באוצר שוקלים להגדיל את הקיצוץ הרוחבי בתקציב 2013–2014

חלופה נוספת שנשקלת היא ביטול ההצמדה של הקצבאות למדד, במקרה שהכנסת לא תאשר את העלאת המסים שבבסיס תקציב המדינה החדש

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

צמרת משרד האוצר בוחנת הצעה לביטול ההצמדה למדד של קצבאות הביטוח הלאומי, אם הכנסת לא תאשר בדיוני התקציב הקרובים הצעות להעלאת מסים, המונחות בבסיס תקציב המדינה החדש ל–2013–2014. תקציב המדינה הדו־שנתי החדש יונח ביום שני, 10 ליוני, על שולחן הכנסת להצבעה.

באוצר יש חששות כי חלק מהצעות המשרד, שאושרו בממשלה, להעלאות מסים השנה ובשנה הבאה, לא יאושרו על ידי רוב חברי הכנסת. באחרונה נערכו באוצר, בראשות שר אוצר, יאיר לפיד, והמנכ"לית, יעל אנדורן, כמה פגישות של צמרת המשרד שנועדו לבחון הצעות לפתרונות, למקרה שהכנסת לא תאשר חלק מהצעות המס המונחות בבסיס תקציב המדינה החדש. בין ההצעות: העלאת מס הכנסה בכל מדרגות המס ב–1.5%, הטלת מס בריאות וביטוח לאומי על עקרות בית, והטלת מס רכישה של 3.5% על משפרי דיור.

לכל ההצעות יש התנגדות עזה גם בין ח"כים מסיעות הקואליציה. כך למשל, יש הצעה להפחית את הקיצוץ במס הכנסה ל–1% בלבד, או להחריג מהקיצוץ את מדרגות המס הנמוכות. בישיבות שהתקיימו באוצר הודגש כי לכל הצעת מס שלא תזכה לאישור הכנסת, יהיה צורך בהצעה אלטרנטיבית, כדי למנוע כל חריגה מיעד הגירעון בתקציב 2013, שהוא 4.65% מהתמ"ג, וכדי למנוע חריגה מיעד הגרעון בתקציב 2014 - 3% מהתמ"ג.

בדיונים הועלו שתי הצעות. ההצעה הראשונה היא להגדיל את הקיצוץ הרוחבי ‏(פלאט‏) המתוכנן ממילא בתקציב כל משרדי הממשלה ב–2013–2014 - קיצוץ 2% בתקציב משרדי הממשלה ל–2013 ו–3% בתקציב 2014 ‏(מהקיצוץ הוחרגו משרדי הביטחון והרווחה‏). לחלופין, עלתה הצעה שכבר נוסתה במחצית הראשונה של העשור הקודם: שחיקת כל קצבאות הביטוח הלאומי.

אנדורן היתה במחצית הראשונה של העשור הקודם סגנית, ואחרי כן ראשת אגף תקציבים, שאחראית על משרדי הממשלה החברתיים - כולל נושא קצבאות הביטוח הלאומי. אז גם נעשה מהלך גורף לפגיעה בכל קצבאות הביטוח הלאומי.

סך קצבאות הביטוח הלאומי הוא כ–60 מיליארד שקל בשנה. מדובר בקצבאות ילדים, זקנה, אבטלה, הבטחת הכנסה, נכות, נפגעי עבודה, אסירי ציון ועוד. הקצבאות צמודות למדד המחירים לצרכן. הן מתעדכנות מדי שנה בהתאם לעליית המדד. ההצעה שנדונה באוצר היא לבטל כליל את ההצמדה ב–2014 או לבטלה חלקית - בהתאם לצורכי התקציב. באופן זה, אם ב–2013 יעלה המדד כפי שמעריכים הכלכלנים - ב–2% - הרי שביטול זמני של ההצמדה מ–1 לינואר 2014 משמעו תוספת של 1.2 מיליארד שקל לתקציב ‏(שחיקה של 1% במדד משמעה 600 מיליון שקל‏). יודגש כי עד כה לא התקבלה כל החלטה בנושא שחיקת קצבאות הביטוח הלאומי. מאידך, הנושא ממשיך להיות על סדר יומה של הנהלת האוצר. ההערכה היא כי החלטה תתקבל בקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר