אחד העם |

אל על איבדה 8.5% עקב הסכם שמים פתוחים

מניית אי.די.בי אחזקות השילה 8.6% מערכה ■ דסק"ש החסירה 4% ■ דלק ישראל זינקה ב-9.5% בעקבות שיפור הצעת הרכש ■ אלביט הדמיה של זיסר התחזקה ב-14%

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

המסחר בתל אביב ננעל ללא שינוי לאחר יום תנודתי שהחל בירידות שערים, התחלף לעליות קלות ונסגר כאמור ללא שינוי. עיני המשקיעים היו נשואות לשביתה של חברות התעופה הישראליות, אל על, ארקיע וישראייר, שהחלה ב-5:00 לפנות בוקר במחאה ללא הגבלת זמן בתגובה לאישור הממשלה לחתימת הסכם שמים פתוחים עם האיחוד האירופי.

המשקיעים חוששים כי תחרות בענף התעופה עשויה לשחוק את הכנסותיה של חברת התעופה אל על, שסובלת כבר עתה מלא מעט בעיות. במהלך חמש השנים האחרונות מניית אל על איבדה 71% משוויה, כשחלק מהירידה מיוחסת להאטה הכללית בתחום התעופה בעולם, אך גם לרווחיות הנמוכה שהציגה חברת התעופה הישראלית. בתגובה, איבדה מניית אל על 8.5% מערכה.

בתוך כך, ת"א 25 נחתם ללא שינוי ות"א 100 איבד 0.2% מערכו. מדד הבנקים נחלש ב-0.3% בהובלת מניית בנק לאומי שהשילה 1.3% מערכה; מדד הנדל"ן 15 נחלש ב-0.7%; את העליות היום הוביל מדד התקשורת שטיפס ב-1.1% בהובלת מניות פרטנר וסלקום שהוסיפו לערכן 2.7% כל אחת. היקף יום המסחר עמד על 692 מיליון שקל.

בגזרת המניות, את הירידות בת"א 100 הובילה מניית מפתחת הצ'טים לייבפרסון, שחזרה עם פערי ארביטרז' שלילים מוול סטריט ומאיבדה 6.1% מערכה, דסק"ש מבית נוחי דנקנר נחלשה ב-4%, ואפריקה של לב לבייב החסירה 3.3% מערכה. מחוץ למדד המוביל, מניית אי.די.בי אחזקות השילה 8.6% ואינסוליין נחלשה ב-9.6%. דלק ישראל הוסיפה 9.5% לערכה על רקע שיפור הצעת הרכש , אלביט הדמיה של זיסר זינקה ב-14.1% ושפע ימים שהתחזקה היום בעוד 6.4%.

בשוק הסולידי בולטה לרעה איגרת החוב של אי.די.בי אחזקות מסדרה ד' שהשילה 10.1% מערכה לתשואה של 72%. אחזקות מסדרה ג' ו-ה' משילות כ-7% ונושאות תשואה של 1000% המשקפות אי יכולת של החברה לעמוד בתשלומים למשקיעים. באיגרות החוב של פיתוח מסדרות ח' ו-ט' נרשמות ירידות של עד 6.5%.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

אי.די.בי והעומד בראשה, נוחי דנקנר, ממשיכים למשוך אש, על אף הודעת בנק לאומי כי החליט לחזור בו מהסדר החוב שגיבש עם חברת גנדן של דנקנר וכי הבנק מתכוון לפעול לגביית מלוא החוב. בבנק ישראל החליטו להמשיך בבדיקה שנפתחה בשבוע שעבר ושנועדה לוודא כי בנק לאומי פעל כיאות בכל הנוגע לפעילות האשראי שלו מול החברות שבשליטת דנקנר.

במסגרת זו בבנק ישראל בוחנים את הפרוטוקולים של ועדות האשראי שדנו בהלוואות של החברות שבשליטת דנקנר ודרשו מבנק לאומי לספק גם פרוטוקולים של השיחות שהתנהלו עם חברת גנדן בשבועות האחרונים בנוגע להסדר החוב. בנק לאומי כבר העביר חלק מהפרוטוקולים והיתר יועבר בימים הקרובים.

אסף שאול, סמנכ"ל השקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות, ניתח את המסחר שצפוי השבוע ואמר כי "השבוע נראה עליות שערים באג"ח מדינה ובאג"ח קונצרני, בעיקר עקב ירידת תשואות בארה"ב. מרווחי האג"ח הקונצרני ברוב הסקטורים עדיין ברמה נמוכה יחסית ויש עדיפות לאג"ח של חברות נדל"ן בדירוג A ומעלה. התשואה בארה"ב עדיין נמוכה, ולכן הסיכוי לרווחי הון באג"ח הממשלתי קטנו, אנו נעדיף בשקלים את המח"מ הקצר (2) ובצמוד מח"מ (4). עפ"י החלוקה הבאה: 50% שקלי ו-50% צמוד.

"בשוק המניות, צפויות ירידות בעולם ובישראל עקב נתוני מאקרו חלשים בסין וארה"ב, בנוסף לנתוני דו"חות שאינם עומדים בציפיות האנליסיטים. השוק בישראל ביצע תיקון מטה השבוע. להערכתנו, התיקון זמני ושוק המניות חיובי להשקעה. על כן אנחנו עדיין ממליצים על חשיפה מלאה לרכיב המנייתי בתיק ההשקעות".

בורסות וול סטריט נסגרו בסוף השובע במגמה חיובית לראשונה זה שלושה ימים, ומדד S&P 500 התאושש משפל של שישה שבועות, על רקע דו"חות כספיים טובים מהצפוי של חברות דוגמת מיקרוסופט וגוגל, שהאפילו בהשפעתם על דו"חות מאכזבים של יבמ וג'נרל אלקטריק. עם זאת, בסיכום שבועי רשם מדד S&P 500 את הנפילה החדה ביותר זה חמישה חודשים.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.1%; מדד S&P 500, שביום חמישי נסגר בשפל של שישה שבועות עלה ב-0.9% אך ירד בסיכום שבועי ב-2.1% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז נובמבר. מדד נאסד"ק טיפס ב-1.3% אך ירד בסיכום שבועי ב-2.7%.

ניר פלג, מנכ"ל ושותף קריפטונייט קרנות גידור התייחס למסחר וציין כי "לאחר הסגירה השלילית במיוחד ביום חמישי (בנוסף לירידות במהלך המסחר החוזים על מדד המעוף סגרו ברמה של כאחוז מתחת לשער הסגירה!), השוק היום ממשיך את המגמה השלילית שאפיינה אותו. אנו עדים מזה זמן, לחוסר תאימות בין השווקים בחול (בעיקר בארה"ב ואירופה) לבין השוק בארץ. לצורך הסבר הפערים, עולות סיבות שונות, כגון ממשלה חדש, מצב ביטחוני בעייתי, מתיחות בצפון, הסדרי חוב של הטייקונים, גירעון ממשלתי, מיסים חדשים ועוד ועוד, אולם בפועל כנראה שהסיבה יותר פשוטה והיא מתמצת בחוסר הנזילות שמאפיינת את השוק. פועל יוצא של חוסר עניין. כל עוד חוסר העניין יימשך, כל טריגר שלילי קל יגרום לפונטציאל תנודה רב מטה. דבר דומה למה שחווינו בסוף השבוע האחרון.

מניות במרכז

אלקטרה נדל"ן, דיווחה כי חתמה, יחד עם שותפים, על הסכם לרכישת 3 נכסים בגרמניה בתמורה הנמוכה בכ-34.3 מיליון שקל משווי החוב שכנגדם. מדובר בעסקה שבוצעה מול הבנק שמימן בעבר את העסקה לרכישת 3 הנכסים על ידי החברה ושותפיה.

בעסקה הנוכחית ירכשו אלקטרה נדל"ן ושותפותיה את 3 הנכסים מהבנק תמורת כ-163.9 מיליון שקל (כ-34.55 מיליון יורו). כנגד הלוואה על הנכסים, שהיקפה עומד כיום על כ-197.6 מיליון שקל (כ-41.7 מיליון יורו). לגבי יתרת ההלוואה, שעומדת על כ-34.3 מיליון שקל (כ-7.15 מיליון יורו), לא יהיו לבנק בטוחות כלשהן ולא זכות חזרה לבעלים, כך שבפועל הבנקים מוותרים על סכום זה.

תביעה נוספת מוגשת נגד בזק על מנת למנוע חלוקת דיווידנד במאי הקרוב. זוהי החלוקה החמישית של דיווידנד, מתוך סכום כולל של 3 מיליארד שקל, שלא מרווח באמצעות הפחתת הון בסכום. חברת סגל לוי ייזום, המיוצגת על ידי עו"ד שחר בן מאיר, הגישה בקשה נוספת לבית המשפט לעצור את החלוקה הנוכחית, זאת משום שלדעתה חל שינוי מהותי לרעה ביכולת הפירעון של החברה, למרות שבית המשפט לא קיבל את בקשותיה הקודמות.

קבוצת נץ, בניהולו של צבי איציק, עתידה לרכז את פעילות הנדל"ן המניב שלה בארה"ב בתוך השלד הבורסאי אלעד גלובל, זאת, על פי הסכם רכישה אותו חתמה לפני מספר חודשים. במסגרת העסקה תעבור פעילות הנדל"ן המניב של קבוצת נץ בארה"ב ותסחר בת"א תחת השם "נץ USA" (אלעד גלובל).

פעילות הנדל"ן המניב של נץ בארה"ב כוללת כ-100 נכסים מניבים, רובם באזור ניו הייבן בקונטיקט בשווי כולל של 56 מליון דולר, הכנסות הפעילות (פרופורמה) הסתכמו בשנת 2012 ב-6 מיליון דולר. ה-NOI (ההכנסות מדמי שכירות) הסתכם בכ-1.5 מיליון דולר. הרווח הנקי (פרופורמה) מפעילות זו עמד על 1.4 מליון דולר. העסקה משקפת שווי של כ-100 מיליון ש"ח לאלעד גלובל", על פי נתוני השוק הנוכחיים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים