פסק הלכה תקדימי: טייקון שביצע תספורת חייב לשאת בעצמו בנזק ולשפות את הניזוקים

הרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר: "חל הלכה למעשה, איסור בעלויות צולבות. טובת הנאה זו הינה בגדר פשע ועבירה שאין להסכים איתו" ■ הרב עמאר תומך גם בחקיקת "חוק הריכוזיות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הראשון לציון, הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר, פירסם היום פסק הלכה תקדימי לפיו בעלי חברות ובעלי שליטה שגורמים במעשיהם נזקים לכספי הציבור מחוייבים לשאת באחריות בנזק זה ואף לשפות את הניזוקים. לפי פסק ההלכה, "בעלי שליטה אשר גרמו בהתנהלותם לנזק ולאובדן כספי ציבור, שהובילו גם לתספורות - מחויבים לשאת בעצמם בנזק זה".

בנוסף, פסק הרב כי על בעלי השליטה במוסדות פיננסיים חל איסור להשקיע כספים במוסדות ריאליים; נקודת ההנחה שלו היא ש"טבע האדם הוא כי ירצה לדאוג קודם לעצמו ועל כן ההיתר להחזקה צולבת הוא למעשה בגדר הנחת מכשול בפני עיוור, פעולה שבניגוד לטבע האדם. משכך קובע הרב כי חל, הלכה למעשה, איסור בעלויות צולבות. טובת הנאה זו הינה בגדר פשע ועבירה בעיני הרב, דבר חמור, אשר אין להסכים עימו".

הרב שלמה עמארצילום: אמיל סלמן

פסיקתו של הראשון לציון, הראשונה מסוגה, ניתנה בעקבות פנייתה של התנועה לאיכות השלטון בישראל בנושא, נוכח חששו של הרב עמאר מפגיעה בכספי הפנסיה של הציבור הרחב.

בפתח פסק ההלכה, הבהיר הרב עמאר כי בחר לבחון הנושא משום שהוא חרד חרדה עמוקה וגדולה לממונות ישראל ובייחוד לממון עניי ישראל. לדבריו, " מי שגורמים במעשיהם נזק לכספי הציבור מחויבים לשאת באחריות לנזק זה ואף לשפות הניזוקים. זאת משעה שהינם פועלים כמומחים ומקבלי שכר".

עוד קבע הרב כי בעלי השליטה ומנהלי הכספים אינם יכולים להתנער מאחריות גם כאשר פעלו מתוך התרשלות וללא זדון. לדידו מי שגרמו להפסד כספי ציבור ולנזקים, עליהם להשיב הנזק. בנוסף, הודיע הרב הראשי על תמיכתו בחקיקת "חוק הריכוזיות".

הרב עמאר ציין כי "יש עובדים שחרף היותם עובדים ולא מצליחים להשיג את לחמם. זה דבר שצריך להלחם בו. לא ידעתי שמשתמשים בכספי הציבור בצורה לא נכונה ומסכנים גם את העתיד של אותם אנשים הסובלים בצעירותם. כשיבואו להשתמש בכספי הפנסיה, הם יעמדו מול שוקת שבורה. אחרי שלמדתי את הסכנות ניגשתי למקורות בתורה".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, אמר: "פנינו לרב, כיוון שטייקונים - מעבר לכך שבנו פירמידות ומעלים את יוקר המחייה - ערכו 'תספורות' בכספי הפנסיה של הציבור. כל זה קורה בגלל אותן פירמידות, ואוליגופולים ששודדים את כספי הציבור".

לדברי שרגא, "הבנו שחייבים לטפל, לשמור ולהגן על הפנסיות של אזרחי מדינת ישראל המפקידים את כספי הפנסיות בידי המוסדיים. פתאום, בשנתיים האחרונות, אנו רואים שחדרה התופעה של תספורות, כאשר אנשים לוקחים כסף מהציבור ועושים ככל העולה בידם ובדמיונם המפליג. הם מהמרים, וכשההפסדים מגיעים - אנו לומדים להכיר, לצערנו, את תופעת התספורות - וכספי הפנסיה של האזרחים נעלמים. בשנים שיבואו, נצפה שאנשים אשר חסכו אגורה לאגורה נאלצים להתמודד עם זקנה כעורה, כי הפנסיות הושמדו על ידי אותם טייקונים שהשתמשו בצורה לא אחראית ולא ראויה".

שרגא הביע תקווה, שבעת חקיקת "חוק הריכוזיות" בכנסת הבאה, ידעו הח"כים להשתמש בפסק הההלכה כדי להגן על מאות ואלפי משפחות שנאנקות תחת יוקר המחייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים