פרסום ראשון |

נוחי דנקנר מאבד את השליטה באי.די.בי: בעלי האג"ח משתלטים על החברה

(עדכון) בבנקים לאומי הפועלים דיסקונט ומזרחי טפחות החליטו בשלב זה לא למסור תגובה להסדר בעלי האג"ח ■ קבוצת אי.די.בי: "אנו תמהים על החלטת נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לוותר על החוב כלפיהם תמורת נזיד עדשים"

בתום עשר שנות שליטה, נראה כי הלילה איבד נוחי דנקנר את השליטה באי.די.בי: לפנות בוקר הגיעו נציגי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח להסכמות ביניהם, לפיהן תוקם חברה אחת בשליטת בעלי החוב ואי.די.בי אחזקות תימחק מהמסחר. הפגישה נערכה במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק.

מצד בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות נכחו בפגישה מנכ"ל אקסנס עוזי דנינו, מנכ"ל קרנות הפנסיה הדתיות גלעד יואב ערמוני ויוני שר. מצד בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח השתתפו מנכ"ל הפניקס אייל לפידות, נציג קרן יורק בישראל גרמי בלנק, ומנכ"ל פסגות חגי בדש.

לאחר דיון מרתוני הגיעו הנציגים להסכמות הבאות: שתי החברות - אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח - ימוזגו לחברה אחת סחירה בבורסה (אי.די.בי פיתוח) כלומר חברת אי.די.בי אחזקות תימחק מהמסחר.

בתמורה למחיקה יקבלו בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות 10% מהחברה החדשה וכן את המזומן (200 מיליון שקל) הקיים בקופת אי.די.בי אחזקות. בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח ימחקו כ-1.8 מיליארד שקל מהחוב של אי.די.בי פיתוח ובתמורה יקבלו 90% ממניות חברת אי.די.בי פיתוח.

לעוד כתבות ב-TheMarker

עשר שנים לעסקת אי.די.בי // שכרון כוח

מדוע, באמת, דנקנר נפל

כך למעשה תיווצר חברה חדשה שנמצאת בבעלות בעלי החוב של אי.די.בי אחזקות ופיתוח. מקורב למשא ומתן ציין כי בכוונתם לפנות לבית המשפט ולבקש למנות את אייל גבאי כמנהל מיוחד לחברה, כלומר מנכ"ל החברה. המשמעות היא שנוחי דנקנר מאבד את השליטה בחברה.

עוד ציינו המקורבים כי בכוונתם לפנות לבנקים שיהיו שותפים להסדר.

נוחי דנקנר וחיים גבריאלי

בבנקים לאומי הפועלים דיסקונט ומזרחי טפחות החליטו בשלב זה לא למסור תגובה להסדר בעלי האג"ח. חלק מהבנקים טענו כי יגבשו את עמדתם בקרוב ויגישו אותה לבית המשפט.

יש לציין כי מבחינת ארבעת הבנקים הגדולים בישראל הסדר החוב שגובש הוא מכה לא פשוטה שכן הוא צפוי לקבע את ההפסד שרשמו בגין מתן האשראי בהיקף של כמיליארד שקל לחברות הפרטיות שבשליטת נוחי דנקנר (חברות טומהוק וגנדן).

חלק מהבנקים מחזיקים בערבויות אישיות של נוחי דנקנר ושל חלק משותפיו, בעלי המניות בגנדן. כך שאם ההסדר אכן יצא לפועל יגברו הסיכויים כי הבנקים יפעלו למימוש הערבויות האישיות על מנת לנסות ולגבות חלק מהחוב.

בבנק הפועלים הכחישו כי הם תומכים בהסדר החוב שגובש וציינו כי "הבנק לא ניהל מגעים, לא קיים שיחות ולא מו"מ עם המוסדיים או קרן יורק בקשר עם הסדר חוב באי.די.בי פיתוח או באי.די.בי אחזקות. בנק הפועלים לא נתן הסכמתו לשום הסדר וגם לא להסדר הזה".

הכחשה זו באה על רקע השמועה לפיה הבנק תומך בהסדר שכן הוא משפר את מצבו כנושה של אי.די.בי פיתוח, גם אם ההסדר מחסל את יכולת גביית החובות של הבנק בחברת טומהוק.

גורמים במערכת הבנקאות ציינו כי בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של אי.די.בי פיתוח וכי בכוחם של כל הבנקים יחד להוות גוש חוסם להסדר החוב שגובש על ידי בעלי האג"ח.

הבנקים הם נושים בחברות הפרטיות של דנקנר גנדן וטומהוק ועל כן יש להם עניין להשאיר את מניות השליטה בידי חברות אלו. גורם באחד הבנקים הגדולים אמר הבוקר כי "אם מוחקים את אי.די.בי אחזקות - באותו הרגע נמחק כושר הפרעון של גנדן טומהוק כלפי הבנקים".

גורם בבנק גדול אחר אמר כי "נטילת השליטה בקבוצת אי.די.בי היא טלטלה גדולה במשק, כשהשאלה המרכזית היא מי יקבל את הניהול על קבוצה גדולה של חברות כה מרכזיות".

תנאי ההסדר המלאים:

במסגרת ההסדר יומר חלק מהחוב של חברת אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח למניות. נושי אי.די.בי פיתוח ימירו 1.7 מיליארד שקל של החוב (מתוך חוב של כ-6 מיליארד שקל) ל-90% ממניות חברת אי.די.בי פיתוח.

בנוסף, הם יקבלו 600 מיליון שקל מהמזומן בקופת החברה (אי.די.בי פיתוח), החוב שייוותר (3.4 מיליארד שקל) יונפק לסידרת אג"ח חדשה נושאת ריבית שנתית של 6% שתשולם אחת לחצי שנה ותיפרע בין השנים 2019-2018. הקרן והריבית לא יהיו צמודות למדד המחירים לצרכן.

בעלי החוב של אי.די.בי אחזקות יקבלו במזומן 200 מיליון שקל ובנוסף יונפקו להם שתי סדרות של אג"ח בשווי כולל של 400 מיליון שקל. הסידרה הראשונה תהיה של 150 מיליון שקל בריבית שנתית של 6% ותיפרע בין השנים 2020-2019. השנייה תהיה בסך 250 מיליון שקל, תישא ריבית שנתית של 5.25% ותיפרע בשנת 2050.

נושי אידיבי אחזקות יקבלו 10% מחברת אי.די.בי פיתוח וכן אופציה לרכוש עוד 15.6% מאידיבי פיתוח בתמורה לוויתור על כ-1.8 מיליארד שקל מהחוב (מתוך חוב כולל של כ 2 מיליארד שקל). שוויה של חבילת האופציות מוערך בכ-277 מיליון שקל. מועד הפקיעה בעוד כ-12 שנה מיום הנפקתן.

בנוסף, לנושי אי.די.בי אחזקות תהיה זכות ראשונים לקבל עד 100 מיליון שקל בגין תביעות. לאחר מכן 100 מיליון שקל נוספים יועברו לנושי אי.די.בי אחזקות ולאחר מכן הכל יחולק שווה בשווה.

מקבוצת אי.די.בי נמסר בתגובה: "אנו תמהים על החלטת נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לוותר על החוב כלפיהם תמורת נזיד עדשים, ולהעניק את העודף הנכסי העצום המצוי בקבוצה, לידי נושיה של אי.די.בי פיתוח.

"הנציגות ממליצה על תספורת דרמטית למחזיקי איגרות החוב ועל השמדת ערך עצומה לכל ציבור בעלי מניותיה של אי.די.בי אחזקות. לא ברור לנו אילו אינטרסים עומדים מאחורי הצעה זו, שמעבירה עודף של מיליארדי שקלים לנושים מסוימים, על חשבון הפסדי עתק שייגרמו לנושים אחרים ולבעלי המניות מהציבור.

"קבוצת אי.די.בי רואה לנגד עיניה את טובתם של כלל בעלי החוב, נותני האשראי ובעלי המניות. הקבוצה תפעל כנגד מהלך תמוה ומעוות זה ובכוונתה להציע בזמן הקרוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות הצעה טובה בהרבה מההצעה הקלוקלת שגובשה על ידי הנציגויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן