כדאי להיות בנקאית? |

מנהלות בשוק ההון, מי מפלה אתכן ואיפה תרוויחו יותר

נשים שעובדות בתפקידים בכירים בחברות הנסחרות ברשימת ת"א 100, צריכות להתחיל לדאוג: גבר מרוויח בממוצע מיליון שקל יותר מאשה באותו תפקיד ■ נשים גם נפגעו יותר מירידת השכר ב-2012 ■ ענף הביומד הוא המפלה ביותר

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

עונת הדו"חות השנתיים מאחורינו, ועמה רשימות שיאני השכר. סקר שערכה מחלקת תגמול ותמריצים בחברת BDO Consulting Group, זו השנה השנייה, בדק עד כמה מתוגמלים גברים לעומת נשים מבין חמשת מקבלי השכר הגבוה בחברות הנסחרות ברשימת תל אביב 100.

"בחרנו לבדוק דווקא את הרשימה הזו, מכיוון שלא מדובר במנהלים ומנהלות זוטרים", אומרת רו"ח קרן קיבוביץ, שותפה בחברה ומנהלת המחלקה. "ציפינו שנשים שהגיעו לעמדות כה בכירות, ידעו לבקש תגמול ראוי עבור עבודתן, כזה שלא ייפול מחבילות התגמול של הקולגות הגברים באותם תפקידים. ב-2011 גילינו כי הפער עצום - 35% לטובת הגברים. ב-2012 הפער כבר מגיע ל-43%".

הסיבה לכך, לדברי קיבוביץ', פשוטה: מבט לעבר כלל המשכורות ‏(הנאות מאוד, יש לומר‏) מגלה כי היתה ירידת שכר כוללת, לגברים ונשים כאחד, אבל בעוד השכר הממוצע הנשי ירד בכ–19% ‏(מ-2.7 מיליון שקל ב-2011 ל-2.2 מיליון שקל ב-2012‏), הרי ששכר הבכירים הגברים ירד בכ–14% בלבד ‏(מ–3.6 מיליון שקל ל–3.1 מיליון שקל ב–2012‏). בשנתיים שבהן נערכה הבדיקה, נמצא כי שכרם השנתי הממוצע של הבכירים היה גבוה בכמיליון שקל משכר הבכירות. "בשורה תחתונה", אומרת קיבוביץ', "כל המשכורות ירדו, אבל משכורות הנשים ירדו יותר".

עידוד מסוים ניתן לשאוב מנתון אחד: בשנים 2010 ו–2011, מספר הנשים ברשימה המכובדת היה 32, 9% בלבד מכלל המנהלים. ב–2012 מספר הנשים עלה ל–46, 12% מכלל הרשימה. זאתם עלייה קלה שרחוקה מלהיות מספקת.

בנקאיות פרצו את תקרת הזכוכית

הענף המתגמל ביותר עבור הנשים הבכירות במשק הוא הבנקאות. לא רק ששיעור הבכירות בבנקים גבוה משמעותית מהממוצע ‏(19%‏) בחברות של תל אביב 100, זהו גם הענף היחיד שבו שכר הנשים גבוה מזה של הגברים, בלא פחות מ–21%.

בעוד הבנקים מתגמלים נשים, הרי שבענף הביטוח לא נרשמה אף אשה בתפקיד בכיר. ענף חיפושי הנפט והגז טוב גם הוא באופן יחסי לנשים: שיעור הבכירות בענף גבוה מהממוצע ‏(17%‏), ופערי השכר מול הגברים נמוכים - 1.07% בלבד.

הענפים הקשים ביותר לחדירת נשים בתפקידים בכירים הם התעשייה, המסחר והשירותים. שיעור הבכירות בענפים אלה נמוך מהממוצע, ופערי השכר מול הגברים גבוהים יחסית. כך, למשל, ניתן למצוא בחברות התעשייה 8% בכירות בלבד, אבל הפער לעומת שכר הגברים מגיע ל–75%. גם ענף הנדל"ן לא מתגמל נשים: למרות שיעור בכירות גבוה יחסית ‏(13%‏), פערי השכר בין גברים לנשים הם יותר מ–62%.

הפתעה ממשית נראית בענף הביומד, שנחשב לענף הנשי ביותר מבין ענפי ההיי־טק. שיעור הבכירות בענף זה אכן גבוה מהממוצע, 18%, אך פערי השכר מול הגברים עצומים - 279% לטובת הגברים.

רו"ח קרן קיבוביץ'צילום: דודו בכר

מנכ"ל מרוויח 47% יותר ממנכ"לית

בהשוואה בין תפקידים, נמצאו פערי השכר הגבוהים ביותר בין מנכ"ל למנכ"לית, ובין סגן יו"ר דירקטוריון לסגנית וסמנכ"ל כספים לסמנכ"לית. העלות של חבילת תגמול ממוצעת למנכ"ל גבוהה בלא פחות מ–47% מזו של אשה באותו תפקיד. העלות של חבילת תגמול של סגן יו"ר דירקטוריון וסמנכ"ל כספים, גבוהה ב–43% מזו של אשה בתפקיד מקביל. גם שכרם של סמנכ"לים אחרים גדול בכ–19% מזה של סמנכ"ליות.

מול התפקידים האלה, נמצאו גם תפקידים שבהם נשים מרוויחות יותר מגברים: תפקיד של משנה למנכ"ל מתגמל אשה בקרוב ל–30% יותר מגבר, ומנכ"לית של חברת קשורה ‏(חברת בת, חברת אחות או כל חברה שלחברה אחרת יש שליטה עליה‏) מקבלת 22% יותר מגבר באותו תפקיד. באופן מפתיע, אשה שמצליחה להשתחל לתפקיד יו"ר דירקטוריון ‏(ארבע נשים בלבד במדגם, בהשוואה ל–33 גברים‏), תקבל גם היא שכר גבוה יותר מגבר, ב–2.5%.

אוהבות שכר קבוע

בדיקת ההרכב של חבילת התגמול לבכירים, מעלה כי כמו ב-2011, פרופורציית הרכיב הקבוע אצל נשים גבוהה באופן משמעותי יחסית לגברים. "נשים נוטות לקחת פחות סיכונים ומעדיפות תגמול ודאי על פני תגמול משתנה ותלוי ביצועים", אומרת קיבוביץ'.

סמדר ברבר-צדיק, הבנק הבינלאומי

"תמהיל החבילה שלהן מאופיין ביציבות, שמרנות וביטחון יחסי, בעוד התמהיל הגברי טומן בחובו חוסר ודאות ונטילת סיכונים, שעשויים להתממש לתגמול גבוה יותר. כללית, נשים מתוגמלות יותר עבור ביצועים היסטוריים והוכחות יכולת, ואילו גברים מתוגמלים יותר לפי פוטנציאל לביצועיים עתידיים", מוסיפה קיבוביץ'.

הפער בין המרכיב הקבוע בשכר משתנה מתפקיד לתפקיד. פער גדול נמצא בתפקיד המנכ"ל: אצל נשים המרכיב הקבוע בשכר היה 87.5%, ואצל גברים 55%. בתפקיד סמנכ"ל, שאינו מושפע כמו המנכ"ל מתגמול על ביצוע, היו הפערים קטנים יחסית: 70.3% אצל נשים, לעומת כ–68.5% אצל גברים.

גבר "בשל" או אשה "לא רלוונטית"

בדיקת גילם של מקבלי התגמול הגבוה בקרב חברות תל אביב 100, מגלה כי מרבית הגברים הם בשנות ה–50 לחייהם, בעוד מרבית הנשים הן בשנות ה–40. שיעור הגידול המשמעותי ביותר בחבילות השכר למנהלים ומנהלות מתרחש בין שנות ה–40 ל–50 לחייהם, ואולי לכן דווקא שם נצפו פערים קטנים יחסית - 17% לטובת הגברים.

בגילאי 50-60, זינקו הפערים ל-59% - והם גדלים והולכים עד לגילאי ה–70 ומעלה, שם כלל לא נמצאו נשים במשרה בכירה בחברות ת"א 100. ההסבר פשוט: נשים אחרי גיל 50 אינן מצטרך מבוקש בקרב נושאי משרות בכירות. ואכן, מספרן יורד מ–19 לשמונה, לעומת מספר הגברים העולה מ–80 ‏(בין גילאי 40–50‏) ל–98 בעשור שלאחר מכן. הדבר מעיד על כך שגבר נחשב בשל יותר לתפקיד בכיר ככל שהוא מתבגר, ואילו אשה הופכת לא רלוונטית.

ענת לויןצילום: דודו בכר

tali.hs@themarker.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים