באפט רוכש 20% ממניות ישקר ממשפחת ורטהיימר ב-2.05 מיליארד ד'

באפט מממש את האופציה לרכוש את יתרת המניות של החברה לאחר שרכש 80% ממנה לפני 7 שנים; באפט: "שמחים לרכוש את החלק הנותר מישקר ומצפים להמשך ניהול החברה הייחודית הזאת"

חברת ברקשייר האתוואי של המיליארדר והמשקיע המצליח ביותר בעולם, וורן באפט, רוכשת 20% ממניות חברת ישקר ממשפחת ורטהיימר תמורת כ-2 מיליארד דולר. בכך עולה ברקשייר להחזקה של 100% ממניות ישקר לאחר שרכשה לפני 7 שנים 80% ממניות החברה.

העסקה מבוצעת לפי שווי חברה של כ-10 מיליארד דולר - כפול מהשווי בו בוצעה העסקה הראשונה במאי 2006 - עת רכש 80% ממניות ישקר תמורת 4 מיליארד דולר.

"מאז שישקר נכנסה לחיינו, שותפי צ'רלי מאנגר ואני נהנינו מהשותפות עם החברה, עם משפחת ורטהיימר ועם צוות הניהול של החברה", אמר באפט בהודעת ברקשייר האתוויי על הרכישה.

"כפי שאתם יכולים ללמוד מהמחיר ששילמנו על רכישת הנתח הנותר, ישקר נהנתה מצמיחה מאוד משמעותית בשבע השנים האחרונות, ואנחנו שמחים לרכוש את החלק שנותר בידי משפחת ורטהיימר כשישקר הפכה לחברה בקבוצת החברות של ברקשייר האתוויי. אנחנו מצפים להמשך ניהול החברה הייחודית הזאת, שנוסדה לפני 60 שנים בישראל וצמחה לכדי כח עולמי אמיתי", הוסיף באפט.

איתן ורטהיימר, בנו של מייסד ישקר סטף ורטהיימר, התייחס גם הוא לרכישה: "אנחנו מאוד מרוצים מכך שישקר מצאה בית קבוע בברקשייר האתוויי, ומביעים הערכה גדולה לאופי הייחודי של היזמות הישראלית הגלובלית שיצרנו, שמחויבת להישאר נאמנה למורשת זאת בכל דרך ולהמשיך את ההצלחה ההיסטורית שלנו ואת התרבות הארגונית המיוחדת".

"הצמיחה שחוותה ישקר מאז רכישתה על ידי ברקשייר ב-2006 מאמתת את האמון שהפגינו באפט ומאנגר בחברה שלנו ובאנשים המיוחדים בתפן, בישראל ומסביב לעולם, שהפכו את ההצלחה שלנו אפשרית. אנחנו בטוחים שהחזון שהחל בידי מרים וסטף ורטהיימר ימשיך להניע קדימה את החברה, כחלק ממשפחת ברקשייר האתוויי, תחת הנשיא והמנכ"ל יעקב הרפז", אמר ורטהיימר.

מנכ"ל ונשיא ישקר, יעקב הרפז, מסר כי "הרכישה תחזק את הקשר הנצחי בין ברקשייר האתוויי, מהחברות המצטיינות בארה"ב, וישקר, חברה תעשייתית יוצאת דופן עם נוכחות גלובלית בכלכלות הדינמיות ביותר בעולם. אנחנו בטוחים כי היותנו חלק ממשפחת ברקשייר תמשיך לחזק את מעמדנו בעולם ותשמור על הצמיחה הפנומנאלית שחווינו ב-60 השנים האחרונות".

ישקר - יצרנית כלי החיתוך השנייה בגודלה בעולם

אורה קורן

ישקר היא יצרנית כלי החיתוך השנייה בגודלה בעולם ולקוחותיה כוללים את תעשיות הרכב והתעופה העולמיות. החברה צומחת בקצב מהיר, בין השאר הודות לניהול ממוקד ולהשקעות במחקר ופיתוח וכחלק מתהליך העבודה היא מנסה להקדים את לקוחותיה בחשיבה מה יהיו צרכיהם הבאים. מרכז החברה בתפן שבגליל. הקבוצה התרחבה באמצעות רכישות בחו"ל וכיום יש לה מפעלים בארה"ב, קוריאה, ברזיל, סין, יפאן, גרמניה, הודו ואיטליה.

ישקר הוקמה על ידי סטף ורטהיימר ב-1952 ומאמצע שנות השמונים נוהלה על ידי בנו, איתן ורטהיימר, ואחריו על ידי יעקב הרפז. נתוניה העסקיים נשמרים בסודיות, כיוון שמדובר בחברה פרטית. עם זאת, על פי ההערכות ב-2011 חצו מכירותיה את הרף של 3 מיליארד דולר, יותר מפי שניים ממכירותיה ב-2005 (1.4 מיליארד דולר), ערב מכירתה לוורן באפט. הרווח הנקי של ישקר הסתכם ב-2011 בכמיליארד דולר, לעומת כ-440 מיליון דולר עם מכירתה לבאפט. כך, חרף המשבר העולמי הצליחה ישקר לשמור על צמיחה מהירה.

ברקשייר התאוויי אינה מדווחת על התוצאות הכספיות המלאות של ישקר, אך היא מתייחסת אליהן בדברי ההסבר בדו"ח השנתי. בדו"חות ל-2010 ציין באפט שהכנסות ישקר בשנה זו היו גבוהות ב-41% מאלה של 2009. זוהי צמיחה מהירה מאוד לחברה בסדר גודל כזה. בדו"ח ל-2011 לא צוין קצב הצמיחה, אך נמסר שהכנסותיה של חטיבת התעשייה, שבה כלולה ישקר, צמחו בכ-11%. באפט ציין במיוחד את הגידול הכמותי במכירות של ישקר. על פי ההערכות, קצב הצמיחה של ישקר ב-2011 היה כ-30%. בסוף 2011 העסיקה ישקר מעל 11 אלף עובדים. באפט ציין גם כי המפעל של ישקר ביפן הגיע למכירות שיא, אף שנפגע במארס 2011 בגל הצונאמי ששטף את צפון המדינה.

מימין לשמאל: סטף ורטהיימר, וורן באפט, איתן ורטהיימר המנוח וצ'ארלי מאנגר במפעל ישקר. למנוע סכסוכים עתידייםצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

בניגוד לחברות ענק במשק, ישקר לא נדרשה לקשרי הון-שלטון כדי להגיע להישגים. עם זאת, החברה הקפידה לדרוש את המגיע לה על פי חוק עידוד השקעות הון, במענקים ובהטבות מס.

איתן ורטהיימר התייחס בעבר להצלחת ישקר והסביר: "אנשים בישקר מחפשים איך לייצר ערך, לא איך לחלק אותו. לא ייצרת ערך אבל חילקת אותו - ייצרת ואקום בחברה".

לדבריו, גם ישקר חוותה טעויות ניהול. "כדי לא להישבר מטעויות יש ללכד את ההנהלה והעובדים סביב מטרה משותפת. המפתח היה לחפש איך לעשות קריסטליזציה לאנשים. אתה מחבר אנשים על ידי יצירת מטרה משותפת לא אויב משותף, וכשהם עובדים הם כל הזמן רואים לנגד עיניהם את המטרה".

לדבריו, המפתח להצלחה בשוק תחרותי הוא לעשות מוצר יותר טוב, או יותר זול. "בישקר החליטו לעשות את שני הדברים גם יחד. חברה שלא מייצרת דברים חדשים לא מתקדמת ובסוף מתה", אמר.

איתן ורטהימר אמר, כי זו הצבעת אמון של וורן באפט בישקר, ההופך אותו למשקיע הגדול ביותר בישראל: "זו השלמת תהליך שהחל לפני 7 שנים עם רכישת 80% ממניות חברת ישקר על ידי באפט ב-4 מיליארד דולר וכעת השלמת הרכישה ב-2.05 מיליארד דולר. "לישקר היתה הצלחה, תודות לעבודה מצוינת של המנכ"ל, יעקב הרפז, ועובדי ישקר. החברה תישאר כפי שהיתה ולא יהיה שינוי כפי שהיה גם ברכישה הקודמת.
הראייה שלנו היא לטווח ארוך והפתרון הטוב ביותר לעסק משפחתי. זהו החזון של סטף לקיים בישראל תעשייה מצליחה המספקת עבודה ופרנסה באזור ואני רק ממשיך את החזון הזה. סטף עוסק כבר 40 שנה, בנוסף לתעשייה, גם בפילנטרופיה, וגם אני מעוניין לעסוק בכך אחרי 20 שנה בתעשייה, לפחות 80% מהזמן שלי, כך אוכל להתפנות לעיסוקים החשובים הנוספים ולמשפחה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר הערב לאיתן ורטהיימר ובירך אותו על העסקה. נתניהו אמר לו: "מברוק, באפט יודע במה הוא משקיע. יצרתם פה דבר אדיר, ישראל היא מדינה טובה לעשות בה עסקים ואני קורא למשקיעים נוספים להגיע לכאן".

נתניהו שיגר ברכות גם לסטף ורטהיימר, שהקים את ישקר והוסיף, כי "זו תעודת כבוד לכם ולתעשיה הישראלית. וגם תודה בשם קופת המדינה". ורטהיימר צפוי לשלם כחצי מיליארד דולר בגין העסקה.

בשבוע הבא ייצא נתניהו לביקור בסין ויציג את יתרונות התעשיה הישראלית במטרה להגדיל את היצוא לסין.

הרכישות של באפט בשנה האחרונה

נדן פלדמן

בשנה החולפת ערך וורן באפט מסע קניות סולידי, שהורכב משני מוצרים שמלווים את ארוחת הצהריים שלו: עיתונים הוא המוצר הראשון, קטשופ הוא השני: בפברואר חברה ברקשייר האתוווי, חברת האחזקות של באפט, לקרן ההשקעות הברזילאית G3 כדי לרכוש במשותף את היינץ, יצרנית הקטשופ והרטבים, תמורת 28 מיליארד דולר.

במאי, ערב הנפקתה של פייסבוק -"העיתון של העתיד", כפי שהכריז לאחרונה מייסד הרשת החברתית, מארק צוקרברג, העדיף באפט להשקיע בעיתון של אתמול – והודיע על רכישת רשת העיתונים הארצית "מדיה ג'נרל", המחזיקה ב-63 עיתונים ברחבי ארה"ב, תמורת 142 מיליון דולר. היה זה שנה לאחר שבאפט רכש את העיתון של עירו, "אומהה וורלד הרלד", תמורת 150 מיליון דולר.

עסקת היינץ היא אחת הבולטות ביותר של באפט בשנים האחרונות, והגדולה ביותר בהיסטוריה בענף המזון. רכישת החברה, שהוקמה ב-1869, מצטרפת לשורה ארוכה של השקעות של באפט בתאגידים אמריקאים ותיקים, שנמצאים בסביבה הרבה לפני שהוריו של מארק צוקרברג הכירו: קוקה קולה, בה מחזיק באפט ב-8.9% מהמניות; ענקיות מוצרי הצריכה פרוקטר אנד גמבל וג'ונסון אנד ג'ונסון, רשתות הקמעונות וול מארט וטסקו, בנק וולס פארגו וענקית המיחשוב יבמ.

ב-2009 נכנס באפט גם לענף הרכבות, כשרכש את חברת רכבות התובלה BNSF תמורת 44 מיליארד דולר. המהלך הוכח כמשתלם, לאחר שהענף בארה"ב נהנה מעלייה בהיקף תעבורת הסחורות, שצפויה להכפיל עצמה עד 2035.

השקעותיו של באפט בשנה החולפת במוצרים שהיו כאן כבר במאה ה-19 עולה אמנם בקנה אחד עם חיבתו למגזרים מזדקנים, אולם גם מהווה הימור כפול: ענף העיתונות נמצא בדעיכה חסרת תקדים בעקבות התפשטות האינטרנט והצלחת הרשתות החברתיות; ענף המזון סובל בשנים האחרונות מהצורך להתאים עצמו לשינויים בהרגלי התזונה בעולם המערבי ומשינויי האקלים, שגורמים לבצורות (בקיץ החולף נרשמה הבצורת הקשה ב-50 השנים האחרונות בארה"ב) ולעלייה חדה במחירי היבולים כמו חיטה, סויה ותירס. הצלחת ההשקעות האלה תיבחן, לפי אמות המידה של באפט, לא לפני תום העשור - בערך סביב חגיגות יום הולדתו ה-90.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"