"במקום לקפל את פירמידת הריכוזיות - הממשלה מתקפלת בפני הטייקונים"

"ישראל יקרה לנו" בתגובה לשינויים שהציגה הממשלה הלילה בחוק הריכוזיות: "הממשלה מאפשרת את המשך הריכוזיות בפירמידות הקיימות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"במקום לקפל את פירמידת הריכוזיות - הממשלה מתקפלת בפני הטייקונים" - כך הגיבו הבוקר בתנועת "ישראל יקרה לנו" לשינויים שהציגה הממשלה הלילה בחוק הריכוזיות, לפיהם יאושר פירמידות של שלוש שכבות (חברת אג"ח + שתי חברות מניות).

"לאחר מילים כדורבנות מפי בכירים בממשלה ובקואליציה על הצורך להעמיד את גובה הפירמידות על שתי שכבות בלבד, נסוגה הלילה הממשלה ומאפשרת את המשך הריכוזיות בפירמידות הקיימות", נאמר בתנועה. "אין שום הגיון בהצבת מגבלות על חברות חדשות אשר אינן מוטלות על חברות קיימות וספק רב האם מגבלה כזו תעבור בבג"ץ.

"אם ממשלת נתניהו-לפיד-בנט רצינית בכוונתה לטפל בבעיית הריכוזיות עליה לנסח את החוק בהתאם לרוח הדברים בהן התבטאו בכיריה בנושא לפני ולאחר הבחירות בפייסבוק וביו-טיוב"', נמסר מהתנועה.

מיצג פסח של "ישראל יקרה לנו"

נציגי תנועת "ישראל יקרה לנו" הוזמנו לדיון מחר בוועדת הכספים. "התנועה תציג בפני הוועדה נייר עמדה המפרט את העקרונות המהותיים, שבלעדיהם חוק הריכוזיות ירוקן מתוכנו". בנייר העמדה שתציג התנועה מחר, היא דורשת לאמץ שבעה עקרונות לחוק הריכוזיות:

1. השטחת פירמידות עסקיות: הגובה הממוצע של פירמידות עסקיות בישראל הוא 2.6 קומות. תזכיר החוק מוריד זאת לשתי קומות רק עבור פירמות חדשות ומשאיר את גובה הפירמידות הקיימות בשלוש קומות. "על הוועדה לוודא כי כל סעיפי החוק ייושמו בדין שווה על חברות קיימות כחדשות . בפרט יש לוודא שכל הפירמידות הקיימות והחדשות יושטחו לשתי קומות בלבד.

2. למנוע מינוי מקורבים: יש להגביל כהונת דח"צים לשתי חברות בלבד וכן לדרוש חובת גילוי נאות, הכוללת קשרים חברתיים עם בעלי עניין בכל חברה ציבורית במשק כדי למנוע את תופעת הדירקטורים הצולבים.

3. הפרדה בין ריאלי לפיננסי חייבת להיות מוחלטת. יש להוריד את הרף להפרדה בין נכסים ריאלים לפיננסים ירד לרף סביר של חצי מיליארד שקל.

4. ריאלי-פיננסי ותקשורתי: נדרשת הפרדה מלאה בין בעלות על תאגידים (ריאלים או פיננסים) לבין בעלות על כלי תקשורת. כדי ליצר ביזור מלא של הכוח במדינה, יש למנוע מבעלי פירמידות להחזיק גם באחוזים בעלי השפעה על ערוצי טלוויזיה ואמצעי תקשורת.

5. מבחן הזמן: לא ניתן לדחות את ביצוע החוק לעוד 6-4 שנים. מסקנות ועדת הריכוזיות קבעו ישום החוק בתוך ארבע שנים החל משנת 2011. יש לוודא שהחוק לא ימוסמס ומימושו יסתיים עד סוף 2015. הציבור צריך לחוש בתוצאות, כך הובטח לנו: תוך שנה וחצי.

6. עסקות בעלי עניין פוגעות בציבור הרחב. יש לאסור לחלוטין עסקות בין חברות בבעלות צולבת או עסקות בעלי עניין ללא פיקוח בית משפט.

7. על דירקטוריון מונופולים (כגון בנקים) להתחשב גם בציבור המפקידים ובלקוחות, ולא רק בבעלי המניות בעת קבלת החלטות עסקיות. הבנקים והמונופולים הגדולים משפיעים בהתנהלותם על המרקם העדין של הכלכלה הישראלית ולכן יש צורך לתת לציבור הרחב יכולת להשפיע על קבלת ההחלטות בדירקטוריון. יש למנות נציגי ציבור לכל דירקטוריון של מונופול פרטי או ציבורי כדי ליצג את האינטרס האזרחי אשר נדרס כיום תחת האינטרס הצר של בעלי השליטה.

"כל תכליתה של אחת השכבות - לקחת כסף ציבורי"

התנועה לאיכות השלטון מסרה בתגובה כי היא "רואה בחומרה רבה את השלכות הצעת הממשלה. אם חברת אג"ח לא תחשב כשכבה בפירמידה, המשמעות היא קיבוען של 3 שכבות בפירמידה כשאחת השכבות כל תכליתה היא לקחת כסף ציבורי. זאת, בנוסף על המינוף של החברות האחרות. המשמעות המעשית של ההחלטה הזו ככל שתתקבל היא הקלה משמעותית ממה שנקבע בהצעת החוק המקורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים