רוב מוחץ באסיפות מחזיקי האג"ח של חבס בעד הצעת אספן גרופ

98% מהמצביעים העדיפו את ההצעה של אספן על פני ההצעה של קרן מוסטנג ודויטשה בנק שלא קיבלו כלל קולות ■ הרצל חבס: "אני מכבד את בחירת המחזיקים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת אספן, שבשליטת רוני צארום ובניהולם של אילן גיפמן וגיא פרג, שיכנע את מחזיקי איגרות החוב של חבס להעביר לידיה את השליטה ובכך מסתמן כי תצליח להשתלט על הנכס העיקרי של חבס - קרן ריט ההולנדית NSI, המחזיקה בנכסים בשווי של כ-2 מיליארד יורו. תוצאות ההצבעה של סדרה 4 של חברת הנדל"ן חבס, שנשלטת על ידי הרצל חבס, מראות כי מחזיקי איגרות החוב בחרו ברוב מוחץ בהצעה של חברת אספן גרופ.

כ-59.02% מהמחזיקים המחזיקים ב-188.2 מיליון ע.נ של סדרה 4 הלכו להצביע כש-98% מהם הצביעו עבור הצעת אספן. תוצאות ההצבעה מראות כי לא היו מחזיקים שהצביעו בעד הצעת דויטשה בנק או בעד ההצעה המתחרה של קרן מוסטנג. כמו כן, ניתן היה לראות כי ההצעה של חברת בי'.ג'י.איי קיבלה רק 1.96% מהקולות שהשתתפו בהצבעה. ל-TheMarker נודע כי גם בסדרה 12 קיבלה ההצעה של אספן רוב מוחץ.

הרצל חבס

תוצאות ההצבעה מצביעות על כך כי נציגות מחזיקי איגרות החוב של חבס, המורכבת מנציגים של פסגות הראל ועופר גזית, הצליחה להשפיע על הגופים המוסדיים כשהמליצה להם להצביע בעד ההצעה המשופרת של חברת אספן.

הנציגות הצליחה לשכנע את המחזיקים כי ההצעות של קרן מוסטנג ודויטשה בנק כרוכות בסיכון בשל העובדה כי הן מעניקות לחברה הלוואה בלבד, ללא פתרון הסדרי מובנה בהיבט הניהולי, ולכן עדיף להם להסתמך על ניסיונה של אספן ויכולותיה המוכחות בתחום הנדל"ן באירופה\ כמו גם על העובדה כי החברה ביצעה בדיקה מקיפה לנכסי חברת חבס.

הרצל חבס מסר בתגובה: "אנו מכבדים את בחירתם של מחזיקי איגרות החוב לאמץ את הצעת חברת אספן, ונפעל כמובן ברוחה מתוך שאיפה להשלימה בהקדם. הנהלת החברה ואנוכי נמשיך בשיתוף הפעולה ההדוק עם המחזיקים ונציגיהם ואף נסייע כמיטב יכולתנו בידם של נציגי חברת אספן. צוות ההנהלה והעובדים מחויב כתמיד לשרת את ענייני החברה, וככל שיינתן לו, יעמיד לרשות הצדדים את כל הניסיון, הכישורים והמקצועיות הנדרשים בשעה כה רגישה. שאיפתנו הינה לסייע בהעלאת החברה, במהירות המרבית, לפסים חיוביים ולרווחיות".

המתווה הנבחר

לפי המתווה ההסדר המשופר, אספן תעביר לחבס 70 מיליון שקל כנגד הקצאת 56% ממניות החברה. מחזיקי אג"ח של החברה ימירו את כלל חובות החברה כלפיהם - 450 מיליון שקל - ובתמורה יוקצו להם שתי סדרות חדשות של 200 מיליון שקל. כמו כן, יקבלו מחזיקי איגרות החוב 44% ממניות החברה. על פי ההסדר, בעלי המניות הישנים, ובהם הרצל חבס שכשל בניהול החברה, יאבדו את כלל מניותיהם.

ההצעה החדשה משפרת את הריבית אותה יקבלו המחזיקים. סדרה ה' החדשה, שתונפק בשווי כולל של 100 מיליון שקל, תועמד לפירעון בתום 6 שנים ותישא ריבית צמודה של 4.5% לשנה (במקום 3.5% בהצעה הקודמת) שתיפרע מדי שנה. לחברה תינתן אפשרות לפרוע את הסדרה בפירעון מוקדם ללא קנס, היה ותצליח למכור את אחד מנכסי הנדל"ן המוחזקים על ידה או על ידי חברות הבנות. סדרה ו' תישא ריבית של 5% (במקום 4% בהצעה הקודמת) ותחל להיפרע החל מהשנה החמישית ובמשך 6 שנים, כאשר הריבית תשולם אחת לשנה.

להבטחת התשלום ישועבדו לטובת המחזיקים בשעבוד ראשון מספר נכסים, בהם בית הדואר כורש הנמצא ברחוב לינקולן בתל אביב ומוחזק על ידי החברה ב-100% (מ-2009 ישנה עסקה, שטרם הושלמה, למכירת 50% מהנכס). הנכס רשום בספרי חבס לפי שווי של 43 מיליון שקל ובגינו קיימת הלוואה של 15 מיליון שקל. בימים אלו מנהלת קבוצת עזריאלי משא ומתן לרכישת הנכס.

נכס נוסף, ש-64% ממנו מחזיקה חבס, נמצא בקיסריה. הנכס משתרע על קרקע בשטח של 28 דונם וזקוק לשינוי ייעוד מתיירות יחידות נופש ומסחר למגורים. הנכס רשום בספרי החברה לפי שווי של 72 מיליון שקל וקיימת עליו הלוואה של 25 מיליון שקל.

כמו כן, ישועבדו לטובת המחזיקים משרדים בשוויץ ש-74% מהם מחזיקה חבס. מדובר בנכסים המשתרעים על 12,700 מ"ר ומיועדים למכירה. כיום שוכרת את המשרדים חברת Axpo Trading AG המעניקה שירותים בתחום באנרגיה. הכנסות השכירות הינם 3 מיליון פרנק כאשר המשרדים רשומים בספרים לפי שווי של 52 מיליון פרנק שוויצי וכנגדם קיימות הלוואות של 34 מיליון פרנק שוויצי.

עוד ישועבדו שלושה מרכזים מסחריים בגרמניה הנמצאים במינכן שחלקה של קבוצת חבס בהם היא 22%-37%. שווים של המרכזים בספרים הינו 18.5 מיליון יורו וכנגדם קיימת הלוואה של 15 מיליון יורו. המרכזים המסחריים, שמשתרעים על שטח כולל של 36 אלף מ"ר ומניבים הכנסות של 4.1 מיליון יורו, נמצאים בעיר Erfurt שבמרכז גרמניה ובהמבורג, הסמוכה לפרנקפורט. שלושת המרכזים נהנים מ-100% תפוסה של 4 שוכרים - רשת אורנבך (רשת "עשה זאת בעצמך"), שלה חוזה ארוך טווח עד 2022, ורשת הכולבו Karstadt השוכרת את הנכס עד 2026 .

כמו כן, בהצעה המשפורת הגדילה אספן את מסגרת האשראי אותה היא מוכנה להעניק לחברה, מ-30 מיליון ל-36 מיליון שקל. בנוסף, שווי החברה המינימאלי להנפקת זכויות גדל מ-100 מיליון שקל ל-120 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"