שאלות ותשובות |

כך תאתרו כספי חסכונות בעזרת משרד האוצר

האוצר משיק אתר אינטרנט לאיתור כספים שנשכחו בחסכונות ■ לפי הערכות אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון מעל ל-10 מיליארד שקל ממתינים לבעליהם

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר השיק אתר אינטרנט ייעודי לאיתור כספים שנשכחו בחסכונות פנסיוניים. מעל ל-10 מיליארד שקל, כך לפי הערכות האגף ממתינים לבעליהם. האתר זמין לציבור הרחב, ללא עלות, עד סוף השנה.

במסיבת העיתונאים שקיים המפקח על הביטוח והחיסכון פרופ' עודד שריג הוא אמר כי "בעידן שבמקום קריירה אחת, רוב האנשים שעובדים במגזר הפרטי מחליפים מקום עבודה פעם בשנתיים, הרבה פעמים כספי הפנסיה שהצטברו במקומות השונים הולכים לאיבוד.

צילום: איור : אילה טל

"גם כספי ירושה הנמצאים בקופות גמל לא מגיעים לפעמים למקומם. המיזוגים ורכישות של קופות גמל גם לא עזרו לחוסכים לעקוב אחר כספי הפנסיה שלהם וכך גם רישום לקוי אצל קרנות הפנסיה עצמן". שריג הוסיף כי: "האומדן שלנו הוא ש-95% מהחשבונות כבר עודכנו".

האתר נותן אינדיקציה להימצאות כספים נשכחים בחיסכון פנסיוני הכוללים כספים בקרנות השתלמות, פוליסות לביטוח חיים, קופות גמל, קרנות פנסיה וכן ביטוחים המכיל את ביטוח הריסק. בנוסף ניתן לבדוק האם קיימים חסכונות של קרוב שנפטר.

האגף מציין כי "לבירור ודאי של הזכויות יש לייצור קשר עם הגוף המוסדי, שיספק מידע מפורט על יתרות וזכויות בחשבון או בפוליסה. בתוצאות החיפוש באתר יופיעו פרטי ההתקשרות של כל גוף מוסדי בו נמצאו כספים".

מסך הכניסה כולל שני מסלולים ירוק (בירור חשבונות על שם המחפש) כחול (בירור חשבונות על שם הנפטר). לאחר בחירת מסלול החיפוש המבוקש נדרש המחפש למלא מספר פרטים אישיים: הכוללים שם, מספר תעודת זהות וכן תאריך הנפקת התעודה.

דווקא הדרישה האחרונה מתגלה כבעייתית שכן מי שאין ברשותו תעודת זהות (כי היא אבדה למשל) לא יוכל להנות מהחיפוש באתר וייאלץ להנפיק תעודת זהות חדשה. בנוסף, המחפש נדרש למלא האם הונפק לו דרכון בשלוש השנים האחרונות והאם יצא לחו"ל בשלוש שנים. החיפוש מוגבל רק לחמש פעמים. הסיבה לכך על פי האגף היא שמירה על אבטחת מידע.

באוצר הגבילו את חיי האתר עד לסוף השנה. מי שאמור לתת את המענה לאחר מכן היא המסלקה הפנסיונית את אמורה להתחיל לעבוד תוך שנתיים. באוצר מקווים כי האתר יצמצם את תופעת ניתוק הקשר בין חוסכים לכספם. בכך יסייע המהלך לציבור למפות את החיסכון הפנסיוני שלו. כתובת האתר היא: itur.mof.gov.il.

קיומו של האתר מושך את השטיח מתחת לרגלי חברות איתור הכספים שקמו בשנתיים האחרונות שכן עכשיו כל אחד יוכל להיכנס לאתר ולמצוא לבד את הכספים המגיעים לו כולל דרכי התקשרות עם הגוף המוסדי המנהל את הכסף.

איך מחזירים את הכסף? - שאלות ותשובות

איך הקשר מתנתק?

ישנם מספר סיבות לכך שהקשר בין החוסך לחיסכון הפנסיוני מתנתק: החלפת מקום מגורים ואי עידכון הפרטים, החלפת מקומות עבודה,פטירת חוסך שיורשיו אינם מודעים לחיסכון, מיזוגים ורכישות של הקופות וכתוצאה מכך אבדה חלק מהאינפורמציה ורישום לקוי בתהליך ההצטרפות.

מה אפשר למצוא בחיפוש כספים על שמי?

מידע על קיומם של חשבונות ללא פעילות בחסכונות פנסיוניים המיועדים לגיל הפרישה, כגון קופות גמל וקרנות פנסיה, קיומם של חשבונות ללא פעילות בביטוחי חיים עם חיסכון, בין שהם מיועדים לגיל הפרישה (ביטוחי מנהלים) ובין שלא, מידע על קיומם של חשבונות ללא פעילות בקרנות השתלמות ומידע על קיומן של פוליסות ביטוח למקרה מוות.

מהו חשבון ללא פעילות? האם יש בו כספים?

חשבון ללא פעילות הוא חשבון שהופקדו אליו כספים בעבר, אך לא הופקדו אליו ולא נמשכו ממנו כספים בשנה האחרונה. כדי לברר מהי היתרה הצבורה בחשבונות ללא פעילות שעל שמכם צריך לפנות לגופים המוסדיים שבהם נמצאו חשבונות שלכם (גופים אלו יופיעו בתוצאות החיפוש).

איך אוכל לברר אילו חשבונות עם פעילות יש על שמי?

אפשר לברר היכן יש חסכונות פנסיוניים או פוליסות ביטוח על שמכם גם בדרכים הבאות: בדיקת הדו"חות התקופתיים שגופים מוסדיים מחויבים לשלוח לחוסכים, פנייה למעסיקכם הנוכחי או האחרון, בדיקת תלושי שכר, פנייה לסוכן ביטוח או ליועץ פנסיוני.

מה אפשר למצוא בחיפוש כספים על שם קרוב שנפטר?

מידע על קיומם של חשבונות (עם פעילות וללא פעילות) במוצרי חיסכון פנסיוני. במוצרים אלה יכול להיות גם כיסוי ביטוחי למקרה של פטירת החוסך, המקנה למוטבים זכות לקבל קצבה או סכום הוני חד-פעמי. מידע על קיומם של חשבונות (עם פעילות וללא פעילות) בקרנות השתלמות. מידע על קיומן של פוליסות ביטוח למקרה מוות, וכן על פוליסות מסוג זה שבוטלו בשנה האחרונה בעקבות הפסקת התשלומים לחברת הביטוח.

מתי מגיע לי כסף מחשבונו של קרוב שנפטר או מפוליסות ביטוח על שמו?

שארים או מוטבים של חוסך או מבוטח שנפטר זכאים לקבל כספים כסכום חד-פעמי או כקצבה חודשית. ניתן לברר אם אתם מוטבים או שארים של קרוב שנפטר, ומהן הזכויות המגיעות לכם, באמצעות פנייה לגופים המוסדיים שיופיעו בתוצאות החיפוש.

מה ההבדל בין שארים למוטבים?

ההבדל בין שארים למוטבים הוא ששארים נקבעים בתקנון קופת החיסכון, וברוב המקרים מוגדרים כבני הזוג והילדים של החוסך או המבוטח, ואילו מוטבים נקבעים על ידי החוסך או המבוטח עצמו. הבדל נוסף הוא ששארים מוגדרים רק בקרנות פנסיה, ולא בשאר מוצרי החיסכון והביטוח.

מה כדאי לשאול את הגופים המוסדיים כשאני פונה אליהם?

ישנם מספר שאלות שרצוי ללבן עם הגוף המוסדי : כמה פוליסות או חשבונות יש לי? מהן היתרות הצבורות בכל חשבון או פוליסה?, האם יש לי כיסויים ביטוחיים במסגרת חסכונות אלו? אם כן מהם?,מה גובה דמי הניהול שאני משלם ? באיזה מסלול השקעה הכספים נמצאים. כאן המקום לבחון אם אכן מדובר במסלול השקעה המתאים לצרכיכם.

מתי כדאי לפנות לגופים המוסדיים המופיעים בתוצאות החיפוש?

בהקדם האפשרי. חסכונות פנסיוניים ופוליסות ביטוח כוללים לעתים זכויות שעלולות להתיישן, ולכן בכל מקרה מומלץ לפנות בהקדם לגופים המופיעים בתוצאות החיפוש ולברר את מצב הזכויות העדכני.

בתוך כמה זמן אפשר לקבל את הכספים מהחשבונות שנמצאו?

לכל חיסכון יש תנאים ומועדים אחרים למשיכה. לדוגמה, חלק מהחסכונות הפנסיוניים ניתנים למשיכה רק בגיל פרישה, ואילו אחרים אפשר למשוך מוקדם יותר. כדי לברר מתי תוכלו למשוך כספים מהחשבונות שנמצאו, פנו לגופים המוסדיים המופיעים ברשימת התוצאות ושאלו אותם.

האם יתכן מצב שחלק מהפוליסות שיש לי אינן מופיעות בתוצאות החיפוש?

כן. המידע בתוצאות החיפוש מועבר מידי הגופים המוסדיים, וייתכן שאינו מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות או הפוליסות שעל שמכם. לפיכך תוצאה שלילית אינה מעידה בהכרח שלא קיימים חשבון או פוליסה או שאין זכאות לכספים.

איך נוצרו פערי המידע?

יש לכך מספר סיבות: נפלה טעות בעת מילוי טפסי הצטרפות או בעת הקלדת הנתונים במערכות המידע של הגופים המוסדיים. החשבונות או הפוליסות שעל שמכם רשומים לפי מספר דרכון ולא לפי מספר תעודת זהות. אתם מבוטחים בביטוח למקרה מוות קבוצתי, ומנוע החיפוש אינו מאתר פוליסות מסוג זה.

האם ייתכן שחשבונות או פוליסות על שם קרוב שנפטר לא יופיעו בתוצאות החיפוש?

כן. המידע בתוצאות החיפוש מתקבל מידי הגופים המוסדיים, וייתכן שאינו מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות או הפוליסות על שם הקרוב שנפטר. לפיכך תוצאה שלילית אינה מעידה בהכרח שלא קיימים חשבון או פוליסה או שאין זכאות לכספים.

כיצד אבדוק אם קיימים חשבון או פוליסה שלא עלו בתוצאות?

ניתן לברר היכן יש לכם חסכונות פנסיוניים או פוליסות ביטוח באופנים הבאים: בדיקת דו"חות תקופתיים שגופים מוסדיים מחויבים לשלוח, פנייה למעסיקים קודמים, בדיקת תלושי שכר מן העבר, פנייה לסוכן ביטוח או ליועץ פנסיוני. פנייה ישירה לגופים מוסדיים כדי לברר אם הם מנהלים חשבונות על שמכם או על שם קרוב שנפטר.

מהיכן מגיע המידע שבמנוע החיפוש ובכל כמה זמן הוא מתעדכן?

המידע במנוע החיפוש מתעדכן לפי דיווחי הגופים המוסדיים אחת לחודש. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של חשבונות או פוליסות, אך המידע הקובע נמצא אצל הגופים המוסדיים.

האם מישהו יכול לדעת באמצעות האתר כמה כסף מגיע לי?

לא. באתר מופיע רק מידע על קיומו או אי-קיומו של חשבון על שמך או על שם קרוב שנפטר, אך לא מופיע בו מידע על יתרות או זכויות הקיימות בחשבון. כדי לברר מידע זה יש לפנות לגופים המוסדיים, ואלה יבצעו הליך של זיהוי השואל לפני מסירת מידע.

האם ניתן להסיר מהאתר חשבונות שלי? וכיצד?

כן. אפשר לפנות אל הגוף המוסדי שבו מתנהל חשבון או פוליסת ביטוח על שמכם ולבקש ממנו להסיר ממנוע החיפוש את המידע שהוא מעביר עליכם. ההסרה תבוצע בתוך חודש וחצי מיום הבקשה.

האם אפשר למצוא חשבון בקופת גמל שנוהל בעבר בבנק?

כן. משנת 2005, בעקבות רפורמת בכר, נמכרו לגופים המוסדיים כל קופות הגמל שנוהלו בבנקים. מנוע החיפוש שבאתר מחפש חשבונות גם בקופות אלו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד