יונס פורש ממזרחי עם רבע מיליארד שקל בכיס

מנכ”ל מזרחי טפחות הודיע כי יפרוש באפריל 2014 ■ יונס יפרוש לאחר עשור שבו הפך את הבנק לרווחי, הצומח והיעיל בישראל ■ בדירקטוריון הבנק אומרים כי לא הופתעו מההודעה: “יונס רמז בכמה הזדמנויות שזו תהיה הקדנציה האחרונה שלו"

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

יונס חותם את אחת הקדנציות המוצלחות ביותר בתולדות מערכת הבנקאות, לאחר שביצע מהפך יוצא דופן בבנק. בעת כהונתו הפך יונס את מזרחי טפחות מבנק מנומנם לבנק הצומח, היעיל והרווחי בישראל, כך שנראה כי יונס בוחר לפרוש בשיא. בשלב זה לא ידוע מה הוביל את יונס להכריז עתה על רצונו לפרוש בעוד כשנה.

כמה דירקטורים בבנק אמרו אתמול כי לא הופתעו מעצם ההודעה, אלא רק מעיתויה. “יונס רמז בכמה הזדמנויות שזו תהיה הקדנציה האחרונה שלו. בין השורות הבנו שזו הקדנציה הסופית שלו, כך שההודעה לא נפלה עלינו כרעם ביום בהיר. עם זאת, לא ידענו על העיתוי של מסירת ההודעה ועוד לא עיכלנו אותה”, אמר אחד הדירקטורים. “יונס נקט כמה צעדים שנראים ככוונה כנה וסופית שלו לעזוב, אבל יש מספיק זמן לנסות לשכנע אותו להישאר. אני מניח שעוד ידברו איתו וינסו לגרום לו להישאר לקדנציה נוספת, ובוודאי עוד יתייעצו איתו לגבי מי ראוי להחליפו”.

צילום: עופר וקנין

יונס הודיע על רצונו לפרוש בתקופה שבה המודעות הציבורית והמעורבות הרגולטורית הולכות ומתהדקות סביב מערכת הבנקאות ומאיימות לשנות את פניה. בתשע שנות עבודתו נהנה יונס מהסכמי שכר נדיבים שכללו מרכיב משמעותי של אופציות שנכנסו עמוק לתוך הכסף והפכו אותו לאחד השכירים העשירים בתולדות המדינה. עלות העסקתו של יונס ‏(כולל שווי האופציות שברשותו שעדיין לא מומשו‏) מוערכת בכ–250 מיליון שקל.

התגמול הוענק ליונס במסגרת שתי חבילות; האחת הוענקה לו לאחר כניסתו לתפקיד, והשנייה הוענקה לו במשבר 2008 בעקבות דרישתו להקדים את חידוש הסכם העסקתו. ניתן להניח כי לנוכח תיקון 20 לחוק החברות, המחייב הבאת הסכם שכר חריג עם מנכ”ל הבנק לאישור אסיפת בעלי המניות, ולנוכח הביקורת הציבורית החריפה על שכר הבנקאים הבכירים, יונס מפנים כי הסיכויים שיצליח להעביר הסכם שכר נדיב באסיפה הכללית ולזכות לרוב מקרב בעלי מניות מקרב הציבור - נמוכים.

ואם לא די בכך, הרי שיונס מסוכסך עם יו”ר ועדת התגמול בבנק, גדעון סיטרמן, שעתיד היה להתנגד להסכם שכר נדיב למנכ”ל הבנק. בעלי השליטה אינם יכולים להזיז את סיטרמן מתפקידו, שכן סיטרמן אינו מכהן בתפקיד דירקטור רגיל, אלא משמש דירקטור חיצוני שכהונתו עתידה להסתיים רק בעוד כשנתיים וחצי. לזכותו של יונס ניתן למנות הצלחות מרשימות בבנק שאותם יתקשה לשחזר בשנים הבאות הן בשל נקודת הפתיחה הגבוהה שבה מצוי הבנק כיום, והן בשל הידוק הלחץ הציבורי, הרגולציה והרפורמות הצפויות.

70% מפעילותו של מזרחי טפחות מתמקדת במגזר משקי הבית, ובעיקר במשכנתאות - זוהי חשיפה גבוהה ביחס לשאר הבנקים. הפעילות בתחום המשכנתאות מול מגזר משקי הבית סיפקה לבנק רווחיות גבוהה בשנים האחרונות. ואולם, דרישות המפקח על הבנקים שהוצגו במארס 2012, ואשר לפיהן הבנקים נדרשים להגדיל את יחס הלימות ההון, דוחפות רבים מהבנקים המתחרים להגדיל את משקל הפעילות הקמעונית על חשבון פעילות האשראי העסקי כדי לפזר סיכונים, ובכך לשפר את יחס הלימות ההון. מגמה זו עתידה להגביר את הלחץ התחרותי על פעילות הליבה של מזרחי טפחות בשנים הבאות.

נוסף על הבנקים המתחרים שצפויים להגביר את פעילותם בקרב לקוחות משקי הבית, הרפורמות הצפויות במערכת הבנקאות במסגרת דו”ח ועדת זקן עשויות אף הן להגביר את התחרות במערכת הבנקאות ‏(אם הרפורמות אכן ייושמו במלואן‏), ובכך לשחוק את רווחיות פעילות הליבה של הבנק.

מי יחליף את יונס

יונס הסביר אתמול כי החליט להודיע עתה על רצונו לפרוש בעוד כשנה, בתום תקופת חוזה העסקתו, כדי לאפשר לדירקטוריון לקיים הליך מסודר ומעמיק של איתור ומינוי מנכ”ל חדש, שלא תחת לחץ לוחות זמנים. בעוד גליה מאור סימנה את רקפת רוסק עמינח כיורשת תקופה ארוכה לפני פרישתה מתפקידה, הרי שיונס לא סימן את מחליפו בתוך הבנק. עם זאת, לא מן הנמנע כי שמו של אלדד פרשר, מנהל החטיבה הפיננסית של הבנק, יעלה כמועמד לתפקיד המנכ”ל. נראה כי ועדת האיתור שימנה הדירקטוריון בישיבתו הקרובה תבחן גם מועמדים מבחוץ.

פרישתו של יונס נעשית בתקופה שבה בעלי השליטה מצויים בהליכים של העברת הניהול לדור ההמשך. האחים ליאורה ודורון עופר נמצאים בסכסוך ירושה הכוללת נתח מהותי מגרעין השליטה בבנק, ומוזי ורטהיים הודיע על כוונתו להעביר את מניות השליטה בבנק לשני ילדיו. פרישתו של מנכ”ל כה דומיננטי ומנוסה בעיתוי שבו דור ההמשך צפוי לתפוס את המושכות השליטה בבנק, תחייב את הדירקטוריון למנות מנכ”ל עתיר ניסיון ובעל כושר מנהיגות שיוכל להיכנס לנעליו של יונס לא רק בכובעו כמנכ”ל, אלא גם כמי שישרה ביטחון על דירקטוריון הבנק.

עם השמות שיונס עשוי להמליץ עליהם בפני הדירקטוריון נמנה שמעון גל, ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, שנחשב ידידו. גל שימש בעבר ראש החטיבה העסקית במזרחי טפחות לפני שעזב לבנק הפועלים. גל בתפקיד מנכ”ל מזרחי טפחות עשוי להתאים לאסטרטגיה שאותה הציג הבנק לאחרונה ולפיה, הבנק מעוניין לחזק את מעמדו במגזר האשראי העסקי.

דירקטור במזרחי טפחות לא שלל את האפשרות שגל יהיה אחד המועמדים לתפקיד מנכ”ל מזרחי טפחות, אם כי להערכתו, גל עשוי להעדיף להישאר בבנק הפועלים כדי להתקדם בעתיד לתפקיד מנכ”ל הבנק. הדירקטור הוסיף כי להערכתו, יהיה גם מועמד מוביל מתוך הבנק, אבל סירב לנקוב בשמו.

יונס מסר אתמול בהודעה לתקשורת: “כהונתי כמנכ”ל מזרחי טפחות היא התקופה הארוכה ביותר שבה שימשתי אי פעם בתפקיד ניהולי כלשהו במגזר הציבורי והעסקי. חילופי הגברי הצפויים ייטיבו עם הבנק ויסייעו לו להמשיך להתפתח באמצעות רעיונות וכוחות חדשים”. יונס קרא לדירקטוריון להתחיל מוקדם ככל האפשר באיתור ומינוי מנכ”ל חדש כדי להבטיח רציפות והמשכיות בפעילות הבנק ולצמצם למינימום את תקופת הביניים והאי־ודאות. “זהו אינטרס ראשון במעלה של הבנק ושל כל בעלי העניין בו”, אמר יונס.

באיגרת שהפיץ אתמול לעובדי הבנק, כתב יונס: “יחד עשינו כברת דרך עצומה. יחד יצרנו מהפך שלא היה לו תקדים בבנקאות הישראלית. יחד יצרנו בנק מצטיין, מצליח, רווחי ויציב הנישא על תרבות ארגונית של גאווה, מקצועיות והעזה. הכתיבה קשה ברגעים כאלה, ותוצאותיה חיוורות לעומת עוצמת ההתרגשות ומידת החיבה וההערכה שלי לכם, לכולכם. עד לכניסתו לתפקיד של מחליפי אמשיך לפעול שכם אל שכם יחד איתכם - ובאותה מידה של מחויבות, מסירות ונחישות - להשגת יעדי תוכנית העבודה של הבנק ל–2013. אל לנו לעצור, ולו לרגע קט, את תנופת ההתפתחות המרשימה ומסורת שבירת השיאים שהובלנו אליה יחדיו בשנים האחרונות”.

עלות שכרו של יו”ר מזרחי טפחות משה וידמן: 5.1 מיליון שקל בשנה

בנק מזרחי טפחות פירסם אתמול זימון לאסיפת בעלי מניות לצורך אישור תנאי העסקתו של יו”ר הבנק, משה וידמן; תנאי ההעסקה כוללים משכורת חודשית בסך 180 אלף שקל צמודה לעליות במדד המחירים לצרכן, אבל לא לירידות בו. נוסף על כך, וידמן יקבל רכב על חשבון הבנק, החזר הוצאות טלפון בסך 6,500 שקל בשנה, דמי הבראה בסכום של עד 14 אלף שקל בשנה ו–22 ימי חופשה בשנה. לאחר תום כהונתו יקבל וידמן שישה חודשי הסתגלות בשכר מלא. כמו כן וידמן יקבל מענקים, שהיקפם ייגזר מביצועי הבנק. הבנק מציג סימולציה שלפיה, לפי התוצאות ברבעונים האחרונים, וידמן יהיה זכאי למענק של כ–2.5 מיליון שקל בשנה ‏(חלקו - מענק נדחה‏). בבנק מעריכים כי העלות הכוללת של העסקת וידמן תסתכם בכ–5.1 מיליון שקל בשנה.

המענק השנתי של וידמן ייגזר מביצועי הבנק לפי מדדים שונים. 55% מהמענק יימדד לפי התשואה על ההון שהבנק יציג, כאשר הרף המינימלי לזכאות למענק הוא תשואה על ההון של 9%. תשואה על ההון של 13.5% תקנה לוידמן מענק בגובה תשע משכורות. 15% מהמענק יקבעו לפי יחס היעילות של הבנק, 15% מהמענק ייקבעו על בסיס שיקול דעת הדירקטוריון, ו–15% נוספים ייקבעו על בסיס תשואה עודפת של מניית הבנק, כולל דיווידנד ביחס למדד מניות הבנקים.

ממזרחי טפחות נמסר: “ועדת התגמול והדירקטוריון אישרו את תנאי הכהונה וההעסקה ליו”ר פה אחד”.וידמן מונה לתפקיד היו”ר לאחר פרישתו של היו”ר הקודם, יעקב פרי. פרי הודיע על פרישתו לטובת החיים הפוליטיים, לאחר שהמפקח על הבנקים פתח בבדיקה אודות איכות הממשל התאגידי בדירקטוריון הבנק. מאז מכהן וידמן ללא שכר, לנוכח הליכי אישור השכר שהפכו להיות מורכבים יותר בעקבות התיקון 20 לחוק החברות, והעובדה שמזרחי טפחות נמנה עם הגופים הראשונים שאישרו את שכר היו”ר במתכונת זו.

וידמן מכהן בתפקיד דירקטור בבנק מאז 2010 וכמו כן כיהן בתפקיד דירקטור בבנק ב–1999. וידמן מכהן במקביל בדירקטוריונים של חברות הנמצאות בשליטת עידן עופר, שמהן התחייב להתפטר לקראת מינויו ליו”ר הבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן