עסקה גדולה לביומד הישראלי: אופקו רוכשת את פרולור לפי שווי של 480 מיליון דולר

פרולור שהיתה על הכוונת של טבע הודיעה היום כי תתמזג עם אופקו בעסקת מניות ■ שווי אופקו אחרי המיזוג יהיה 2.7 מיליארד דולר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת הביומד הישראלית, פרולור ביוטק אינקף הנסחרת בארה"ב, נמכרה לאופקו הלת' במחיר של 7 דולרים למניה, המייחס לחברה שווי של 480 מיליון דולר. החברות הודיעו היום כי חתמו על הסכם מיזוג סופי לפיו אופקו תרכוש את החברה ההישראלית העוסקת בפיתוח ומסחור של גירסות ייחודיות ארוכות טווח של חלבונים רפואיים המאושרים לשיווק. על פי תנאי עסקת המיזוג, תרכוש אופקו את מניות פרולור הרגילות בדילול מלא תמורת 7 דולר למניה או 0.9951 מניית אופקו על כל מניית פרולור. סגירת העסקה כפופה לתנאים לרבות אישור בעלי המניות של אופקו ושל פרולור .

אופקו חברה המתמקדת במוצרים לגילוי, מניעה וטיפול במגוון רחב של מחלות, ונסחרת בבורסה בניו יורק לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר לפני המיזוג. לאחר המיזוג, צפוי שווי החברה צפוי לעלות ל-2.7 מיליארד דולר.

פיליפ פרוסט

לחברה 3 תרופות לשווקים גדולים הנמצאות בניסויי פאזה שלישית, הכנסות קיימות ממכירת תרופות, וטכנולוגיות ומוצרים דיאגנוסטים מהפכניים לזיהוי וגילוי מוקדם של מחסור בויטמין D, סרטן הפרוסטטה, טסטוסטרון ואלצהיימר (בשיתוף עם ענקית התרופות בריסטול מאייר סקוויב).

מנכ"ל ויו"ר אופקו הלת' הוא ד"ר פיליפ פרוסט, אשר מכהן גם כיו"ר טבע ופרולור. טבע ניהלה מגעים לרכישת פרולור, העוסקת בפיתוח גירסות מקוריות בעלות פעילות ארוכה יותר של תרופות ביולוגיות קיימות שמניבות מכירות של מיליארדי דולרים לשנה. המגעים הופסקו לפני כחודש וחצי.

העניין של טבע בפרולור, שנסחרת לפי שווי של 318 מיליון דולר, נובע מהתאמתה לאחד ממרכיביה של האסטרטגיה החדשה שהציג ד"ר ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, בדצמבר 2012: פיתוח תרופות חדשות ‏(New Therapeutic Entities‏) שמתבססות על סל המוצרים הגנריים בעלי ערך מוסף גבוה של טבע ותיק המוצרים הייחודיים של החברה. טבע העריכה שביכולתה למצב את עצמה כחברה המובילה בתחום זה, ולהפוך אותו לאחד ממנועי הצמיחה שלה בשוק הצפון־אמריקאי.

טבע העריכה שפרופיל הסיכון/סיכוי של התחום החדש אטרקטיבי משום שמדובר בגירסות משופרות לתרופות בעלות יעילות מוכחת ביעדים טיפוליים תקפים ועל כן הסיכון הפיתוחי והרגולטורי שלהן נמוך. טבע ציינה שבכוונתה לאשר 15-10 NTE’s לפיתוח עד סוף 2013.

פרולור עשויה היתה להתאים לתחום זה משום שיש לה זכויות פיתוח ומסחור שאותן קיבלה מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי על טכנולוגיית CTP, שבאמצעותה קושרים חלבון קצר ‏(פפטיד‏) לחלבונים תרופתיים קיימים, מייצבים אותם בדם ומאריכים את משך פעילותם, מבלי להגדיל את הנזק שהם גורמים לגוף ומבלי להקטין את הפעילות הביולוגית שלהם.

הבסיס לטכנולוגיה זו היא התגלית של אוניברסיטת וושינגטון שההבדל בין ההורמון הנשי hCG, שאורך חייו יומיים, לבין LH, הורמון נשי אחר שכמעט זהה לו במבנה ושאורך חייו הוא 20 דקות בלבד - הוא רצף קצר של חומצות אמינו ‏(פפטיד‏) שנקרא Carboxyl Terminal Peptide‏. פרולור מעריכה ש-CTP מאפשר להקטין את מספר ההזרקות שנדרשות כדי להשיג אפקט טיפולי נתון או להגדיל את האפקט הטיפולי ממינון נתון של התרופה, וכן להגדיל את סיכויי ההצלחה ולהקטין את עלות הפיתוח של תרופות חדשות. חברה שכבר השלימה וקיבלה אישור שיווק לתרופה העושה שימוש ב-CTP היא מרק האמריקאית, שפיתחה את התרופה Elnova, גירסה משופרת באמצעות CTP של הורמון FSH, המשמש לטיפולי פוריות.

בעל המניות הגדול ביותר בפרולור הוא פיליפ פרוסט, יו"ר טבע ובעל 1.5% ממניותיה בשווי 578 מיליון דולר נכון לסוף דצמבר 2012. פרוסט מחזיק 19.8% ממניות פרולור, וד”ר ג’יין הסיאו, לשעבר סגן יו”ר איווקס שבשליטת פרוסט וכיום סגן יו”ר חברת אופקו שבשליטת פרוסט, מחזיקה ב–3.4%.

פרולור סיימה בהצלחה ארבעה ניסויים קליניים במוצר המוביל, hGH-CTP, כולל ניסוי פאזה שנייה ב-hGH-CTP במבוגרים הסובלים מחוסר בהורמון גדילה. הניסויים הראו של- hGH-CTP פוטנציאל להפחתת תדירות ההזרקה הנחוצה לטיפול בהורמון גדילה מזריקה אחת ליום לזריקה אחת לשבוע. hGH-CTP הראה פרופיל בטיחות וסבילות גבוה בניסויים אלה. ניסוי פאזה שנייה בילדים הסובלים מחוסר בהורמון גדילה מתבצע בימים אלה, וניסוי פאזה שלישית במבוגרים הסובלים מחוסר בהורמון גדילה מתוכנן להתחיל ברבעון השני של 2013. hGH-CTP קיבל מעמד תרופת יתום בארה"ב ובאירופה לשתי ההתוויות של חוסר בהורמון גדילה בילדים ובמבוגרים.

"עסקה זו תואמת את מטרתה המוצהרת של אופקו להרחיב את מגוון התרופות פורצות הדרך בפלחי שוק מיוחדים", הסביר ד"ר פיליפ פרוסט, מנכ"ל ויו"ר אופקו. "ביחד עם התרופות המפותחות בפרולור, לאופקו יהיו 4 תרופות בניסויי פאזה שלישית ומגוון מוצרי דיאגנוסטיקה יחודדים בשלבים שונים של פיתוח. התרופות של פרולור לטיפול בחוסר בהורמון גדילה, בהמופיליה, בהשמנת יתר ובסוכרת, יחד עם הפלטפורמות הטכנולוגיות הייחודיות ומרכז המו"פ היעיל של החברה מהווים נכסים בעלי ערך רב, אשר ישלימו באופן משמעותי את האסטרטגיה של אופקו".

"אנו מאמינים כי העסקה משקפת את הערך שיצרנו בפרולור, ומעניקה למשקיעינו תנאים כלכליים אטרקטיביים, כמו גם את ההזדמנות להמשיך ולהשתתף בהצלחתה של אופקו", אמר שי נוביק, נשיא פרולור. "מינוף המשאבים המשותפים של שתי החברות לא רק מחזק את תכניות הפיתוח השונות, אלא גם מדגיש את מחוייבותנו לתת לחולים טיפולי דור המשך מתקדמים, שעשויים לשפר את איכות חייהם", הוסיף ד"ר אברי הברון, מנכ"ל פרולור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918