חטיבת ה-WiMAX של אלווריון נמכרת לטלרד ב-6.1 מיליון דולר

כעת נראה כי המכשול העיקרי שעמד בין מכירת אלווריון כולה לחברה דיביטל האמריקאית הוסר - ולא מן הנמנע כי עסקה מכירה נוספת תצא לפועל בתקופה הקרובה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

לאחר דחיית פרסום הדו"חות הכספיים של אלווריון ל-6 במארס בשל מגעים שהיא מנהלת למכירת חלק מפעילותה, בסוף השבוע נודע למשקיעים כי חטיבת פתרונות ה-WiMAX עבור חברות טלקום הפועלים בתדרים הדורשים רישוי (Carrier Licensed Solutions) תימכר טלרד נטוורקס הפרטית, בה מחזיקים קרן פורטיסימו של איש העסקים יובל כהן בשיעור של כ-90% וכור ב-10% הנותרים. חטיבת ה-WIMAX היתה אחראית על כמחצית מהמכירות של אלווריון ברבעון האחרון.

מחיר העסקה עומד על כ-6.1 מיליון דולר, כאשר בנוסף לכך, אלווריון תוכל לקבל סכומים נוספים של עד 6 מיליון דולר המבוססים על הביצועים של החטיבה באמצאות אבני דרך שסוכמו מראש, העסקה צפויה להיסגר ברבעון השני של 2013.

חזי לפיד, מנכ"ל אלווריוןצילום: אלווריון

מוצר הדגל של החטיבה הוא תחנת הבסיס הקומפקטית בריז-קומפקט (BreezeCOMPACT), המבוססת על טכנולוגיית 4Motion ב-4G, ומתוכננת כך שתסייע לספקיות תקשורת להתמודד עם קשיים הכרוכים באספקת כיסוי מחוץ למבנים ובתוכם.

כעת נראה כי המכשול העיקרי שעמד בין מכירת אלווריון כולה לחברה דיביטל האמריקאית - פעילות חטיבת ה-WiMAX המפסידה הוסר, ולא מן הנמנע כי עסקה מכירה נוספת תצא לפועל בתקופה הקרובה.

עקב אכילס של אלווריון הוא היחלשות עסקיה בתחום ה-WiMAX שהוא תקן לתקשורת אלחוטית לטווחים בינוניים, שתוכנן כשיפור ("הדור הבא") של תקן ה-Wi-Fi הנפוץ. לצדו, התפתחה טכנולוגיה מתחרה הקרויה LTE, שמזוהה עם הדור הרביעי - 4G בעוד שה-WiMAX היא "דור שלישי פלוס".

מרבית חברות התקשורת בחרו ב-LTE כטכנולוגיה הסלולרית העתידית שלהן ולא בטכנולוגיית ה-Wimax שבה התמחתה אלווריון. החטיבה הסבה לאלווריון הפסדים רבים, אך היא תורמת עשרות אחוזים לשורת ההכנסות ומעבירה את החברה בשורה התחתונה להפסדים. עיקר הפעילות של שוק ה-WiMax מרוכז באזור אפריקה, הודו ואמריקה הלטינית, שם התשתית הקווית עדיין לוקה בחסר.

אלווריון נסחרת בבורסה בת"א ובוול סטריט לפי שווי של פחות מ-32 מיליון דולר ולפי קונצנזוס תחזיות האנליסטים בוול סטריט, החברה אמורה לרשום הפסד של 38 סנט למניה ב-2012 (8 סנט למניה ברבעון האחרון של השנה) וצניחה של 36% בהכנסות השנתיות ל-1217 מיליון דולר.

אלווריון סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2012 עם הכנסות של 94 מיליון דולר לעומת 149 מיליון דולר בתשעת החודשים המקבילים. ההפסד הנקי הסתכם ב-38 מיליון דולר לעומת 22 מיליון דולר בתשעת החודשים המקבילים.

בשנים האחרונות, מפעילה אלווריון תוכנית התייעלות אגרסיבית שכללה פיטורים של מאות עובדים. בשיאה, בשנת 2007, העסיקה החברה כ-1,000 איש ורשמה הכנסות של יותר מ-200 מיליון דולר. כיום, מספר העובדים עומד על כ-200 בלבד.

מי היא חברת טלרד נטוורקס?

טלרד מבאר שבע, שעד מחצית שנות ה-90 היתה מחברות הדגל של תעשיית הטלקום בישראל, עברה במהלך השנים תהפוכות רבות. כיום היא ספקית מוצרי תקשורת ושירותים, מתגים ומערכות אחרות לשוק הטלפוניה.

בתחילת 2009 נקלעה החברה למצוקת נזילות קשה בעקבות התמוטטות עסקית של הלקוח העיקרי שלה, חברת ציוד התקשורת הקנדית הענקית נורטל נטוורקס, שהוותה ב-2008 כ-56% מהכנסותיה טלרד, ופגעה בה באופן חמור.

המצב הקשה של טלרד גרם באותה התקופה לבעלת המניות העיקרית שלה דאז (69%), כור תעשיות מקבוצת אי.די.בי, להרים ידיים. במארס 2009 העבירה כור את מרבית אחזקותיה בטלרד לפורטיסימו קפיטל - ללא תמורה. כור ויתרה אז במקביל על רוב הלוואות הבעלים של עשרות מיליוני שקלים שהעניקה בעבר לטלרד, ונותרה עם אחזקה של 10% בחברה.

לאחר יציאת כור מרוב השקעתה מינה יובל כהן את עצמו ליו"ר טלרד, והביא לתפקיד המנכ"ל את רן בוקשפן. השניים קיבלו לידיהם חברה עם חובות של כ-20 מיליון דולר וחשש כבד להמשך קיומה כעסק חי.

כהן ובוקשפן החלו תהליך הבראה ארוך, שכלל ארגון מחדש, ביטול קווי מוצרים מפסידים, צמצום כוח אדם מכ-600 עובדים לכ-100 עובדים כיום, הגדרת תוכנית עבודה והתמקדות בכמה פעילויות רווחיות, העיקרית שבהן היתה פיתוח מוצרים בתחום האופטיקה והאינטרנט עבור חברות מובילות כמו סיאנה (Ciena) ואוויה (Avaya). כמו כן התמקדה החברה בפיתוח מוצרים המאפשרים שדרוג ופיתוח רשתות לעולם ה-NGN.

התוצאות ניכרו בדו"חות הכספיים: טלרד רשמה שיפור בהכנסות לרמה שנתית של כ-30 מיליון דולר, ועברה מהפסדים של עשרות מיליוני דולרים לרווח של עשרות מיליוני שקלים בשנתיים האחרונות. הרווח שימש כולו לצמצום חובות.

השיפור בתוצאות החזיר את החברה, לראשונה זה 10 שנים, גם למסלול הרכישות. באחרונה השלימה טלרד את רכישת מלוא הפעילות של חברת מגלקום תמורת כ-10 מיליון דולר (כ-40 מיליון שקל). מגלקום, המצויה בעלות אנשי עסקים פרטיים, נחשבת לחברה ישראלית מובילה במתן פתרונות אינטגרטיביים בתחומי תקשורת, מחשוב ובקרה. טלרד פועלת בישראל וכן במדינות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה.

היסטריה של הצלחות לפורטיסימו

פורטיסימו היא קרן השקעות פרטית שמתמחה בהשקעות בחברות תעשייתיות וטכנולוגיות שמצויות במשבר, משביחה אותן ומממשת אותן. פורטיסימו גייסה 70 מיליון דולר לקרן הראשונה שלה ב-2004 והניבה למשקיעים בה תשואה פנימית של 45%. הקרן השנייה של פורטיסימו גייסה 100 מיליון דולר ב-2008.

פורטיסימו שמנהלת נכסים ב-500 מיליון דולר, רשמה בשנים האחרונות כמה מימושים מרשימים, כמו מכירת הבעלות המלאה בחברת נור מקרופרינטרס לחברת HP תמורת 123 מיליון דולר בדצמבר 2007; הנפקתה של חברת סודה סטרים בנובמבר 2010, שלוש שנים בלבד לאחר שהשקיעה בה 8 מיליון דולר בלבד, והשלמת מכירת האחזקה בה באוקטובר 2011 שהניבה לקרן רווח של 230 מיליון דולר; מכירתה של חברת Cadent, שמפתחת פתרונות סריקה דיגיטלית בתלת-ממד לרפואת השיניים לחברת Align תמורת 190 מיליון דולר במארס 2011; ומכירתה של חברת AOD, שמספקת פתרונות תוכנה לשוק הדיור המוגן בארה"ב, תמורת סכום מוערך של 85 מיליון דולר ביוני 2012.

שירת הברבור של אלווריון

את הסימנים לשירת הברבור האפשרית של אלווריון ניתן היה לראות כבר מזמן. בחודש יוני אשתקד עזב מנכ"ל החברה ערן גורב את תפקידו והוחלף על ידי חזי לפיד. גורמים בשוק העריכו כי העמדתה למכירה של חטיבת ה-WiMAX היא הסיבה המרכזית לעזיבת גורב לפני וכניסתו של לפיד לתפקיד.

החל ממארס 2012, כמעט לפני שנה, מניית אלווריון נסחרה במחיר של פחות מדולר אחד. החברה קיבלה במאי התראה מהבורסה בארה"ב, בטרם מחיקת מניותיה מהמסחר בנאסד"ק.

ההתראה הגיעה לאחר שמאז אמצע מארס מניית החברה נסחרה מתחת לשווי של דולר. נתון זה מהווה הפרה של אחד התנאים הבסיסיים בבורסת הנאסד"ק. דירקטוריון החברה הודיע כי הוא עומד להציע באסיפת בעלי המניות איחוד מניות ביחס של 1:8 עד 1:12 אך המהלך לא יצא לפועל.

בדצמבר 2011, סמנכ"ל הכספים של החברה, ליאור שמש, הודיע על התפטרותו מהחברה לאחר 4 שנים, והוחלף על ידי מי ששימש כראש מחלקת הכספים של החברה - אבי שטרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט