בקשה לתביעה נגזרת של 67 מיליון שקל הוגשה נגד חברת חבס

התובע סומך את תביעתו על חוות דעת של ד"ר רייך זיו שקובע כי התבצעה חלוקת דיווידנדים אסורה; דורש כי בעלי השליטה ישיבו לחברה את הדיווידנדים שקיבלו ב-2012-2011

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בקשה לאישור תביעה נגזרת על סך של 67 מיליון שקל בגין חלוקת דיווידנדים אסורה הוגשה היום (ה') נגד בעלי השליטה בחברת חבס. התובעים מעוניינים כי בעלי השליטה ישיבו לחברה את הדיווידנדים שקיבלו ב-2011-2012.

מעבר לבעלי השליטה בחברה והחברות באמצעותם שולטת משפחת חבס בחברה הציבורית, נתבעים גם ישירות נושאי המשרה בחברה על כך שלשיטת הנתבעים הם אחראים לנזק שנגרם לקופת החברה בגין חלוקת הדיווידנדים האסורה.

הרצל חבס

בין הנתבעים אפשר למצוא את הרצל חבס ובעלי משרה נוספים בחברה, בהם בתו נויה חבס, הדירקטור החיצוני איתן בן אליהו, הדירקטור חיים ברזל, הדירקטור החיצוני זמיר סופר, הדירקטור שמעון מזרחי, הדירקטור יצחק לוטן ויוסי רוזן הדירקטור מטעם קבוצת עופר שהתפטר מתפקידו ללא כל נימוק.

חבס חילקה דיווידנד של 67 מיליון שקל ב-2011-2012. לשיטת הנתבעים החלוקה גרמה לחברה חיסרון כיס שמונע ממנה לשלם את התחייבויותיה לנושיה במועד, בשעה שבעלי מניותיה נהנו מדיווידנדים ומשכר ומדמי ניהול בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שזרמו לכיסם, בנוסף לעסקות בעלי עניין שבהם רכשו דירות בתנאים נוחים והסכמים מניבים לחברות פרטיות שבבעלותם.

לטענת התובע, יפתח בן עזרא, המיוצג על ידי עוה"ד אופיר נאור, רנן גרשט, ועדי גרנות, דירקטוריון החברה העדיף את טובת בעלי השליטה על פני טובת החברה ונושיה וקיבל החלטות לאישור חלוקת הדיווידנד תוך התעלמות מהסיכון הכרוך בכך ותוך שהוא מתעלם ממבחני החלוקה הקבועים בחוק.

את התביעה סומכים נאור וגרשט על חוות דעת של רו"ח ד"ר זיו רייך שקבע כי החלוקות שביצעה החברה אינן עומדות במבחנים החלוקה הקבועים בחוק. לשיטתו, הדירקטוריון היה צריך לחשוב על תשלומים של 500 מיליון שקל למחזיקי איגרות החוב של החברה בחמש השנים הבאות כשבא וקבע כי החברה עומדת במבחן הרווח והפירעון. עוד הדגיש כי אי אפשר היה לקבוע כי אין כל חשש סביר כי דפוס ההשקעה של החברה יסכל את יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה בעתיד, שכן שווי נכסי ירדו באופן חד כבר ב-2010 וגררו לפגיעה אנושה בהון העצמי של חבס.

רייך טען בחוות דעתו כי החברה נגררה לאימוץ הערכות שווי יצירתיות שתכליתן להכמין את ההפסד הריאלי שנגרם לשווי החברה באמצעות הסתמכות על תקן חשבונאי שספק אם הוא מקובל על פי התקינה המקובלת.

נאור וגרשט נרעמים על כך כי תוך חמישה ימים בודדים ממועד פרסום הודעת החברה על היעדר כל מאורע מהותי היא פירסמה דיווח נוסף שבו נאלצה להודות כי אין ביכולתה לפרוע את תשלומי הקרן והריבית לסדרות 4 ו-12 במועדן והלכה למעשה כי חדלת פירעון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"