האוצר מכין פיצוי למקרה שיבוטלו הטבות המס לקרנות ההשתלמות: הטבות לקופות הגמל

הלחץ הכבד של תקציבי 2014-2013 עשוי להביא לביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות - מה שיגרום להפסקת החיסכון באפיק זה ■ באוצר חוששים מההשפעה השלילית על החיסכון במשק - ולכן שוקלים להחזיר את הטבות המס לקופות הגמל

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הדיווחים המתרבים מחדר המבצעים של משרד האוצר בנוגע לקיצוצים הצפויים בתקציבי 2014-2013 כוללים גם את ההבטחה לבטל פטורים ממסים בסכום של עד 10 מיליארד שקל בשנה. רשימת הפטורים ממס, המיועדים לביטול, היא קבועה ומוזכרת מחדש בכל פעם שמכינים תקציב.

מדובר על פטור ממס על קרנות השתלמות (באוצר אומדים את היקפו בעד 4 מיליארד שקל בשנה), פטור ממע"מ על פירות וירקות (יותר מ-2 מיליארד), ופטורים ממע"מ באילת וממע"מ על שירותי תיירות (עד 700 מיליון שקל כל אחד). לא הוזכרו ברשימה, אבל אולי עוד יוזכרו, הפטור ממס חברות במסגרת חוק עידוד השקעות הון, ופטורים נוספים בשוק ההון (פנסיה, או מס רווח הון מופחת).

הרשימה היא אמנם שגרתית, אלא שהעיתוי הפעם אינו שגרתי. הלחץ שמפעילים תקציבי 2014-2013 הוא כבד במיוחד, ואפילו הבחירות הוקדמו מסיבה זו - כך שישנה אפשרות שהפעם זה אכן יקרה. משמע, קיימת אפשרות שהפעם אכן יצליח משרד האוצר לבטל כמה מהפטורים האלה, או אפילו את כולם, במטרה למנוע העלאת מסים על כלל האוכלוסייה ולשמר את היציבות הכלכלית של ישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עודד שריג, המפקח על הביטוח

4 מיליארד שקל בשנה

אם זה אכן יקרה, הרי שאחד ממכשירי החיסכון החביבים על העשירון העליון בישראל, קרנות ההשתלמות, יגיע אל קצו. בלי פטור ממס הכנסה על ההפקדות בקרן ההשתלמות ובלי ופטור ממס רווח הון על הרווחים בקרן, אין טעם לחסוך באמצעות קרן השתלמות. זאת אכן מטרתו המוצהרת של משרד האוצר: לבטל את מכשיר החיסכון הזה, מאחר שמדובר במכשיר שרק 40% המבוססים של האוכלוסייה נהנים ממנו, ושמזמן התנתק ממטרתו המקורית - מימון השתלמויות מקצועיות.

לפי נתוני אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון, בראשות עודד שריג, קרנות ההשתלמות משמשות בעיקר את העשירונים הגבוהים. שיעור השימוש בהטבה מגיע ל-81% בעשירון העליון, 75% בתשיעי, 61% בשמיני, ובעשירון השביעי - צונח ל-46% .משמע, באופן מובהק זאת הטבה המשמשת את המעמד הבינוני גבוה והגבוה בלבד.

בנוסף, ההערכה היא שהרוב המוחלט של הכסף הנחסך בקרנות ההשתלמות משמש לצריכה שוטפת - משך הזמן שבו הכסף נשאר בקרנות הוא תשע שנים, ולאחר מכן הכסף נמשך. המדינה אינה רואה טעם להשקיע 4 מיליארד שקל בשנה, רק כדי לממן מטבחים חדשים או נסיעות סקי לאזרחים המאכלסים את העשירונים העליונים.

הטבת המס של העשירונים הגבוהים

זה לא אומר, עם זאת, כי קרנות ההשתלמות הן מכשיר חסר ערך. בכל זאת, מדובר בהטבת מס שמגיעה ברובה למעמד הביניים (עשירונים 8 ומעלה) - דבר המתבטא גם בתקרת השכר של 16 אלף שקל שעד אליה ניתן ליהנות מההטבה - והמעודדת חיסכון, גם אם לתקופה בינונית בלבד.

"ומה המדינה חושבת שיקרה, אם יבטלו את הטבת המס על קרנות ההשתלמות?", שואלים בענף. "המעסיק, במקום להפקיד את הכסף בקרן ההשתלמות של העובד, יצרף את הכסף למשכורת שלו, ואז בכל מקרה כל הכסף יזרום לצריכה. זה רק יקטין עוד יותר את שיעור החיסכון במשק, בדיוק כמו שקרה כשביטלו את ה-15 שנה בקופות הגמל - העצמאים הפסיקו לחסוך לפנסיה ו-4 מיליארד שקל חיסכון בשנה פשוט התאיידו".

גם באוצר חוששים מהשפעה שלילית על החיסכון במשק, ולכן שוקלים שם סוג של עסקת חבילה: קרנות השתלמות אאוט, קופות גמל אין. משמע, בתמורה לביטול הטבות המס על קרנות ההשתלמות יוחזרו הטבות המס לקופות הגמל. כמעט עשור לאחר שבוטלה האפשרות לחסוך בקופות גמל לתקופה של 15 שנה, ולאחר מכן למשוך את כל הכסף במשיכה חד פעמית אחת (משיכה הונית) - שתי הזכויות יוחזרו. קופות הגמל ישובו להיות מכשיר חיסכון לטווח בינוני של 20-15 שנה, ובתום התקופה ניתן יהיה למשוך מהן את הכסף עם פטור ממס.

אבל, בכפוף לשלושה תנאים. ראשית, תקרת השכר של 16 אלף שקל תישאר במקומה, כדי להבטיח שקופות הגמל לא ייהפכו למכשיר חיסכון לעשירים. שנית, הטבת המס תצומצם ותוגבל לפטור ממס רווח הון בלבד (מס של 25% על הרווח בקופה). שלישית, ההפקדה בקופת הגמל תתאפשר רק למי שחוסך לפנסיה את הרובד המינימלי ההכרחי (חיסכון שיאפשר קבלת קצבה חודשית של כ-4,000 שקל עם הפרישה).משמע, קופת הגמל ההונית תיהפך מעתה למכשיר חיסכון לתקופה של 20-15 שנה ועם הטבת מס צנועה - אבל זאת רק למי שמילא את חובתו האזרחית וחוסך מספיק לפנסיה.

היפה בהצעת האוצר הוא שמי שממלא את חובתו האזרחית וחוסך לפנסיה, יוכל לפתוח קופת גמל כזו גם על שם ילדיו. כך, ההרגל שהיה קיים שנים רבות, שההורים או הסבים פתחו קופת גמל לילדיהם עם לידתם כדי להבטיח שלילד יהיה חיסכון לרכישת דירה או השכלה באוניברסיטה, יכול להתחדש רק בלבוש חדש. וכמובן, שהחוסך לפנסיה יוכל לפתוח חיסכון כזה גם על שמו, ובכך להחזיר לעצמו אפשרות קלה לחיסכון פנסיוני הנמשך באופן חד פעמי (חיסכון הוני) - או פשוט ליצור לעצמו קרן חיסכון שלא למטרות פנסיה. בכל זאת, 20-15 שנה הן תקופת חיסכון ארוכה, שיש למדינה מטרה לעודד אותה.

למדינה אין הרבה מה להפסיד

האם הצעה כזו, אם אכן תתקבל, תצליח להסב הטבת מס לא מוצלחת, להטבת מס אחרת יותר מוצלחת ממנה? בתחום קרנות ההשתלמות מעקמים את האף, וקובעים כי ההצעה אינה אטרקטיבית מספיק: 15 שנה זה זמן ארוך מדי, הטבת המס היא צנועה מדי ובלי קשר להסכמי עבודה ולהפרשה שנעשית כל חודש אוטומטית דרך המעסיק - זה פשוט לא יעבוד. הציבור יעדיף לצרוך ולא לחסוך.

מצד שני, אם הציבור בכל מקרה משתמש כיום בכספי קרנות ההשתלמות כמעט רק לשם צריכה - שיעור הכסף שמגיע, בסופו של דבר, לחיסכון הפנסיוני הוא כנראה זניח - לא בטוח שלמדינה יש הרבה מה להפסיד במהלך הזה. במקרה הרע, ייחסכו 4 מיליארד שקל של הטבות מס. במקרה הטוב, ייחסכו הרבה פחות - כי הציבור ינצל את ההטבה החדשה שתינתן לו כדי להסיט חיסכון של תשע שנים בממוצע לחיסכון של 22 שנה בממוצע, ושחלק לא קטן ממנו כבר זולג ומגיע גם לחיסכון הפנסיוני. כך שמדובר בכל זאת בהבדל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית