המפקח על הבנקים החל לבחון את הסדר החוב בין דנקנר ללאומי

(עדכון) לפי ההסדר המתגבש, בנק לאומי אמור למחוק חוב של 150 מיליון שקל ■ שר האוצר פנה מוקדם יותר לזקן בבקשה לבדוק את ההסדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המפקח על הבנקים דודו זקן החל בבדיקה של הסדר החוב המתגבש בין חברת גנדן הולדינגס הפרטית של נוחי דנקנר ומשפחתו (שהנה בעלת השליטה באי.די.בי אחזקות הציבורית) לבין לאומי ומזרחי טפחות.

דודו זקן

לפי ההסדר המתגבש, בנק לאומי אמור למחוק חוב של 150 מיליון שקל. לפי ההערכות, בהסדר עם בנקים נוספים יימחקו לדנקנר חובות של כחצי מיליארד שקל. בעקבות החשיפה ב-TheMarker שוחחה בתחילת השבוע מיכל עבאדי-בויאנג'ו, החשבת הכללית במשרד האוצר עם זקן וביקשה לשמוע פרטים והבהרות. זאת מתוקף תפקיד נוסף שבו מכהנת עבאדי והנו יו"ר דירקטוריון של חברה הממשלתית נכסים מ.י שהנה כיום בעלת המניות הגדולה בבנק לאומי עם אחזקה של כ- 6% .

שר האוצר יאיר לפיד פנה מוקדם יותר למפקח על הבנקים, בבקשה לקיים בדיקה של הסדר החוב המסתמן בין בנק לאומי ונוחי דנקנר וקבוצת אי.די.בי.

בשנה האחרונה טען לפיד כי הטייקונים צריכים להחזיר את הכסף לציבור. מלשכת לפיד נמסר: "לפיד פנה לגורמי המקצוע במשרד האוצר שבדקו את ההסדר המסתמן למחיקת החובות של נוחי דנקר ואי.די.בי עם נציגי המפקח על הבנקים בבנק ישראל".

בתוך כך, ועדת הכספים תדון ביום שלישי הקרוב בהסדר למחיקת חובות לנוחי דנקנר על ידי הבנקים. לישיבה הוזמנו המפקח על הבנקים דודו זקן, הממונה על שוק ההון פרופ' עודד שריג, ויו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר כמו גם נציגים של "איי.די.בי" והבנקים לאומי והפועלים.

"תקדים מסוכן"

יאיר לפיד

גם יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה הבוקר למפקח על הבנקים בנושא. גלאון ביקשה מזקן לזמן בדחיפות את ראשי הבנקים ולדרוש מהם הסבר על המהלך, וכן לדרוש את התערבות הדירקטוריונים בהחלטה. גלאון גם ביקשה לקבוע כללים וקריטריונים קבועים שימנעו אפליה במערכת הבנקאית.

גלאון: "כוונת הבנקים לוותר על החובות, במקום לקחת מדנקנר את החברות ולעקל את נכסיו כפי שמקובל במקרים של אי החזרת חוב, מעלה שאלות קשות אודות התנהלות המערכת הבנקאית בישראל. מעבר לאפליה הבוטה לטובת דנקנר- מדובר בתקדים מסוכן".

גלאון הוסיפה כי "על מנת למנוע העדפה בלתי צודקת בגביית חובות ולצמצם את אי השוויון בהקצאת האשראי במשק, מן הראוי כי הממונה על הבנקים יקבע קריטריונים ברורים וקבועים שיגדירו את התנאים למחיקה ולפריסה של חובות על ידי הבנקים".

ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', קראה לזקן ליזום דיון מיוחד בדירקטוריון בנק לאומי וכן להוציא הנחיות למערכת הבנקאית בדבר מדיניות מתן האשראי וויתור על חובות לבעלי שליטה בפירמידות עסקיות באמצעות חברות פרטיות. יחימוביץ' מדגישה כי גם הריכוזיות בתחום ראיית החשבון משפיעה לרעה - רו"ח גד סומך משמש בו בזמן גם רואה החשבון המבקר של קבוצת אי.די.בי וגם של בנק לאומי.

יחימוביץ' אמרה כי את החלטת הבנק לוותר על החוב יש לראות כתקדים מסוכן של מדיניות אשראי בלתי אחראית וכי קיים חשש שויתור של הבנקים על חובות אלו עלול לפגוע ביציבות הפיננסית שלהם.

יחימוביץ' הצביעה על כך שהריכוזיות הקיימת בתחום ראיית החשבון, עליה התריעה בפני זקן , בעבר מספר פעמים קשורה להחלטתה של רוסק עמינח, נוכח מעורבותו של רו"ח גד סומך בנושא: "רו"ח גד סומך משמש בו בזמן גם רואה החשבון המבקר של קבוצת אי.די.בי, וגם של בנק לאומי (כמו גם של רוב הבנקים האחרים), שלו חבה הקבוצה כספים. הדבר מונע ממנו לבקר כראוי את הסיכונים הפיננסיים והיציבותיים הגלומים בהחלטתה של מנכ"ל לאומי ביחס למחיקת חובות של לקוחות המבוקרים על ידו".

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

יחימוביץ' הדגישה כי מעבר לחשש בדבר היציבות הפיננסית של הבנק בעקבות ויתור על חוב עצום בסדר גדול כזה, מדובר גם בהחלטה מפלה ולא שוויונית במערכת הפיננסית. "בעוד שהבנקים פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותם על מנת לגבות את חובותיהם של משקי הבית ושל העסקים הקטנים והבינוניים, לא ייתכן כי בהינף יד תתקבל החלטה לוותר על חוב של מאות מיליוני שקלים לבן אדם אחד, יהיה חשוב ומשפיע ככל שיהיה. הדבר צורם, מקומם, לא הגיוני ולא כלכלי, במיוחד בעת שהעסקים הקטנים והבינוניים סובלים ממחנק אשראי חמור".

יחימוביץ' קראה לזקן ליזום דיון מיוחד, בהשתתפותו, בדירקטוריון בנק לאומי וכן להוציא הנחיות למערכת הבנקאית בדבר מדיניות מתן האשראי וויתור על חובות לבעלי שליטה בפירמידות עסקיות באמצעות חברות פרטיות בכלל. באופן ספציפי ומיידי מדובר על החברות של נוחי דנקנר, "גנדן אחזקות" ו"טומהוק".

גם ח"כ נחמן שי פנה הבוקר אל המפקח על הבנקים בבקשה שיתערב בהסדר החוב המסתמן. שי אמר כי "מן הראוי שהמפקח על הבנקים יתערב ויטפל בנושא באופן דחוף. בעוד שהבנק מקפיד הקפדה יתירה לתבוע את חובותיו מכל לקוחותיו, הוא מגלה גדלות רוח ונדיבות נדירים כשמדובר בטייקוני המשק, המוכיחים שוב ושוב חוסר אחריות בניהול כספי הציבור שברשותם. זהו דבר שאינו עולה על הדעת, ובנק לאומי נוהג בחוצפה".

שי הוסיף כי "בטרם יקל בנק לאומי עם בעלי חובו הגדולים, עדיף שיפחית את תעריפי הבנק המנופחים ויחפש דרכים להקל על בעלי החשבונות הקטנים שעימם הוא בא בחשבון בכל עת ובכל עניין".

ח"כ מיכל בירן (עבודה) אמרה היום כי "שוב אנחנו רואים כיצד אליטה מצומצמת שהתעשרה באופן קיצוני בעשור האחרון, עושה כבשלה בכספי הציבור ומחלקת עוד ועוד משאבים למקורבים בקריצה ובתקיעת כף. למדינה אסור לאפשר את ההתנהלות המופקרת הזו. היא חייבת להתערב כאשר ברור לכל שאין מדובר בשוק חופשי ותחרות, אלא באוליגרכיה שעושה שימוש ציני בכוחה המוגזם על חשבון החסכונות של הציבור".

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) פנה היום בעניין לנגיד בנק ישראל והמפקח על הבנקים. גטאס ציין כי "בנק לאומי הינו הבנק הגדול במדינה, והמדינה והציבור מחזיקים ברוב מניותיו. על כן אך טבעי הוא שהחלטות הדרג הניהולי בבנק יהיו בעלות אופי מוסרי ולא עסקי בלבד".

לדבריו, "המצב בו בעלי הון יכולים להכניס את ידם לכיסי הציבור על ידי נטילת חוב ואי עמידה במלוא התנאים להחזרתו ביודעם שיקבלו תספורת או הסדר חוב, מהווה שוד בהסכמת הרשויות האמורות לפקח ולהגן על הכסף הציבורי".

גטאס שאל: "האם הבנק היה מוחק לזוג צעיר חלק מהמשכנתא שלו אם היה מתקשה לעמוד בהחזרים או ללווה פרטי אם לא היה עומד בהחזרת ההלוואה. מבחן בוזגלו דווקא בעניין הזה ובמיוחד בימים אלה צריך להיות נר לרגלי המערכת כולה".

גטאס ביקש "להוציא לאלתר הנחיות לכל המערכת הבנקאית, ובמיוחד לבנק שמוחזק על ידי הציבור, המציבות תנאים קשים ומגבילים לכל הסדר חוב לכל תאגיד או אדם שבו מוחקים חוב של יותר מ-5 מיליון שקל ובלבד שההסדר מביא לחיזוק משמעותי בביטחונות הבנק לסילוק שארית החוב. כמו כן, יש להנחות את מועצות המנהלים של הבנקים לכרוך את תנאי התגמול לעובדי הבנק הבכירים ובמיוחד למנהלים הכללים לא רק עם ביצועי הבנק הכלליים אלא גם עם מחיקות חוב כך שכל מחיקת חוב על ידי הבנק תביא לפגיעה ישירה בבונוסים שהעובדים הבכירים עשויים לקבל. לא מתקבל על הדעת שמנהל שמוחק חובות יקבל בסוף השנה בונוס שעלול להגיע למיליונים כאילו עסקים כרגיל".

עמותת "ישראל יקרה לנו", התנועה להורדת יוקר המחייה בישראל, פנתה הבוקר אל שר האוצר יאיר לפיד בדרישה "לפעול באופן מיידי כבעל מניות בנק לאומי ולהורות להנהלת הבנק שלא לוותר לאיש מהלווים הגדולים על שקל אחד מהחוב. דין פרוטה כדין מאה ואם בעל החוב אינו יכול להחזיר את החוב – על הבנק, בשם ציבור המפקידים לקחת בעלות על נכסי הטייקון ולנהלם לתועלת הציבור".

העמותה ציינה כי "בנק לאומי היה הבנק אשר במתן כספי ציבור לטייקונים יצר את תופעת הריכוזיות במשק: הטייקונים לוו כספי ציבור מהבנק, רכשו חברות והשתלטו על מונופולים וכתוצאה מכך נוצרה עליית המחירים שהפכה רבים מאיתנו לאריסים הנאלצים לשלם את כל הכנסתם על מחייה שוטפת: מזון, מים, חשמל, תקשורת, ביטוחים ועוד. בכך התגשם בעצם המשפט: "הטייקונים שולטים בעם באמצעות כספו של העם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו