האוצר שוקל לתת הקלות מס למשקיעים בחברות טכנולוגיה ציבוריות

המהלך נועד לעודד חברות היי־טק ישראליות לגייס הון בבורסה של תל אביב. התמריץ מיועד לחברות שלפחות 75% מהוצאות המו”פ שלהן הוצאו בישראל ■ את ההצעה גיבשה פירמת רואי החשבון PWC ■ הוועדה שבוחנת אותה תגיש את מסקנותיה במארס

אורן פרוינד
אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן פרוינד
אורן פרוינד

במטרה לעודד הנפקות של חברות טכנולוגיה ישראליות בבורסה בתל אביב, בוחן בימים אלו משרד האוצר הקלות במס למשקיעים שישקיעו בחברות טכנולוגיה ציבוריות העומדות בתנאי המו”פ בישראל ‏(לפחות 75% מהוצאות המו”פ הוצאו בישראל‏).

המטרה של המשרד היא לעודד חברות טכנולוגיה ישראליות להנפיק את מניותיהן בבורסה של תל אביב. במצב הנוכחי מעדיפות חברות טכנולוגיה ישראליות טובות רבות לדלג על גיוסי הון בתל אביב ופונות הישר לבורסות הגדולות בניו יורק.

בהתאם להצעה שגובשה בידי גיא פרמינגר, ראש מגזר הטכנולוגיה בפירמת ראיית החשבון PWC המתמחה בהכנת תשקיפים לגיוסי הון של חברות טכנולוגיה ישראליות, ההשקעה בחברות טכנולוגיה תוכר כהוצאה במס למשקיעים. הכוונה היא להשקעה שבמהלכה הכסף זורם לתוך חברה, כלומר בהנפקות בלבד.

לצורך המחשה, משקיע שירכוש מניות בשווי 100 שקל של חברת טכנולוגיה בהנפקה, יכיר בהוצאה של 100 שקל לקיזוז מס בעת הרכישה. היה ושווי המניות עלה ל–150 שקל, והמשקיע יחליט למכור מניותיו, הוא ישלם מס רווחי הון ‏(25%‏) על כל הסכום, כלומר על 150 שקל. זאת בשונה מהמצב הקיים שבו הוא משלם רק על הרווח ‏(50‏). תשלום מס על הסכום המלא יבוצע גם במקרה של מכירה בהפסד.

פרמינגר ציין כי “בעצם נוצר מנגנון של דחיית מס במקרה של מכירה ברווח. תשלום המס המלא בכל מקרה יגיע למדינה, כך שהקופה לא נפגעת באופן משמעותי”. ההצעה של פרמינגר דומה בתכליתה ל”חוק האנג’לים” שנותן הקלות במס למשקיעים פרטיים בחברות טכנולוגיה פרטיות. ההצעה הוגשה לכמה בכירים באוצר במסגרת ועדה לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפעילות בתחום המו”פ.

הוועדה הוקמה בקיץ 2012 בידי יו”ר רשות ניירות ערך, פרופ’ שמואל האוזר, והיא תגיש את מסקנותיה במארס. “זאת לא תהיה ועדה עם סתם עוד דו”ח, אלא משהו פרקטי”, אמרה מנכ”ל הבורסה, אסתר לבנון, בשיחה עם TheMarker. “הוועדה הוקמה אחרי שיחות רבות שהיו לנו עם הרשות בדבר הקלות רגולטריות לחברות היי־טק. הייחודי בוועדה הזו הוא שיתוף פעולה של גורמים רבים. יש פה שיתוף פעולה של אגף שוק ההון באוצר, רשות המסים, המועצה הלאומית לכלכלה, משרד המפשטים והנהלת הבורסה”, הוסיפה לבנון.

גיא פרמינגרצילום: אלי דסה

למרות ההתפתחות הטכנולוגית בישראל והכרזותיה של הנהלת הבורסה להפוך ליעד של חברות היי־טק בעולם, רק חמש חברות טכנולוגיה בחרו לרשום עצמן למסחר בתל אביב בחמש השנים האחרונות.

גם הן עשו זאת רק לאחר שביצעו גיוס הון ראשוני בוול סטריט. אחת הסיבות לכך, מעבר לבעיית חוסר הסחירות והרגולציה הקפדנית בתל אביב, היא נטייתם של הגופים המוסדיים בישראל להימנע מלהשקיע בחברות טכנולוגיה.

“איני מבין מה איזיצ’יפ עושה, ולכן אני לא אקנה אותה ללקוחות שלי”, אומר אחד ממנהלי ההשקעות בישראל. הוא לא היחיד. מניית איזיצ’יפ רשמה תשואה נהדרת של 180% בשלוש השנים האחרונות, הגיעה לשוי שוק של 3.7 מיליארד שקל, והיא נסחרת במדד ת”א 25. למרות זאת אין גוף מוסדי בישראל שמחזיק במניית איזיצ’יפ מניות בהיקפים משמעותיים.

לדברי פרמינגר, כמה חברות טכנולוגיה מכינות כיום תשקיפים לגיוס הון ראשוני בתל אביב בטווח הקרוב. “יש אווירה חיובית בשוק. אנחנו רואים עליה בהנפקות אג”ח בתל אביב, ואני מאמין שבטווח הקרוב נראה גם הנפקות ראשוניות בתחום הטכנולוגיה”, הוסיף פרמינגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו