בלעדי |

רוסק-עמינח תוותר לדנקנר על 150 מיליון ש' מחובו הפרטי לבנק

לאומי מגבש עם נוחי דנקנר הסכמות לגבי הסדר חוב בגנדן, שיכלול מחיקה של 20%-40% משווי החוב שמגיע לכ-500 מיליון שקל ■ 
מזרחי טפחות, שגנדן חייבת לו כ-85 מיליון שקל, עשוי להצטרף להסדר ■ דנקנר במירוץ נגד הזמן למציאת עוד משקיע שיזרים כסף לגנדן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

במקביל למגעים על הסדר חוב באי.די.בי אחזקות מנהל נוחי דנקנר זה תקופה ארוכה, בחדרים סגורים והרחק מהעין הציבורית, מגעים עם הבנקים לאומי ומזרחי טפחות לגבי הסדר חוב בחברת גנדן הולדינגס - החברה האם שבאמצעותה שולטים הוא ומשפחתו באי.די.בי אחזקות.

לאומי הוא הנושה הגדול של גנדן, החייבת לו כ-450-500 מיליון שקל, בעוד שהחוב למזרחי מסתכם בכ-80-85 מיליון שקל. האשראי לא ניתן במסגרת קונסורציום בנקאי, ולכל אחד משני הבנקים ביטחונות ולוחות סילוקין מקוריים שונים. לאומי חשוף גם בכ-120 מיליון שקל בגין חוב לאי.די.בי אחזקות, וצפוי לספוג תספורת של כ–50% במסגרת ההסדר עם בעלי האג”ח.

ל-TheMarker נודע כי במסגרת המגעים ביקש דנקנר משני הבנקים מחיקה של חלק ניכר מהחוב, שמשמעותה עבור הבנקים תהיה קיבוע הפסדים בגין הפרשות שבוצעו בעבר. במסגרת השיחות והמגעים שהתקיימו עם לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, התגבש מתווה שיכלול רכיבים של תשלום במזומן, מחיקה סופית של חלק מהחוב, דחיית יתרת התשלומים לתקופה ארוכה וייתכן שגם חיזוק בטחונות, העלאת ריבית ומרכיבים נוספים.

נוחי דנקנר ורקפת רוסק-עמינח, ספטמבר 2010צילום: מוטי קמחי

כמו כן, ל-TheMarker נודע כי מלבד המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין מנהל דנקנר מגעים עם משקיע זר נוסף ‏(ככל הנראה יהודי‏) לגבי השקעה אפשרית של כ–50 מיליון דולר בגנדן.

התיק של גנדן בבנק לאומי מטופל כיום באגף אשראים מיוחדים המנוהל על ידי אסנת טננבאום, ורוסק עמינח וקובי הבר, ראש החטיבה העסקית, מעודכנים בכל ההתפתחויות. לפי הערכות במערכת הבנקאות, דנקנר התחייב בפני לאומי כי מרכיב המזומן העכשווי והעתידי שיוזרם לבנק מתוך כספי המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין ‏(אם אכן יגיעו‏), וייתכן כי גם ממקורות חיצוניים נוספים, צפוי להסתכם ביותר מ-100 מיליון שקל. לפי הערכות, היקף המחיקה שיספוג לאומי עשוי להגיע ל-100-200 מיליון שקל לפחות, לאחר שהבנק קיבל באחרונה כ-40 מיליון שקל מתוך 100 מיליון השקלים שאלשטיין הזרים לתוך גנדן בספטמבר 2012.

לאומי הוריד ב-2012 חשיפה לאשראי לחברות מקבוצת דנקנר ואי.די.בי ביותר מ-2 מיליארד שקל. כך, החשיפה ירדה מתחת ל-10% מההון של לאומי ‏(לצורך חישוב הלימות הון מרובד 1 ו-2‏).

על אף שלמזרחי, המנוהל על ידי אלי יונס, חשיפה קטנה לדנקנר, ככל הידוע הבנק לא הגיע עמו להבנות עד כה, ואינו מסכים לכל הרכיבים במתווה שגובש עם לאומי. כנגד חוב זה יש לו ביטחונות על 7% ממניות אי.די.בי אחזקות, השוות כיום בשוק כ-36 מיליון שקל, וככל הנראה גם ביטחונות נוספים.

מתווה ההסדר המסתמן בין לאומי לגנדן

בדומה ללאומי, גם מזרחי הפריש את מלוא החוב בגין גנדן לאור ההנחיה של בנק ישראל לסווג את חובות החברות הפרטיות של דנקנר ‏(טומהוק וגנדן‏) כחוב פגום. עם זאת, גם אם מזרחי יגבש מתווה משלו להסדר, סביר להניח כי הוא לא יהיה שונה באופן מהותית מזה של לאומי, וגם מזרחי יצטרך להתפשר ולספוג מחיקה מסוימת של החוב.

האשראי המקורי לרכישת השליטה באי.די.בי ניתן לגנדן ב-2003 על ידי מנכ”לית לאומי דאז גליה מאור וראש החטיבה העסקית דאז אהוד שפירא, עוד לפני הגעתה של רוסק עמינח לבנק ומינויה לראש החטיבה העסקית ב-2004, אך רוסק עמינח מיחזרה אשראי זה בשנות הגאות בשווקים, כשאי.די.בי אחזקות נסחרה לפי שווי של מיליארדי שקלים ושווי הביטחונות היה גדול בהרבה מגובה החוב.

התקלה של
 רוסק עמינח

זוהי אחת התקלות הבודדות בתיק האשראי של לאומי בתקופה שבה ניהלה אותו רוסק עמינח. התיק נחשב לאחד האיכותיים במערכת הבנקאות, וחשוף ללווים הגדולים במשק בהיקפים נמוכים בהרבה מזה של מתחרהו הגדול של לאומי, בנק הפועלים. רוסק עמינח העדיפה שלא לשבור את הכלים ולהתחיל בנקיטת הליכים למימוש הביטחונות ולפירוקה של גנדן, מכיוון שהיא מעריכה כי צעד כזה לא יהיה כלכלי מבחינתה.

השתלטות לאומי על אי.די.בי אחזקות היתה גורמת בעיניה רוסק עמינח לזעזוע מיידי בכל הפירמידה, ובמיוחד לניסיון של מחזיקי האג”ח של אי.די.בי פיתוח להשתלט על נכסיה. עם זאת, בלאומי לא מוותרים על החוב, ומנהלים מגעים שקטים מול דנקנר. צוות של הבנק אף ביקר בארגנטינה ונפגש עם אלשטיין ואנשיו כדי להעריך את עסקיו. נכון להיום מחזיק לאומי כביטחונות 30.7% ממניות אי.די.בי אחזקות, ששווי שוק שלהן הוא כ-157 מיליון שקל. ללאומי גם ערבויות אישיות של דנקנר על חלק מהחוב, אך ביטחונות אלה אינם מכסים את מלוא החוב, וב-2012 השלים לאומי את מלוא יתרת ההפרשה בגין החוב של גנדן.

אלי יונסצילום: דודו בכר

אם יגיעו לאומי וגנדן להסכמות, כל סכום שלאומי יצליח לגבות בחזרה יירשם כריקוברי ‏(הכנסות בגין גביית חובות שהופרשו בעבר‏). למרות גיבוש המתווה, בלאומי עדיין לא סגרו סופית את ההסדר מול גנדן, ומחכים לראות כיצד ייסגרו קצוות אחרים בפלונטר שבו נמצא דנקנר - כמו מימוש ההשקעה של 75 מיליון דולר מצד אלשטיין וההסדרים מול מזרחי, בעלי האג”ח וגורמים נוספים.

גם אם יגיע דנקנר בסופו של דבר להסדר עם לאומי ומזרחי, שיכלול מחיקה של מאות מיליוני שקלים בגין החוב של גנדן, הוא עדיין יצטרך לפתור את סוגיית החובות של חברת טומהוק הפרטית - החברה האם של גנדן הולדינגס.

טומהוק חייבת כ-100 מיליון שקל לבנק דיסקונט, וכן חוב של כ-100-150 מיליון שקל לבנק הפועלים שמחזיק שעבודים על פיקדונות נזילים ונכסים של דנקנר ומשפחתו, וכן חוב של 50 מיליון שקל לקרדיט סוויס.

מלאומי וממזרחי טפחות נמסר כי “איננו נוהגים להתייחס בתקשורת לנושאים הנוגעים ללקוחות ספציפיים”.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר