הצעת הממשלה: בנקים יורשו לשלוט ב-10% ממונופולים

(עדכון) המשמעות של ההצעה החדשה היא שבעלי הבנקים בישראל יוכלו לשלוט בכל חברות הסלולר או ביבואניות הרכב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"יש לחצים לא פשוטים - ישירים ועקיפים - לכך שחוק הריכוזיות לא יעבור. יש הרבה גופים במשק ואולי גם בממשלה שיהיה להם מאוד נוח שהחוק הזה לא יעבור. לתחושתי, אם לא נאשר את החוק השבוע, האישור יידחה עד למושב החורף ובעצם החוק לא יעבור. אני איתן בכך שהחוק צריך לעבור", כך אמר היום יו"ר ועדת הכספים, ניסן סולומינסקי, בפתיחת הדיון על חוק הריכוזיות בוועדה.

מוקדם יותר, הגיש ח"כ עופר שלח (יש עתיד) הצעה מחודשת לחוק הריכוזיות, לפיה הבנקים יוכלו לשלוט ב-10% ממונופולים, ובחברות ריאליות לא משמעותיות. כלומר, חברות ריאליות שהיקף המחזור והאשראי פחות מ-6 מיליארד שקל בשנה.

לדברי סלומינסקי, "הועדה פועלת כמה שאפשר למנוע אופציה של מערכת קשרים לא טובה ומצד שני לאפשר למשק לפעול להתפתח ולזרום. החמרה בצד אחד יכולה להרוס את הצד השני וצריך למצוא איזון נכון בין שני האלמנטים".

כתבות נוספות באתר TheMarker

נחשפו שמות של מאות ישראלים עם מקלטי מס: היכנסו וחפשו

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי

אלה הם שומרי הסף שנתנו לחסן להשתולל ככה עד עכשיו

שלח, שנכנס לישיבתה של ועדת הכספים למעלה משעתיים מפתיחתה, וממש לקראת סיומה האשים את מרגלית בהדלפת הצעתו. שלח הוסיף בנוסח "בדל של הצעה מקורית בחיים לא היה לך". מרגלית השיב ואמר " לא יצרת מקום עבודה אחד" .

קודם לכן, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר פרופ' אבי בן בסט והממונה לשעבר על ההגבלים דרור שטרום עזבו בהפגנתיות בצהריים את ועדת הכספים לאחר שיו"ר הועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) סירב לאפשר להם להופיע בפני הועדה. ח"כ רובי ריבלין (ליכוד) ביקש מסלומינסקי לאפשר לשניים להתייחס להצעתו החדשה של שלח. סלומינסקי השיב ששניהם כבר הופיעו בפני הועדה בשבוע שעבר ואין מקום להופעה נוספת. בן בסט אמר "אני אני לא רוצה שכל הדיון ייסוב על בן בסט", שעזב את הישיבה יחד עם שטרום.

סלומינסקי הציע שגוף פיננסי משמעותי יוכל להחזיק עד 10% בגוף ריאלי משמעותי, ואילו הבעלים של הגוף הפיננסי יוכל להחזיק בעוד 5% . לדבריו, "בכך מחמירים לא רק את הצעת הממשלה שהיא מהותית שונה, אלא גם 'חוק ברודט' המאפשר לגוף פיננסי להחזיק עד 20% בגוף ריאלי".

כמו כן, הציע יו"ר ועדת הכספים להותיר את הצעת הממשלה לפיה גוף פיננסי משמעותי יהיה גוף שמחזורו השנתי 40 מיליארד שקל וגוף ריאלי משמעותי הוא על מחזור או אשראי שנתי של 6 מיליארד שקל. עוד הציע שגופים פיננסים יוכלו להחזיק בגופים ריאליים, ובכלל זה במונופולים שהיקף המחזור בענף הוא עד 3 מיליארד שקל בשנה.

בהצעה שגיבשה הממשלה בשבוע שעבר הוצע שגוף פיננסי משמעותי לא יורשה להחזיר בגוף ריאלי בענף שיש בו ריכוזיות על פי רשימת 120 הענפים שהגדירה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והקריטריונים של הממונה על ההגבלים העיסקיים לענף שיש בו מונופול או קבוצת ריכוז.

ח"כ שלח נפגש בסוף השבוע עם מוריס דורפמן סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וחברה, וכן עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט. ההצעה תוגש לועדת הכספים שתמשיך הבוקר בדיוניה בחוק הריכוזיות. ההצבעה על הסעיף האוסר על אחזקות צולבות צפויה להיערך מחרתיים (יום ג').

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) שהוביל בשבוע שעבר תמיכת ח"כים בהצעה להחמרת הריכוזיות אמר בתגובה כי "ברגע האחרון נראה כי יש עתיד לריכוזיות. הם חזרו בהם ונותנים לבעלי הבנקים להמשיך לשלוט בכל חברה ריאלית, אם החברה הריאלית היא פחות מ-6 מיליארד שקל. כל העבודה שעשינו לפרק את הריכוזיות ולהפריד את החברות הריאליות המשמעותיות ובין הבעלים של הבנקים הפיננסים חוץ מכמה חברות ירדה לטימיון. השאלה היא מה קרה לעופר שלח? מי לחץ עליו?".

מההקלות החדשות, אם יאושרו, עשויים להרוויח שרי אריסון, המחזיקה בבנק הפועלים ובתעשיות מלח ואייפאקס במחזיקה בפסגות ובתנובה.

מקורב לדיוני הוועדה אמר כי השלכות ההצעות שיביא שלח היום לישיבה הן חמורות, ויש להילחם בהן, אם רוצים לקדם את המשק כדי שיהיה חופשי מאינטרסים צולבים ויוכל לצמוח בקלות יחסית.

המשמעות של הצעתו החדשה היא שבעלי הבנקים בישראל יוכלו לשלוט בכל חברות הסלולר או בחברות יבואניות הרכב מאחר שהסף שנקבע של 6 מיליארד למוסד ריאלי משמעותי כולל מספר מצומצם ביותר של חברות במשק. בנוסף, ח"כ שלח הסכים לכך שמוסד פיננסי משמעותי יוכל להחזיק ב-10% במונופולין ושגם בעל השליטה בו יוכל להחזיק ב 5% נוספים.

לדוגמה, על פי ההצעה של שלח בנק הפועלים יוכל להחזיק 10% מקוקה קולה ושרי אריסון תוכל להחזיק ב-5% נוספים במונופול קוקה קולה. על פי כלכלנים בכירים, כללים אלו לא רק שלא יקטינו את הריכוזיות במשק אלא שהם יאפשרו להגדילה באופן דרמטי ומסוכן ובכך יגרמו לעלייה ביוקר המחייה ולהגדלת הסיכון המערכתי.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה להצעת שלח כי "לא לזה התכוון המחוקק כשהציע להפריד אחזקות פיננסיות מריאליות. אם אכן זו הצעת הפשרה, מדובר בכניעה ללחצים של בעלי האינטרסים הגדולים".

גלאון הוסיפה כי "ההצעה משרתת את הטייקונים, את הבנקים הגדולים וחברות ענק כמו פרטנר ושטראוס, שימשיכו לשלוט במשק בגלל רפיסות והנפת דגל לבן של הממשלה והקואליציה. עדיף להשאיר את המצב הקיים על כנו מאשר להצביע על מתווה שמשמר את שליטת תאגידי הענק".

גלאון הדגישה כי: "אם תתקבל ההצעה של שלח שמאפשרת לבנקים הגדולים להמשיך ולשלוט במונופולים ובחברות ריאליות בינוניות וקטנות, היא תשחק לידיהן של כמה מהקבוצות הגדולות במשק. ההצעה מאפשרת לחברות ריאליות ופיננסיות משמעותיות לשלוט בהצלבה בחברות בינוניות וקטנות. זאת הצעה מדובללת וחסרת שיניים, שתשמר את שליטת תאגידי הענק".

הצעתו המחודשת של שלח במלואה

■ גוף משמעותי פיננסי - בעל מחזור של 40 מיליארד שקלים; גוף ריאלי, מחזור ואשראי- 6 מיליארד שקל בשנה.

■ מונופול- מחזור המכירות הקובע של התאגיד הריאלי בשווקי מונופולין עולה על 3 מיליארד שקלים חדשים; לעניין זה יחושב מחזור המכירות של תאגיד ריאלי כסך מחזור המכירות שלו, של השולט בו ושל כל התאגידים הריאליים שבשליטתו ושבשליטת השולט בו, ולעניין השולט יחד עם אחרים, ייוחס כל מחזור המכירות כאמור לכל אחד ואחד מהשולטים בנפרד; בפסקה זו, "שוק מונופולין" - שוק שבו תאגיד ריאלי, השולט בו או תאגיד ריאלי שבשליטתו או שבשליטת השולט בו הוכרז כבעל מונופולין לפי סעיף 26 לחוק ההגבלים העסקיים, ובלבד שמחזור המכירות של מי שהוכרז כבעל מונופולין כאמור באותו שוק עולה על 500 מיליון שקל.

■ גוף פיננסי משמעותי יוכל להחזיק ב-10 אחוזים בגוף ריאלי משמעותי או מונופוליסטי, ובלבד שאין לו שליטה. בעל השליטה בו יוכל להחזיק עד עוד 5% נוספים. ריאלי לא משמעותי תותר שליטה.

■ גוף ריאלי משמעותי יוכל להחזיק עד 5% בפיננסי.

■ מוסד פיננסי שאינו בנק לא יוכל לשלוט בבנק.

■ לא תותר הצלבת דירקטורים בין ריאלי משמעותי לפיננסי משמעותי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו