25 מיליון דולר בלבד (7% מהחוב בלבד), כך שיתרת החוב תומר למניות שערכן ככל הנראה קרוב ל-0 נוכח ההפסדים הכבדים של החברה ויכולתה הנחלשת להתמודד בשוק ההובלה הימית שעובר לאניות ענק.

הבנקים והנציגות של בעלי איגרות החוב לא הגיבו רשמית, אך על פי הערכות ידרשו הזרמה של מאות מיליוני דולרים לפחות נוכח העובדה שלהערכתם חלק ממצוקתה של צים נובע מרכישת אניות מחברות שבבעלות פרטית של עידן עופר, וכן מעסקות בעלי עניין של חכירת אניות מחברות פרטיות שבבעלות עידן עופר ושמתנהלות עד היום. צים אמורה לשלם לחברות אלו סכום כולל של 700 מיליון דולר ונראה שהבנקים ובעלי האג"ח ידרשו שחוב זה יהיה נחות, לא רק לחוב לבנקים אלא גם לשתי הסדרות החדשות של איגרות החוב שתנפיק החברה.

הדרישה של הבנקים ובעלי איגרות החוב להזרמה נוספת של החברה לישראל לצים צפויה להיתקל בקשיים, שכן על פי תיקון 16 לחוק החברות נדרש רוב מקרב בעלי מניות המיעוט כדי לאשר עסקה שלבעל השליטה יש בה ענין אישי. ספק אם בעלי מניות המיעוט של החברה לישראל יאשרו הזרמה נוספת לחברה לאחר שהחברה כבר הזרימה מעל מיליארד דולר לצים מקיץ 2008, ונוכח סיכויי השרידות הנמוכים של צים והדילול המסיבי שצפוי לחברה לישראל.

בנוסף, גם אם היו הבנקים ובעלי האג"ח נותנים את הסכמתם, המרת החוב למניות תדרוש את אישור רשות החברות הממשלתיות. הסיבה לכך היא שקודם להפרטתה של צים בפברואר 2004 קיבלה המדינה מניית זהב שנועדה לשמור על האינטרסים החיוניים של המדינה בצים. למשל, היא מאפשרת למדינה שימוש בצי מינימלי של 11 אניות בשעת חירום. אחת הזכויות המוקנות למדינה מתוקף מניית הזהב היא זכות הווטו על העברת 24% או יותר ממניותיה של צים, כולל העברת השליטה בחברה.

צים נפגעה מירידת מחירי ההובלה הימית, ממחירי הנפט הגבוהים ומחוב פיננסי גבוה שנבע מרכישת אניות במחירים גבוהים משמעותית ממחירי השוק הנוכחיים. בתחילת 2013 העריכה צים כי לא תעמוד בהתחיבויותיה במהלך השנה וביקשה מהבנקים לדחות חוב של 166 מיליון דולר שהיה אמור להיפרע ב-2013 ל-2014 ול-2015. הבנקים היתנו את ההסכמה בהצגת תוכנית רב שנתית ל-2017-2012 כולל התייחסות למבנה החוב של החברה.

צים הפסידה 112 מיליון דולר במחזור של 918 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2013, בהשוואה להפסד של 163 מיליון דולר במחזור של 865 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2012.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה