היועץ לנציגות חבס ומנכ"ל אספן כיהנו במקביל בקבוצת פישמן

עודד שמיר כיהן כמנכ"ל כלכלית ירושלים במשך שמונה שנים, בזמן שאילן גיפמן היה סמנכ"ל הכספים בחברה הבת מבני תעשייה ■ שמיר: "אין כאן פוטנציאל להעדפה או לניגוד עניינים" ■ גיפמן: "יחסיי עם עודד שמיר לאורך כל הקריירה היו מקצועיים בלבד"

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

בימים אלה נציגות בעלי האג"ח בחברת הנדל"ן המסובכת חבס השקעות, שמגבשת הסדר חוב עם נושיה, עומדת בפני דילמה לא פשוטה. כחלק ממאבק שליטה שהתפתח סביב החברה, עליה להחליט לאילו מבין שלוש הצעות להסדר חוב עליה להיענות - זו שהוגשה מטעם בעל השליטה הנוכחי הרצל חבס; זו מטעם חברת הכשרת הישוב של עופר נמרודי; או זו של חברת אספן גרופ, בניהולו של אילן גיפמן.

מי שמכהן כיועץ הכלכלי של נציגות האג"ח ועשוי לקחת חלק מרכזי בהכרעה הזו הוא עודד שמיר, לשעבר מנכ"ל חברת הנדל"ן והאחזקות כלכלית ירושלים, שבשליטת אליעזר פישמן. ואולם ייתכן כי לשמיר פוטנציאל לניגוד ענייניים, על רקע העובדה שהוא ומנכ"ל אספן כיהנו במקביל בתפקידים בכירים בקבוצת פישמן במשך כשמונה שנים.

ב-2013-2001 (וקודם לכן בתפקידים נוספים בקבוצת פישמן) כיהן שמיר כמנכ"ל כלכלית ירושלים; בעוד שב-1999-2007 כיהן גיפמן כיהן כסמנכ"ל הכספים של מבני תעשייה, החברה הבת של כלכלית ירושלים. כלומר השניים היו במקביל "קולגות" בתוך קבוצת פישמן - גם אם לא היו כפופים זה לזה בצורה ישירה.

עודד שמיר

לפני כחודש וחצי הגישה אספן הצעה לבעלי האג"ח של חבס, שתאפשר לה ליהפך לבעלת השליטה בחברה. ההצעה כוללת העברה של 10 מיליון שקל במזומן לבעלי האג"ח; הקצאת מניות אספן לבעלי האג"ח בשווי כספי של 40 מיליון שקל ‏(כ-10% מאספן‏); הנפקה של ארבע סדרות אג"ח חדשות בסך 380 מיליון שקל; וכן הלוואה של עד 100 מיליון שקל.

מצד שני, נציגות בעלי האג"ח קיבלה הצעה נגדית נוספת מטעם קבוצת הכשרת הישוב לפני כשבועיים. בין היתר, ההצעה כוללת השקעה של 15 מיליון יורו בחבס, שישמשו את החברה הבת חבס סטאר ‏(74%‏) בהזרמת ההון לקרן הריט ההולנדית NSI‏ (כ-20.5%), ותמורת השקעה זו מבקשת הכשרת הישוב כי יוקצו לה 65% מהון המניות של חבס השקעות.

במקביל, גם חבס עצמה הציעה להמיר חלק מהחוב הקיים למחזיקי האג"ח להון מניות; ולפרוס את יתרת החוב, שירוכז בשתי סדרות לתקופה ארוכה, כך שמחזיקי האג"ח ייהפכו לבעלי שליטה בחברה ויקבלו מניות נוספות על חשבון בעל השליטה חבס. קיים גם מתווה לקבלת מימון של עד 75 יורו מדויטשה בנק לתקופה של כשנתיים, שתישא ריבית אפקטיבית של כ-10% בשנה.

נציגות בעלי האג"ח, בייעוצו של שמיר, תצטרך להכריע בשבועות הקרובים לאיזו מבין ההצעות להיענות. עודד שמיר מסר בתגובה: "ביני לבין גיפמן לא היו קשרי עבודה או כפיפות תפקידים. אמנם כיהנו באותה הקבוצה במקביל, אך אין כאן פוטנציאל להעדפה או לניגוד עניינים. זה היה לפני שנים רבות".

אילן גיפמן מסר בתגובה כי "יחסיי עם עודד שמיר לאורך הקריירה היו מקצועיים בלבד. לעולם לא היו בינינו יחסי עובד-מעביד, או יחסי מרות כלשהם. על כן שיקול דעתו של עודד, כיועץ כלכלי של נציגות האג"ח של חבס, אינו מושפע לחלוטין מעבודתי בעבר בחברת מבני תעשייה, וכל אמירה אחרת הינה בגדר פרובוקציה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?