חוק הריכוזיות |

בעקבות הדיון הסוער: מה היא "חברת אג"ח"?

במהלך הדיונים היום בוועדת הכספים סביב חוק הריכוזיות התעוררה סערה לאחר שהתברר כי בהצעת החוק שהעבירה הממשלה הוחלט, בניגוד להצעה הראשונית, שלא לכלול חברות אג"ח כשכבה בפירמידה עסקית

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

במהלך הדיונים היום (ג') בוועדת הכספים סביב חוק הריכוזיות התעוררה סערה לאחר שהתברר כי בהצעת החוק שהעבירה הממשלה הוחלט, בניגוד להצעה הראשונית, שלא לכלול חברות אג"ח כשכבה בפירמידה עסקית הנסחרת בבורסה. כלומר, הצעת החוק החדשה מתירה מבנה של שלוש שכבות לפירמידות - כבראש הפירמידה עומדת "חברת אג"ח", ומתחתיה שתי חברות "מניות" המוחזקות בשרשור.

חברת אג"ח הינה חברה פרטית שהנפיקה איגרות חוב לציבור בבורסה, אך לא הנפיקה מניות. חברות אג"ח הן חברות "מיוחדות" - הן נדרשות לפרסם דו"חות כספיים לציבור המשקיעים ולתת גילוי לגבי פעולותיהן, אך הן כפופות לכללי ממשל תאגידי מחמירים פחות מחברות ציבוריות רגילות. העובדה שהמניות אינן נסחרות בבורסה, אינה מונעת מהחברות לגייס חוב מהגופים המוסדיים או מהבנקים.

אחת מחברות האג"ח הבולטות היא אי.די.בי פיתוח, שעומדת בתווך בין שתי חברות האחזקה אי.די.בי אחזקות (שמעליה), ודיסקונט השקעות (מתחתיה). למרות שמניות החברה אינה נסחרת בבורסה, הרי שהיא "עמוסה" בחובות. בין היתר היא חייבת למחזיקי האג"ח כ-4 מיליארד שקל, וכ-1.8 מיליארד שקל נוספים לבנקים.

בין חברות האג"ח הנוספות שנמצאות בפירמידות עסקיות באחד העם ניתן להזכיר את מועדון 365 שהינה חלק מהפירמידה של קבוצת המשביר; מכתשים אגן, שהינה חלק מקבוצת אי.די.בי; כרמל אולפינים שהינה חלק מהקבוצה של דייוויד פדרמן; חברת דרבן מהקבוצה של אליעזר פישמן ועוד.

הפירמידה של אלוביץ'

פירמידת החובות של דנקנר

פירמידה נוספת באחד העם שעשויה להיות מושפעת מחוק הריכוזיות היא הפירמידה של שאול אלוביץ'. הנכס העיקרי של הפירמידה היא קבוצת בזק, הכוללת בין השאר את החברות הבנות פלאפון ובזק בינלאומי. חברת בזק, נשלטת על ידי אלוביץ' בשרשור, באמצעות שלוש חברות אחזקה.

בראש הפירמידה עומדת יורוקום, חברה פרטית בבעלותו של אלוביץ'. יורוקום שולטת (79%) באינטרנט זהב, שהינה חברה ציבורית בעלת חוב נטו (התחייבויות בניכוי מזומן) בהיקף של 865 מיליון שקל' נכון לסוף הרבעון הראשון של 2013. החברה הנפיקה בעבר כמה סדרות אג"ח, שנסחרות בתשואות גבוהות יחסית של 14%-15.5%. רמת תשואות אלה אינן מאפשרות לחברה לגייס חוב בשוק.

אינטרנט זהב שולטת (80%) בחברת אחזקות נוספת שנקראת בי קומיוניקיישנס. היקף החוב נטו של החברה הינו 3.03 מיליארד שקל. תשואות האג"ח של החברה הינן נמוכות יותר - 2.3%-7%. בתחתית הפירמידה נמצאת כאמור בזק, שנשלטת (30%) על ידי בי-קומיוניקיישנס. לבזק חוב נטו של 8.15 מיליארד שקל. האג"ח שלה נסחרות בשוק בתשואות נמוכות של 0.16%-2.6%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הפירמידה של אלוביץ', הנתונים מעודכנים לסוף 2012

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר