בעקבות חשיפת TheMarker |

בנק לאומי מתקפל: הודיע על השהיית ההסדר עם דנקנר

בעקבות הפרסום ב-TheMarker, הבנק ישהה את העסקה עד שתושלם בדיקת בנק ישראל בנושא ■ במסגרת העסקה הבנק אמור היה למחוק 150 מיליון שקל מהחובות של גנדן ולהשאיר את דנקנר בשליטת החברה ■ הבנק לא יכול להציג את הנתונים והשיקולים שהנחו אותו בגיבוש ההסדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות החשיפה של TheMarker והלחץ הציבורי שנוצר בעקבותיו על המגעים לגבי הסדר החוב המתגבש בין חברת גנדן הולדינגס הפרטית של נוחי דנקנר ומשפחתו (בעלת השליטה באי.די.בי אחזקות הציבורית) לבין בנק לאומי, החליט הבנק, המנוהל ע"י רקפת רוסק עמינח, להשהות את המו"מ לגבי ההסדר.

כפי שנחשף ב-TheMarker, במסגרת ההבנות שהתגבשו בין גנדן לבין לאומי, שגנדן חייבת לו כ-500-450 מיליון שקל, הצדדים דיברו על מחיקה מוערכת של 200-100 מיליון שקל מתוך החוב, הזרמה של למעלה מ-100 מיליון שקל במזומן ללאומי ופריסה של יתר החוב לתקופה ארוכה יותר. הסדר זה היה כפוף להזרמה של 75 מיליון דולר לתוך גנדן והסכמות לגבי ההסדר עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, וכן הסדר שאמור להתגבש עם מזרחי טפחות שגנדן חייבת לו כ-85-80 מיליון שקל.

נוחי דנקנר ורקפת רוסק-עמינח, ספטמבר 2010צילום: מוטי קמחי

מוקדם יותר, כמה חברי כנסת ניסו להתערב בפרשה. שר האוצר יאיר לפיד פנה למפקח על הבנקים בבקשה לקיים בדיקה של הסדר החוב המסתמן בין בנק לאומי ונוחי דנקנר וקבוצת אי.די.בי. גם יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה הבוקר למפקח על הבנקים בנושא. גלאון ביקשה מזקן לזמן בדחיפות את ראשי הבנקים ולדרוש מהם הסבר על המהלך, וכן לדרוש את התערבות הדירקטוריונים בהחלטה. גלאון גם ביקשה לקבוע כללים וקריטריונים קבועים שימנעו אפליה במערכת הבנקאית.

מבנק לאומי נמסר בתגובה כי: "לאומי החליט להשהות את בטיפול במתווה ההסדר עם גנדן עד לסיום הבדיקה עליה החליט המפקח על הבנקים. בנק לאומי סבור כי המתווה להסדר החוב של חברת גנדן, שאושר על ידי דירקטוריון הבנק לפני מספר חודשים, מהווה את הפתרון הטוב ביותר להשבת החוב לבנק, אל מול אלטרנטיבות הפעולה האחרות הקיימות. זאת, בראיית הבנק, בעלי המניות והאינטרס הציבורי.

"כידוע, הבנק אינו יכול להציג לציבור את כלל הנתונים והשיקולים שהנחו אותו בגיבוש המתווה להסדר, שטרם נחתם. כתוצאה מכך, למרות שהבנק קשוב לרחשי לב הציבור, אין הציבור חשוף לתמונה המלאה. לאור הודעת המפקח על הבנקים כי הוא בודק את הנושא, החליט הבנק להשהות את הטיפול במתווה להסדר החוב של החברה, וזאת עד להשלמת הבדיקה ויפעל בכפוף לתוצאותיה".

בתוך כך, ועדת הכספים תדון ביום שלישי הקרוב בהסדר למחיקת חובות לנוחי דנקנר על ידי הבנקים. לישיבה הוזמנו המפקח על הבנקים דודו זקן, הממונה על שוק ההון פרופ' עודד שריג, ויו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר, כמו גם נציגים של "אי.די.בי" והבנקים לאומי והפועלים.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "טוב עשתה מנכ"לית לאומי שהקשיבה לביקורת הציבורית והשהתה את ההסדר עם דנקנר עד שתסתיים החקירה של בנק ישראל. הציבור הוכיח שהוא לא מוכן שעסקות מפוקפקות יסודרו במועדון חברים אקסלוסיבי שבו יד רוחצת יד ושמחיקה של 150 מיליון שקל לאחד הטייקונים הגדולים במשק תעבור ללא בדיקה. הצעד הבא צריך להיות שדירקטוריון בנק לאומי יתכנס ויהפוך את ההשהייה לביטול מוחלט של ההסדר".

ח"כ נחמן שי (עבודה) אמר כי "הודעת בנק לאומי על השהיית ההסדר עם דנקנר היא צעד גדול לציבור הישראלי. היום הוכח שוב כי בכוחה של מחאה ציבורית מאוחדת, רועמת וכמובן מוצדקת לבלום מהלכים מגוונים של גוף ציבורי שנעשים בחדרים סגורים ובחוסר שקיפות. צריך לקוות כי נסיגתו של בנק לאומי מההסדר תהווה גם מסר לכל הטייקונים שהשתמשו שימוש מופקר וחסר אחריות במשאבים הכספיים שהציבור העמיד לרשותם וראוי שיפנימו את הלקח מאירועי היום".

ח"כ דב חנין ברך הערב על השהיית מחיקת חובות דנקנר: "פעם נוספת אנחנו רואים שמאבק ציבורי יכול להצליח. הציבור היום לא מוכן עוד לחוקים אחרים עבור הטייקונים. צדק חברתי חייב לכלול לא רק פתרונות למוחלשים אלא גם טיפול רציני בזכויות היתר של בעלי ההון".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית