הרזרבות גדלו |

מאגר לווייתן שווה 5.5 מיליארד שקל יותר

השותפות בלווייתן מפתיעות: כמות הגז במאגר גדלה ב-11% ■ עדכון רזרבות הגז נעשה לאחר פענוח תוצאות קידוח האימות לווייתן 4, שהסתיים לפני כחודשיים ■ על פי שקלול עסקאות קודמות שנעשו במאגר, הגידול בכמויות הגז שווה לכ-2 מיליארד שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

רזרבות הגז מול חופי ישראל גדלות - והמחלוקת סביב סוגיית יצוא הגז מתחדדת: שותפויות הגז והנפט דלק קידוחים, אבנר ורציו חיפושי גז ונפט הודיעו היום (ד') על גידול משמעותי בהערכת רזרבות הגז והנפט במאגר הענק "לוויתן". הערכת כמויות הגז גדלה בכ-11% מכ-TCF 17 לכ-TCF 19, כשטווח הרזרבות עודכן לכ-TCF 24-15 (התחזית הגבוהה לעומת התחזית הנמוכה).

עדכון הערכות המשאבים ללווייתן נעשה בעקבות פענוח תוצאות קידוח האימות "לווייתן 4", שהסתיים לפני כחודשיים. מדובר בגידול משמעותי, השקול בהיקפו לכלל משאבי גז במאגר "ים תטיס", שסיפק עד לאחרונה את צרכי הגז של מדינת ישראל במשך כעשור. הגידול בכמויות הגז שווה לכ-2 מיליארד שקל, על פי שקלול עסקות קודמות שנעשו במאגר.

בנוסף לגז הטבעי עודכנה גם הערכת הקונדנסט, שמשמש כתוסף בייצור תזקיקי נפט מסוג ברנט הנמכר במחיר של כ-100 דולר לחבית. הערכת הקונדנסט ללווייתן הועלתה מ-22 מיליון חביות ל-34 מיליון חביות - זינוק של 54% מההערכה הקודמת. העלאת הערכת הקונדנסט מגלמת גידול פוטנציאלי של כ-3.5 מיליארד שקל לשווי המאגר.

בתגובה להעלאת המשאבים, יחידות ההשתתפות של שותפויות הגז והנפט עולות בחדות. דלק קידוחים עולה ב-2%, אבנר ב-3%, ורציו ב-4.8%. העליות ביחידות ההשתתפות דוחפות את מדד הגז והנפט לעלייה יומית של 2.35%.

מאגר לווייתן נמצא בים העמוק מול חופי חדרה. השותפות במאגר הן נובל אנרג'י (39.6%); קבוצת דלק באמצעות דלק קידוחים (22.7%) ואבנר (22.67%); ורציו חיפושי נפט (15%). עד כה התגלו במאגר כ-17 TCF של גז, והוא נחשב לתגלית הגז הגדולה ביותר בעשור האחרון. עוד התגלה כי בשכבות העמוקות שלו קיימת הסתברות נמוכה להימצאות נפט.

מסקנות צמח יאושרו?

לפני מספר חודשים חתמו השותפות ב"לווייתן" על מסמך עקרונות עם ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד לרכישת 30% מהזכויות במאגר. החברה, שגברה בין השאר על גזפרום הרוסית וטוטאל הצרפתית, תשלם עבור הזכויות 1.5 מיליארד דולר (לפי שווי של כ-5 מיליארד דולר), ועשויה להוסיף מיליארד דולר נוספים כנגזרת למחיר העתידי של הגז הנוזלי בעולם.

העסקה עם וודסייד כרגע מתעכבת, בהמתנה לאישור המלצות ועדת צמח, שבחנה את סוגיית יצוא הגז מישראל. הוועדה, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח, המליצה על יצוא של 50%-60% גז טבעי מכלל רזרבות הגז שיתגלו במשק. הוועדה התבססה על הערכה ל-800BCM של גז טבעי מול חופי ישראל, מתוכו התירה לייצא כ-500 BCM (33 TCF).

המלצות הוועדה זוכות כיום ללא מעט התנגדויות מצד גורמים שסבורים שיש לשמור את עתודות הגז בידי ישראל לעשורים הבאים ולא לייצאם. בין היתר נטען שבמהלך החודשים האחרונים המשק חווה מספר כישלונות בניסיון למצוא גז: הכישלונות בקידוחי "מירה" ו"שרה"; הכישלון הטרי מקידוח "ישי"; וכן קידוח "שמשון" שנמצאו בו רק 0.55 TCFשל גז טבע.

על רקע זאת, התגברו בחודשים האחרונים הקולות שקראו להקטנת מכסות היצוא או לבטלן לחלוטין. חברות האנרגיה מצדן חוששות ששינוי ההמלצות, עתיד לשלול מהם הכנסות של מיליארדי שקלים בשנים הבאות. על רקע זאת, בחודשים האחרונים החלו להפעיל לא מעט לחצים וניסיונות לשכנע את הח"כים הטריים ואת הציבור הרחב לאשר ולתמוך בהמלצות ועדת צמח.

"לנצל את המומנטום"

לאחר הדיווח על עדכון צפי המשאבים, מנהלי השותפויות הדגישו שהעלייה בצפי הגז מקזזת בפועל את הכישלונות בקידוחים האחרים, ולכן נכון לאשר כמה שיותר מהר את המלצות הוועדה. "סך הרזרבות שהתגלו עד עתה, כולל העדכון של תמר והעדכון של לוויתן, עומד על 950 BCM. מדובר כבר עכשיו בכמות גבוהה מזו שנידונה בוועדת צמח", אמר מנכ"ל רציו יגאל לנדאו. "אני מקווה שהעלאת המשאבים הנוכחית תשמש זרז לשוק הישראלי ולאישור המלצות צמח. מאגר תמר כבר סגר את הצרכים של המשק הישראלי למשך 25 שנים הבאות.

לנדאו הדגיש ששלילת היצוא היא כהלאמה של הפרויקט ותפגע בפיתוח של המאגר. כדוגמא לפיתוח מיטבי שנעשה על ידי חברות פרטיות הציג את פרויקט "תמר" השכן. "אם הפיתוח של תמר היה נתון בידי חברה ממשלתית, אז הפיתוח לא היה לוקח שלוש אלא עשר שנים. גם העלויות לא היו מסתכמות ב-2.5 מיליארד דולר אלא ב-10 מיליארד דולר, כאשר בשנה השישית היה דו"ח של מבקר המדינה בעניין. מה שהיה קורה שם, זה בדיוק מה שקורה עכשיו ברכבת הקלה בתל אביב", הסביר.

גם יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור הדגיש שכבר היום ישראל מגיעה ליעדים שבוועדת צמח. "אימוץ מסקנות הוועדה יאפשר ביצוען של קידוחי אקספלורציה נוספים באופן שיגדיל עוד יותר את רזרבות הגז הטבעי במשק הישראלי", אמר.

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, הדגיש שעדכון הרזרבות במאגר, יחד עם התגליות הנוספות וקידוח האקספלורציה כריש, מעידים כי פוטנציאל הגז הטבעי במשק גדול מהערכות הוועדה. "המומחים בתעשיית הגז הטבעי מעריכים כי בשנים 2016 צפוי בישראל מחסור בתשתית להובלת הגז הטבעי למשק הישראלי. פיתוח מאגר לוויתן יבטיח מענה לכל צרכי המשק הישראלי", אמר אבו. "העולם לא מחכה לנו – ישראל כבר הפכה לשם דבר בתעשיית הגז והנפט העולמי ועלינו להמשיך קדימה ולתפוס מקום בראש יצואניות הגז בעולם".

המלצה לרציו

בשעות הצהרים חזר בית ההשקעות פסגות על המלצות ליחידות ההשתתפות של השותפות בלווייתן. האנליסט נעם פינקו העריך כי יחידות ההשתתפות של אבנר ודלק קידוחים נסחרו (קודם לעליות של היום) בדיסקאונט של כ-5%. על פי פינקו רציו נסחרת בדיסקאונט גבוה של 15%-17%, בהתאם להיקף הייצוא שתתיר הממשלה.

"להערכתנו", כתב פינקו, "אישור המסקנות עשוי לסגור את הפער במחיר ובעיקר ברציו לה חשיפה מלאה ללווייתן. "שר האנרגיה אמר אמש שתוגש הצעה לממשלה שתהיה גם נכונה כלכלית וגם תיקח בחשבון את הדורות הבאים ואת הצורך להביא משקיעים נוספים וגם תהיה נכונה חברתית. להערכתנו, השר רומז שתוגש הצעה שתתבסס על מסקנות ועדת צמח, אם כי ייתכן ויבוצע שינוי בהיקף הגז שיש לשמור לשוק המקומי".

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, התייחס להודעה על העלייה בהיקף הרזרבות במאגר לוויתן השר סילבן שלום אמר: "אני מברך את השותפות על החדשות הטובות על הודעתן לגבי הגילויים הנוספים במאגר לוויתן. מאגר לוויתן הינו עוגן חשוב למשק הגז הטבעי בישראל. הגדלת היצע הגז הטבעי במאגרים יאפשר מצד אחד לספק יותר גז טבעי למשק המקומי ומצד שני לייצא ולהגדיל את ההכנסות למדינה להשקעות בחינוך, ברווחה, בבריאות, להשקעות בנגב ובגליל ועוד השקעות לטובת אזרחי ישראל״.

התגובות בשוק

דרור רשף מהעמותה לכלכלה בת קיימא מסר: "הגידול בלווייתן הוא בשורה טובה, אך עדיין אינה מספיקה לצריכת האנרגיה של מדינת ישראל עד שנת 2050. סכומי כסף מהותיים מתמלוגים מגז ליצוא, נראה רק עוד כ-10-12 שנה. לעומת זאת, שימוש מקומי בגז יביא להורדת יוקר המחייה כבר בשנים הקרובות. שמירה על הגז היא אינטרס בטחוני-לאומי מהמדרגה הראשונה עבור מדינת ישראל".

יעל כהן- פארן מהפורום הישראלי לאנרגיה, אמרה: "נראה שמועד ההודעה אינו מקרי, אלא בכדי להפעיל לחץ על הממשלה לקבל מיידית את המסקנות הרעות של ועדת צמח המוכרות את העתיד הכלכלי של ישראל לחברות אמריקאיות, אוסטרליות וכמובן הטייקון הנדיב תשובה".

אייל עופר, דובר תנועת "ישראל יקרה לנו", מסר: "השר שלום חייב להכריע בקרוב האם הגז ישרת את פיתוח הנגב והגליל (בעזרת הקמת תעשייה מבוססת גז שתעסיק אלפי עובדים באזורים אלו) או שהגז יימכר לארצות חוץ למען הגדלת רווחי זכייניו. הגז הנוסף שנמצא הוא בבעלות אזרחי ישראל, אנו האזרחים זכאים לההנות ממנו ישירות באמצעות הוזלה במחיר הגז שנמכר לחברת חשמל ולשימוש מקומי בדלקים נקיים לתחבורה. עדיף אוויר נקי בישראל מאשר עוד דולרים בחשבונות הבנק של זכייני הגז.

"הבשורה האמיתית שקיבלנו היום הם הקונדנסטים שהתגלו ומכירתם (ללא צורך במתקן הנזלה יקר ומסוכן) תכסה למעשה את רוב הוצאות הפיתוח, וחיבור לווייתן לישראל - לפיכך אין בכלל צורך שזכייני הגז ימישכו לדרוש אישור יצוא תמורת פיתוח המאגר", אמר עופר

אודי חן, רכז מאבקים ציבוריים במגמה ירוקה, אמר: "הדיווח של שותפות לווייתן במועד זה צפוי, בעקבות הכרזתו מהבוקר של השר שלום על הכרעה בסוגיית היצוא תוך שבועיים. עם זאת, מגמה ירוקה מברכת על כל כמות נוספת של גז זול ונקי שתתגלה מול חופי הארץ, אך אנו ממשיכים להתריע כי הכמות הקיימת גם לאחר הודעה זו רחוקה מלהספיק לכלל צרכי המשק הישראלי בתכנון ארוך טווח, ונכון לזמן זה אין לאפשר יצוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?