"החיסכון לפנסיה יקטן מאוד; קופות הגמל וביטוחי המנהלים לא רלוונטיים"

יועצי פנסיה טוענים, כי הורדת הטבות המס לפנסיה למשתכרים מעל 15 אלף שקל תגרום להם לצמצם את החיסכון הפנסיוני והכסף ישמש לצריכה ■ בנוסף, מעמד הביניים ייפגע משום שלא יוכל להגדיל את הצבירה לחיסכון הפנסיוני - דווקא בשנים שהוא בשיא שכרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החיסכון הפנסיוני יקטן מאוד, וקופות הגמל וביטוחי המנהלים יספגו מכה אנושה - כך מעריכים יועצי פנסיה בכירים בעקבות הצעת משרד האוצר להפחית דרמטית את הטבות המס לחיסכון הפנסיוני, ולקבוע שכר מרבי של 15 אלף שקל בחודש.

הצעת האוצר נבעה הן מהרצון להקטין את ההוצאה על הטבות המס לפנסיה והן מהתפישה באוצר כי המדינה אינה צריכה להעניק הטבות מס לבעלי שכר גבוה. התקרה הקודמת של הטבות המס לפנסיה הגיעה עד 35 אלף שקל, כך שמדובר בהפחתה דרמטית של הטבות המס לבעלי השכר הגבוה.

מדובר בשכר של אמצע העשירון התשיעי והעשירון העשירי ‏(בהנחה שלא כל השכר מבוטח לפנסיה, הרי שתקרה של 15 אלף שקל נגזרת משכר של 18–20 אלף שקל ברוטו לחודש‏), לכאורה בעלי האמצעים בלבד. להערכת האוצר, הצעד יחסוך לקופת המדינה הטבות מס של כמיליארד שקל בשנה - וזאת בקיזוז הגדלת הטבת המס לבעלי שכר שבין 9,000 ל–15 אלף שקל בחודש.

לעוד כתבות ב-Themarker:

שרים יקרים, הופתעתם מהגירעון? חמור מאוד

ממררים את חיי העניים

עם זאת, יועצי פנסיה בכירים בענף מזהירים מכמה סכנות העולות מהצעת האוצר. ראשית, ההערכה שלהם היא שכל בעלי השכר הגבוה מ–15 אלף שקל יצמצמו בפועל את החיסכון הפנסיוני שלהם לרמה של 15 אלף שקל בלבד. משמע, החיסכון הפנסיוני במשק יצטמצם. להערכת היועצים, מרבית הכסף שלא יופנה יותר לפנסיה יוצא לצריכה - ולא יועבר לאפיקי חיסכון אחרים במשק. כך, סך החיסכון הפרטי במשק יקטן - תוצאה שאינה רצויה כלכלית.

אמנם מדובר בקיטון בחיסכון של בעלי האמצעים במשק, שמרביתם חוסכים גם באופן פרטי ‏(הם בעלי דירות וכדומה‏), אבל יועצי הפנסיה מזהירים כי אי היציבות של השכר במשק גורמת לכך שגם מעמד הביניים צפוי להיפגע מצעד זה. הם מזהירים כי השכר משתנה במשך השנים, כך שגם מי שמשתכר שכר גבוה לעתים קרובות עושה זאת רק בשנות השיא של הקריירה, בגילים 40–55. לכן, הגבלת תקרת השכר המזכה בהטבות מס ל–15 אלף שקל עלולה לפגוע משמעותית גם בפנסיה של מעמד הביניים. במרבית השנים שכרם נמוך, ובמעט השנים שבהן יש להם שכר גבוה - הם אינם יכולים להגדיל את הצבירה בחיסכון הפנסיוני שלהם בשל התקרה שנקבעה.

לפיד ונתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

יועצי הפנסיה סבורים כי יש לאפשר לחוסכים לפרוש את החיסכון לאורך החיים לפי עיקרון מעגל החיים ‏(life cycle‏), כך שניתן יהיה להעביר חיסכון בין שנים טובות ורעות. זוהי גם עמדתו המקצועית של הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, אלא שאגף התקציבים לא קיבל עמדה זו.

בענף החיסכון הפנסיוני מעריכים גם כי השינוי עלול לחסל את קופות הגמל וביטוחי החיים - שני המכשירים שהתחרו עד היום בעיקר על בעלי השכר הגבוה. מאחר שההפקדה בקרן פנסיה מוגבלת גם כיום ל-18 אלף שקל בחודש, נהוג היה בענף הפנסיה להפקיד בקרן הפנסיה עד התקרה, ולהעביר לביטוחי מנהלים או לקופות הגמל את יתרת השכר שמעל ל–18 אלף שקל. בעקבות התקרה החדשה, אין מה להעביר לקופות גמל וביטוחי מנהלים, והדומיננטיות של קרנות הפנסיה בענף רק צפויה לגבור עוד.

בענף הפנסיה מועלות שאלות גם לגבי מרכיב הפיצויים. כיום התקרה הפטורה ממס בפיצויים היא עד 11 אלף שקל, ולא ברור אם הכוונה היא לשנות גם את התקרה הזאת ל–15 אלף שקל. בנוסף, העובדה שההפרשה לפנסיה תוגבל בפועל ל–15 אלף שקל בעוד ההפרשה לפיצויים נעשית לפי השכר בפועל ‏(גם אם מדובר בהפרשה שתהיה חייבת במס‏) יוצרת בלבול טכני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?