השליטה באי.די.בי: ביהמ"ש צריך לאשר ההסכם והבנקים צריכים לפעול לטובת הציבור

בפעם הראשונה בישראל, מוסדיים מחליטים לקחת חברת ענק לידיהם בלי לנהל במקביל מו"מ עם שומט החובות

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

לאחר עשרה ימים של דיונים חשאיים, שבאופן פלא לא דלפו לתקשורת, ועוד לילה לבן שהסתיים רק בבוקר יום שישי, נפל דבר בשוק ההון ובסקטור העסקי.

לראשונה בישראל הצליחו מחזיקי האג"ח של חברת ענק, שלה שורה ארוכה של ניירות שונים ואינטרסים מנוגדים בין המחזיקים שלהם, להגיע להסכמה על מהלך דרמטי של העברת השליטה מבעל מניות שאינו עומד בהתחייבויות - אל בעלי החוב. כמו שמקובל בעולם, וכמו שצריך להתקיים על פי הכלל הראשון של שוק הון קפיטליסטי: אם בעל חברה לא משלם את חובותיו - השליטה והנכסים עוברים אל הנושים.

מנכ"ל הפועלים ציון קינן ונוחי דנקנר ב-2011צילום: מוטי קמחי

עד היום זה לא היה כך. ברוב המקרים הקודמים התנהלו מגעים, הופעלו לחצים וקשרים, בעל הבית הצליח לצעוד בין האינטרסים השונים ולסכסך ביניהם, ובסופו של דבר זרק לבעלי החוב איזו עצם ונשאר עם השליטה, ההשפעה, או התפקיד.

בפעם הראשונה הצליחו שורה של מוסדיים ישראלים ועוד קרן גידור זרה לעשות את הדבר המובן מאליו: לקבל החלטה לקחת את החברה לידיהם, בלי לנהל במקביל משא ומתן עם שומט החובות, לחלק את הנכסים ביניהם, לארגן מחדש את מבנה ההון - ולצאת עם החברה לדרך חדשה.

את הברכות על הסדר בעלי האג"ח המהפכני צריך להעניק לשניים: חגי בדש, מנכ"ל פסגות, ואיל גבאי, נציג בית המשפט. בדש ייצג את בעלי החוב של אי.די.בי פיתוח: הוא הציג את התוכנית לציבור ולא היסס ללכת לבית המשפט ולהתעמת עם מי שהיה עד לאחרונה האיש החזק במשק. גבאי הפעיל את יכולות המשא ומתן שלו ‏(יש לו ניסיון - הוא היה מנהל הרשות לחברות ממשלתיות, ביצע הפרטות וניהל את משרד ראש הממשלה‏), הציג חלופות, תיווך, פישר, וקיבל הסכמה.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

אם חברת אי.די.בי תפורק, הבנקים יספגו תספורת זהה לזו של בעלי האג"ח

5 שאלות על יצוא הגז והשפעתו על הכיס של כל אחד מאתנו

הפקס לא הגיע - וחברת החשמל זיהמה 400 טונה קרקע בסולר

גבאי הוא נושא ונותן מוכשר, אבל את אומץ הלב הציבורי הציג בדש, יחד עם עוזי דנינו מנכ"ל אקסלנס, יואב ערמוני מנכ"ל קרן הפנסיה גלעד ואייל לפידות מנכ"ל הפניקס: לראשונה החליטו מנהלים שכירים של בתי השקעות וחברות ביטוח לעשות את מה שנכון לעמיתים שלהם ולחוסכים בכלל, ולצאת נגד ה"מועדון" של הטייקונים וחבריהם, הכוללים את בתי ההשקעות, הבנקים והיועצים שלהם. זהו מועדון שכל תכליתו לשמר את השליטה בכספי החסכונות של הציבור, המושקעים בחברות שבבורסה, בבנקים ובבתי ההשקעות. עד היום, לא נמצאו מנהלים שכירים כאלה: קודמיהם ידעו שמהלכים כאלה יחסלו את הקריירה שלהם.

אלא שהעסק רחוק מלהיות גמור: בעלי השליטה הקודמים באי.די.בי, נוחי דנקנר ושותפיו, נשבעו להילחם עד הסוף. הם יעשו הכל כדי להישאר בכיסאות ובלשכות שלהם. הם יטענו בבית המשפט שהחברה כלל אינה פושטת רגל. הם יציגו שפנים חדשים כמו מכירה של נכס זה או אחר, ויטענו שהמכירה תאפשר עמידה בתשלומי החובות של השנה הקרובה. והם יגייסו את עזרתם של הבנקים.

הבנקים עשויים להיות קלף מרכזי בסאגה המשפטית שנפתחת עתה, מכיוון שהכספים שהם הלוו לאי.די.בי מאפשרים להם להיות צד בכל הסכם. אלא, שהבנקים מתנהלים בים של ניגודי אינטרסים: בנק הפועלים, למשל, נתן הלוואות גדולות גם לחברת אי.די.בי פיתוח וגם לחברה המשפחתית הפרטית של דנקנר, טומהוק. בנק הפועלים נוהל בעבר על ידי בן דודו של דנקנר, דני דנקנר - ודני הוא שהביא למינוי של מנכ"ל הבנק, ציון קינן.

אז איך יפעל קינן? מצד אחד, העסקה של ארגון החוב באי.די.בי פיתוח מטיבה עם הבנק, אך אז תישאר חברת טומהוק הפרטית של דנקנר ללא נכסים, והבנק ייאלץ לממש את הערבויות האישיות שלו. בעת ההצבעה על ההסדר, לא רק בנק הפועלים יימצא בניגוד אינטרסים. גם לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות העניקו הלוואות לאי.די.בי פיתוח - וגם לחברות הפרטיות של דנקנר. ארגון החוב באי.די.בי פיתוח יחסל את יכולתם לגבות את חובות החברות הפרטיות של דנקנר.

באיזה מסלול הבנקים יבחרו? נכון להיום, גם הפועלים וגם הבנקים האחרים מסתפקים באמירה שעיקרה: לא תיאמו אתנו ולא הסכמנו לדבר.

אבל כמו במקרה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, והמחיקה בחברת גנדן - גם קינן נמצא בסוג של "עסקת בעל עניין": הוא צריך להחליט, בכספי הבנק, על גורלו עסקי של אדם שהוא גם מקורב, וגם סייע לו לקבל את הכיסא שעליו הוא יושב. יהיה מרתק לראות אם ראשי הבנקים שוב בוחרים לעזור לחברי המועדון - או שיבחרו לעשות את הדבר הנכון, והצודק כלכלית.

דנקנר ילך,
 השיטה תישאר

מאחר שממש לא בטוח שאפשר לסמוך על ראשי הבנקים ועל שאר המוסדיים שעדיין עומדים בפינה של דנקנר, בית המשפט הוא זה שצריך לקחת את ההובלה. על אף שיוצגו בפניו כל מיני טיעונים משפטיים, הבטחות, בקשות דחייה, הערכות שווי וניתוחים כלכליים מטעם, בית המשפט צריך לאשר את הסכם בעלי האג"ח שהושג ביום שישי, כי בסופו של דבר, הכל שאלה של מהות: אי.די.בי אחזקות לא יכולה לעמוד בהתחייבויותיה, אי.די.בי פיתוח לא יכולה לעמוד בהתחייבויותיה, וההנהלה הנוכחית שלה כשלה.

יש להעביר את השליטה לבעלי החוב ואת הניהול לצוות חדש שייבחר על ידי הבעלים החדשים.

כן, סוף סוף תהיה לנו בישראל חברה אמריקאית (בנוסף לטבע, שרוב מניותיה לא נמצאות בידי ישראלים), שבה המניות מפוזרות בקרב החוסכים והציבור, ואין משהו ששולט בה באמצעות "גרעין שליטה" מזערי (שגם הוא נרכש לעיתים באשראי), הנותן לו את כל הכוח ואת כל האפ-סייד במקרה של הצלחה - בעוד שכל ההפסדים והכאבים נשארים אצל הציבור במקרה של כישלון.

בית המשפט גם צריך להבין שזהו הסדר נכון לחברה. המחיקה בהסכמה של חלק מהחובות שיבצעו בעלי החוב תקטין את המינוף של הקבוצה ותאפשר לה לתפעול ביעילות. וכמובן, בית המשפט צריך להבין שזהו הסדר טוב לשוק ההון ולמשק כולו: התקדים יבהיר לכולם שגם בישראל מתקיים מנגנון של שכר ועונש פיננסי.

ברגע שזה יקרה, אין ספק שבעלי שליטה ומנהלים ייזהרו מאוד לפני שיקחו אשראים וסיכונים מוגזמים - הם יהפכו לנציגים אמיתיים של בעלי המניות.

גם הסמכה של בית המשפט להעברת השליטה לא תבריא כמובן את שוק ההון הישראלי בן לילה. דנקנר אולי ילך הביתה, אבל השיטה והתרבות עדיין יישארו: יש עדר גדול של אנשים שיודעים לעשות ולרפד את כיסיהם רק באמצעות קשרים, חברויות במועדונים והסדרים שנוחים לכולם - כאשר מי שמשלם הוא הציבור.

מדובר במנכ"לים, ביועצים, בפרסומאים, בכלי תקשורת, בעוזרים, כלכלנים, מעריכים שווי, פוליטיקאים, רגולטורים והרשימה עוד ארוכה. לאחר דנקנר, הם יחפשו את הטייקון הבא, את האיש הבא ששולט על תקציבים גדולים, פרטיים או ציבוריים. אבל ההסדר שהושג ביום שישי הוא צעד ראשון, גדול וחשוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר