מעוז: "בלי שינוי דרסטי - ב-2017 ייתווספו 20 אלף יורדים"

בפאנל כלכלי קראו שלמה מעוז ואורי יוגב לבטל את המשרד להגנת הסביבה: "מה יקרה אם נפגע בנחל שאף אחד לא יבקר בו. צריך לדאוג לעצמנו לפני הסביבה" ■ פרופ' אבי בן בסט יצא נגד החוק לעידוד השקעות: לא היה צריך לתת 600 מיליון שקל לאינטל. בסופו של דבר מדובר בפס יצור לשבבים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"אם הממשלה החדשה שתקום לא תעשה שינוי דרסטי, כשארה"ב תצא מהמשבר הכלכלי ומהמיתון ב-2017, ייתוספו 20 אלף יורדים חדשים", כך אמר היום הכלכלן שלמה מעוז בפאנל שנערך במוזיאון ארץ ישראל בהנחיתו של נחמיה שטרסלר ועסק בתוכנית הכלכלית הצפויה של הממשלה שתקום.

"אנחנו נמצאים בהאטה כלכלית יותר חריפה ממה שמגלים לנו. הצמיחה בתוצר לנפש ברבעון הרביעי היתה 0.2% בלבד אנו רואים האטה בייצור השירותים, אירופה ממשיכה לקרוס, אם לא נעזור לדור הצעיר בכל הנוגע לדיור בארץ ונשקיע בחינוך המקצועי, במחקר ובפיתוח, בעוד כמה שנים נפסיד בתחרות מול כל העולם. חברות רב לאומיות יברחו מכאן יחד עם ילדינו"

שלמה מעוז

מעוז התרעם על הרגולציה הישראלית: "זאת רגולציה מטרידה לאנשי העסקים והעובדים. שוק ההון לא יכול לתפקד חנות פשוטה אי אפשר לבנות ואפילו אם אתה רוצה להקים בית אתה צריך לחכות 10 שנים למשרד להגנת הסביבה שייתן את כל האישורים הנדרשים".

מעוז, יחד עם אורי יוגב שכיום יועץ לביבי נתניהו בנושאי הרכבת הקואליציה והכלכלה, קראו לפרק את המשרד להגנת הסביבה ."יש יותר מדי רגולטורים שנלחמים זה בזה. המקום שבו התבלבנו יותר מכל המקומות נוגע לאיכות הסביבה. איכות הסביבה מכפילה היום את עלויות הבנייה של תשתיות ובנייה למגורים. מה יקרה אם נפגע בנחל שאף אחד לא יבקר בו. צריך לדאוג לעצמנו לפני הסביבה", אמר יוגב.

"ישראל נמצאת כיום חודש אחרי הבחירות ללא כל ממשלה. ההרכב הקואליציוני שבו יבחר ראש הממשלה יכריע איזו תפישת עולם תשלוט בישראל בארבע השנים הבאות. אם זאת השליטה של מעורבות ממשלתית כבדה בה דוגלת מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' והמפלגות הדתיות לבין השיטה של כלכלה חופשית שבה מאמינים נתניהו, יאיר לפיד ונפתלי בנט. אך כולם יודעים כי הגירעון הכבד של 40 מיליארד שקל בתקציב המדינה ייאלץ את הממשלה העתידית לבצע מהלכים כואבים. השאלה היא אם את הגירעון יצמצמו באמצעות העלאת מסים, או באמצעות קיצוץ בהוצאה הממשלתית. ההאטה הכלכלית ויוקר המחיה בישראל, לצד פערי השוויון שגדלים בין האוכלוסיה במרכז ובפריפריה, ייאלצו את הממשלה לקחת החלטות כואבות.

כל חברי הפאנל הסכימו כי אי אפשר להמשיך להתנהל עם הגירעון הנוכחי. המחלוקת היתה בדבר השאלה איפה לקצץ. פרופ' אבי בן בסט הציע תמהיל שבו שני שלישים מהקיצוץ יתבצעו באמצעות העלאת מסים, והשליש הנוסף על ידי הורדת הוצאות ממשלה ובסך הכל יחסוך 7 מיליארד שקל. "רמת השירות הציבורי בארץ ירודה לעומת ה-OECD ומערכת המיסוי בנויה על פטורים לפרוטקציונרים ולקבוצות לחץ. מבחינת המיסוי הייתי מקצץ 5 מיליארד שקל בתקציב הביטחון ולמתנגדים מסביר כי הממשלה צריכה לנהל סל של סיכונים ולא סיכון יחיד הגיאופוליטי. הייתי מקצץ את הקצבאות לבחורי הישיבה קיצוץ שיעניק מיליארד שקל לתקציב".

מבחינת התשתיות הסביר בן בסט כי צריך לבצע תעדוף בנושא הפרויקטים ולכן להתמקד בפיתוח התשתיות בתל אביב. "לא הייתי משקיע ברכבת לאילת כי היא תבלע הרבה מאוד כסף, או בכביש יותר טוב לבאר שבע, כי הבעיה הכי אקוטית מבחינת התחבורה היא תל אביב".

בן בסט הזהיר כי אסור להעלות מס ערך מוסף אך צריך לתקוף את כלל הפטורים הלא מוצדקים שחוסכים מקופת המדינה 39 מיליארד שקל מדי שנה. לכן קרא לבטל את הטבות היצוא כי אין סיבה להפלות בין חברות שמייצרות לאוכלוסיה המקומית לחברות שמייצאות. כמו כן ביקש לבטל את הפטור ממס שניתן למשקיעים בקרנות ההשתלמות כי אין צורך לתת הטבה שממנה נהנים רק 36% מהעובדים במשק. "עיקר מי שנהנה ם המונופולים הגדולים ועובדי המגזר הציבורי בשעה ששאר הציבור לא נהנה מהטבת קרן ההשתלמות". עוד קרא לבטל את הפטור שניתן לאילת ממע"מ: "אין סיבה לקדם את אילת יותר מאשר את טבריה. שתיהן רחוקות מהמרכז". לצד כל זאת קרא לממשלה להמשיך ולפרק את הפרמידות המקומיות.

מעוז הסכים עם בן בסט בכל הנוגע לעניין ההטבות ובמיוחד לביטול הטבת קרן ההשתלמות, אך בו בעת התנגד לדעה כי לא צריך להשקיע בפיתוח התשתיות בפריפריה. לדבריו, יש לסלול מסילה לאילת ולדאוג לכך כי יקומו יישובים לידה כך שתל אביב לא תהיה צפופה מדי. "שנים שאומרים באוצר כי הרכבות לא כלכליות, אך היום הם מפוצצות בנוסעים. ברגע שתהיה רכבת ליישוב היא תעלה את הערך של הקרקע".

לדעת מעוז, הבעיה טמונה בממשלה שהיא המונופול הגדול ביותר שצריך לפרק בכל הנוגע לאחריות על חלוקת הקרקעות". הממשלה מספסרת בקרקע של כל האזרחים. צריך לעשות מהפכה בתחום. לפטר את כל הפקידים שלא רוצים לעבוד. להעסיק כמה אדריכלים בכל עיר שייתנו שירות כך שאדריכל ספציפי לא יכול למנוע את הפיתוח".

יוגב הסכים עם מעוז כי חייבים רכבת לאילת, אך לא רק לנוסעים אלא גם לסחורות. "ישראל צריכה להסתכל קדימה ל-30 השנים הבאות ולראות איך מטפלים בבעיות האי שוויון. בכל העולם מסתכלים על התחבורה כנדל"ן. רק ישראל נשארת ארץ חלם ומשאירה את פיתוח התשתיות לממשלה. בכל העולם זה נמצא במגזר הפרטי שיהפוך את ההשקעה לרווחית. המדינה חייבת להשקיע בצפון ובדרום להוסיף בתי חולים שיהיו ברמה של איכילוב ואוניברסיטאות מובילות, אז גם יהיה אפשר לייצר מחקר ופיתוח שימשוך בחזרה משקיעים וחברות שישקיעו בפריפריה. בסופו של דבר עם התקציב הקיים צריך לבצע תעדוף אחר".

לדברי יוגב, "ישראל ירדה מהפסים בכל הנוגע לעידוד השקעות הון. יש לנו היום הזמדנות נדירה לטפל בנושא יש משבר ממשלה חדשה שתקום ואנשים טובים שיכולים לבצע זאת. אני מקווה שנעשה צעד גדול בביטול כל הפטורים".

בן בסט קבע כי "חוק עידוד השקעות לא מתמרץ לפי חדשנות אלא לפי יצוא. רוב הזרים שמשקיעים בישראל במפעלים רוכשים מפעלים קיימים ולא בונים חדשים. לא היה צריך לתת את 600 מיליון השקלים לאינטל. מצדי שיקימו את המפעל באירלנד. בסופו של דבר מדובר בפס יצור לשבבים".

יוגב ציין כי "להיכנס למשבר עם 4% גירעון ותעסוקה מלאה זאת סיטואציה מדאיגה ולכן נדרשים לעשות רפורמות. התמהיל צריך להיות יותר קיצוצים בהוצאה הממשלתית מאשר בהכנסות. לדעתו, צריך לפרק את כל המונופולים הממשלתיים בתעופה ברכבות ובחשמל במים ובגז. "כל עולמות התשתית חייבים לעבור מהפכה מאוד גדולה, כאשר הסיטואציה הפוליטית מאפשרת זאת היום".

מעוז הציעה שישראל תפעל כפי שעשתה קנסלרית גרמניה אנגלה מרקל. "ישראל צריכה לבצע פיחות פיסיקלי, להעלות את המע"מ להפחית במס הכנסה ובמס החברות. כך בפועל, מוטל מס על כל היבוא ובמקביל כוח הקנייה של האזרחים גדל ולא צריך לבצע פיחות במטבע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי