דנקנר לא לבד: לאומי מחל לתשובה על חוב של 130 מיליון שקל

במסגרת המחילה, הזרים תשובה 140 מיליון שקל מכיסו הפרטי ■ מדובר בהסדר שהתחיל לפני 9 שנים והסתיים בסוף 2012, כך שאת האשראי המקורי לחוף הכרמל נתן לאומי הרבה לפני שרוסק עמינח מונתה לראשות החטיבה העסקית

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בחדרים סגורים של בנק לאומי, רחוק מהעין הציבורית, סגר באחרונה טייקון הגז יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, דלק נדל”ן ואלעד גרופ, את הסדר חוב של דלק נדל”ן, שהיתה חייבת ללאומי 270 מיליון שקל.

עיקר החוב הוא של דלק נדל”ן, שחייבת ללאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, 183 מיליון שקל. כנגד החוב זה היו משועבדות מניות של חברות בנות, המחזיקות בפרויקט הנדל”ן והמלונאות הכושל חוף הכרמל בחיפה. הפרויקט אמנם היה רשום בספרי דלק נדל”ן ב-280 מיליון שקל, אך בפועל היה קיים חשש מהותי להמשך פעילותו. יתרת החוב היה בעיקר של דלק בלרון הפרטית, המובטח בערבות בלתי מוגבלת של דלק נדל”ן, שבהתחשב במצבה הכלכלי הנוכחי הוא שווה לאפס.

יצחק תשובה

מדובר בהסדר הדומה באופיו להסדר שתשובה הגיע אליו לפני כחצי שנה עם מחזיקי האג”ח של דלק נדל”ן, שספגו תספורת כבדה של כ-70% מהחוב כלפיהם, שבמקור היה 2.1 מיליארד שקל. ואולם בכל זאת תשובה העמיד לטובת ההסדר כמה מאות מיליוני שקלים, שחלקם שילם באורח מיידי, והיתר ייפרסו על פני השנים.

במסגרת המתווה שגיבשה דלק נדל”ן ‏(שהפכה בעקבות ההסדר לחברה פרטית בבעלות של תשובה‏) באוקטובר־נובמבר 2012, סוכם כי החברה תשלם ללאומי בתוך חצי שנה 140 מיליון שקל, כשהיתרה בהיקף של 130 מיליון שקל תימחק. כלומר, מדובר בתספורת של כ-48% ללאומי, שהחזיק בדומה למזרחי טפחות בביטחונות פחות איכותיים מהבנקים האחרים, כמו דיסקונט, הפועלים ומרכנתיל, שאמורים להיפרע במלואם.

אמנם ההסדר של לאומי עם תשובה כולל בתוכו מאפיינים דומים לאלו של הסדר שתוכנן בין לאומי לחברת גנדן הולדינגס של נוחי דנקנר, משפחתו ושותפיו האחרים, אך יש כמה הבדלים ביניהם. להבדיל מגנדן, בעת ההסדר דלק נדל”ן עדיין היתה חברה ציבורית; ותשובה, להבדיל מדנקנר שמחפש ישועה אצל המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, הביא ללאומי צ’ק מכובד של 140 מיליון שקל.

במקור סוכם כי דלק נדל”ן תשלם את הסכום מתוך המקורות שיגיעו אליה ממימוש נכסים שתוכנן להתבצע, אך בפועל העסקה למכירת המלון וחלק מהקרקע בפרויקט חוף הכרמל לדוד פתאל עדיין לא הושלמה, וכך גם מכירת נכסים אחרים. בעקבות כך, וכדי לשמור על יחסים תקינים עם הבנק ולא לגרום לו לדרוש פירעון מלוא החוב, הזרים תשובה מחברות פרטיות אחרות שלו את ה-140 מיליון שקל וסגר עניין. סכומים אלה כיום, לאחר תחילת הזרמת הגז ממאגר תמר, נראים לא מכבידים במיוחד על תשובה. מכיוון שמדובר בחוב שלאומי כבר הפריש את מרביתו ‏(אם לא את כולו‏), הבנק צפוי לרשום כעת ריקוברי ‏(הכנסות בגין גביית חובות שסווגו בעבר כפגומים‏).

את האשראי המקורי לפרויקט חוף הכרמל, שתחילה הוחזק בידי תשובה ולפני 13 שנה הוכנס עם חובותיו לתוך דלק נדל”ן, נתן לאומי הרבה לפני שרוסק עמינח מונתה לראשות החטיבה העסקית בתחילת 2004. באותה התקופה החזיקו בפרויקט כמה בעלים, ובהם דלק נדל”ן ‏(17%‏), עו”ד יוסי שגב, משה ברנר, חברת י.מושקוביץ ומשפחת פינקלשטיין, שלא הצליחו לקדם אותו - ובכך נוצרה ללאומי סכנה לחשיפה גדולה לפרויקט. בפברואר 2008 ביצע לאומי עסקה למזעור נזקים, שבה רכשה דלק נדל”ן את הבעלות המלאה בחוף הכרמל תמורת 32 מיליון שקל, וגם נטלה את חובות הבעלים הקודמים ללאומי.

דלק נדל”ן רכשה מלאומי חוב של 397 מיליון שקל תמורת 302 מיליון שקל במזומן, שמומן באמצעות נטילת הלוואה של 347 מיליון שקל ל-10 שנים מלאומי. לבנק הובטח כי יקבל זכויות בשיעור של עשרות אחוזים להשתתפות בהשבחה עתידית של הנכס. בלאומי העדיפו אז לבצע מחיקה מיידית של 95 מיליון שקל, ולהמר על הצלחת הפרויקט תחת ניהולה של דלק נדל”ן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר