הבנקים עשויים ליצור גוש חוסם נגד הסדר החוב באי.די.בי

הבנקים צפויים להתנגד להסדר החוב הכולל מחיקת אי.די.בי אחזקות, שכן מהלך כזה יאפס את יכולת ההחזר של החברות הפרטיות שבשליטת נוחי דנקנר ■ החברות גנדן וטומהוק חייבות לבנקים קרוב למיליארד שקל

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

גורמים במערכת הבנקאות מודים כי אישור מתווה הסדר החוב, שגובש הלילה בין בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח לבין בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, מאפס את שארית יכולת הפירעון של החברות גנדן וטומהוק החייבות לבנקים כמיליארד שקל. לאור האינטרסים של הבנקים בחברות הפרטיות של דנקנר במעלה הפירמידה, צפויים מרבית הבנקים להתנגד למתווה הסדר החוב שגובש הלילה.

במערכת הבנקאות טוענים כי על מנת לאשר את הסדר החוב בבית המשפט יהיה צורך ברוב מיוחד של 75% מהנושים המשתתפים בהצבעה, ובמערכת הבנקאות טוענים כי מאחר שכשליש מהחוב של החברה הוא חוב בנקאי, הרי שביכולתם של הבנקים ליצור גוש חוסם שימנע את אישור הסדר החוב באסיפות הנושים. בתרחיש כזה, בעלי האג"ח יצליחו לאשר את הסדר החוב רק אם ישכנעו את בימ"ש כי הבנקים מצביעים על פי אינטרסים זרים - האינטרס שלהם ביכולת הפרעון של החברות הפרטיות שבשליטת נוחי דנקנר שבאמצעותן הוא מחזיק בגרעין השליטה באי.די.בי.

על פי המסמכים שהוגשו לבימ"ש המחוזי בתל אביב חובותיה של אי.די.בי פיתוח מסתכמים בכ-6 מיליארד שקל. מתוכם חוב של כ-4 מיליארד שקל לבעלי האג"ח. היתר מתחלק באופן הבא: חוב של 770 מיליון שקל לבנק הפועלים, חוב של 310 מיליון שקל לבנק BNP, 200 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, 190 מיליון שקל להראל חברה לביטוח, 160 מיליון שקל לבנק לאומי, 130 מיליון שקל לבנק דיסקונט וחוב של 130 מיליון שקל לבנק HSBC. לאף אחד מהנושים אין ביטחונות.

לכתבות נוספות באתר TheMarker

האורחים בערב סיירת מטכ"ל - שרים, אלופים, ובנקאי אחד

המשברים הפיננסיים, הכלכליים והחברתיים שלפנינו

לאי.די.בי אחזקות חוב בהיקף של 1.76 מיליארד שקל לציבור בעלי האג"ח, חוב של 160 מיליון שקל לבנק קרדיט סוויס וחוב של 100 מיליון שקל לבנק לאומי. חובותיה של טומהוק וגנדן, שתי החברות הפרטיות באמצעותן מחזיק דנקנר במניות השליטה בקבוצת אי.די.בי חייבות לבנקים קרוב למיליארד שקל, כאשר הנכס המרכזי של החברות הוא מניות אי.די.בי אחזקות שצפויות להימחק במסגרת מתווה הסדר החוב וכן ערבויות אישיות של נוחי דנקנר ושל חלק משותפיו. החוב מתחלק באופן הבא: גנדן חייבת לבנק לאומי כ-450 מיליון שקל וכן חייבת כ-80 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות. חברת טומהוק חייבת לבנק הפועלים כ-250 מיליון שקל, חייבת לבנק דיסקונט כ-100 מיליון שקל, חייבת כ-50 מיליון שקל לקרדיט סוויס וכ-30 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות.

ל-TheMarker נודע כי מנכ"ל מזרחי טפחות מנסה להוביל לקיום של דיון משותף של כל הבנקים על מנת לגבש חזית פעולה אחידה של הבנקים מול קבוצת אי.די.בי, ומול בעלי האג"ח. זאת המורכבות המיוחדת שנוצרה בעוגת החובות הרב שכבתית. מבנה פירמידת החוב מוביל לכך שכל בנק בפני עצמו לא יכול לגבש פתרון למצבת החובות של החברות. אולם, בבנקים השונים אין תמימות דעים לגבי החוקיות של מהלך כזה.

ציון קינן (מימין), יאיר סרוסי יו"ר בנק הפועלים, ונוחי דנקנר

בעבר, במסגרת הסדר החוב של חברת ממורד, החברה הפרטית שבאמצעותה מחזיק לב לבייב במניות השליטה בקבוצת אפריקה ישראל, קיבלו הבנקים אישור מיוחד מהממונה על ההגבלים העסקיים להתאסף סביב שולחן אחד על מנת לגבש הסדר חוב מאוחד שישרת את כול הבנקים הנושים של חברת ממורנד. אולם בניגוד למצב בממורד, הרי שבמקרה של אי.די.בי פיתוח, לא מדובר בהסדר של חברה אחת מול כמה נושים, אלא בהסדר של כמה חברות מול כמה נושים שונים. האינטרסים של הבנקים שונים בינם לבין עצמם שכן כל בנק מממן, בהיקפים שונים, חברות שונות במעלה הפירמידה.

במערכת הבנקאות העריכו כי בנק הפועלים שעיקר נשייתו היא בחברת אי.די.בי פיתוח, עשוי לתמוך בהסדר החוב של בעלי האג"ח, עך אף שתרחיש כזה יימחקו מניות אי.די.בי אחזקות וכתוצאה מכך הפועלים יאבד כל סיכוי לגבות את חובותיו מחברת גנדן. אולם בהפועלים מכחישים כי הביעו תמיכה בהסדר בעלי האג"ח וציינו כי "בנק הפועלים לא ניהל מגעים, לא קיים שיחות ולא מו"מ עם המוסדיים או קרן יורק בקשר עם הסדר חוב באי.די.בי פיתוח או אי.די.בי אחזקות. בנק הפועלים לא נתן הסכמתו לשום הסדר וגם לא להסדר הזה".

גורם באחד הבנקים הגדולים אמר הבוקר כי "אם מוחקים את אי.די.בי אחזקות - באותו הרגע נמחק כושר הפרעון של גנדן טומהוק כלפי הבנקים". גורם בבנק גדול אחר אמר כי "נטילת השליטה בקבוצת אי.די.בי היא טלטלה גדולה במשק, כשהשאלה המרכזית היא מי יקבל את הניהול על קבוצה גדולה של חברות כה מרכזיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן