שלושה דירקטורים באי.די.בי הולכים הביתה; עמוס מלכא: "זה לא עניינכם"

מלכא, המשמש דירקטור בלתי-תלוי בחברה וכיהן בעבר כראש אמ"ן, התפטר שלשום מתפקידו ■ נציגות בעלי האג"ח באי.די.בי פיתוח: קיים חשש שהממשל התאגידי בקבוצה רעוע ולכמה מהדירקטורים יש ניגוד עניינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלושה דירקטורים סיימו בימים האחרונים את תפקידם בחברת אי.די.בי פיתוח. אמו של בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר, זהבה דנקנר, שהתפטרה גם מדירקטוריון דסק"ש ואי.די.בי אחזקות - ככל הנראה עקב מצבה הבריאותי, אליהו כהן, שכיהן בחברה מ-1981, והדירקטור הבלתי-תלוי, אלוף במיל' עמוס מלכא, המשמש גם יו"ר לוג'יק (ראו הרחבה) ופלסן סאסא. מלכא שימש דירקטור בלתי-תלוי באי.די.בי פיתוח מאז 2004.

החברה לא מסרה מהי סיבת התפטרותם של השלושה וכתבה: "הפרישה אינה כרוכה בנסיבות שיש להביאן לידיעת המחזיקים".

עמוס מלכא

כדי להבין קצת יותר מדוע הוא פורש מחברה המצויה במשבר, התקשרנו למלכא אשר בנסיבות אחרות דווקא שמח להתראיין לתקשורת.

שלום עמוס, מדוע אתה עוזב את אי.די.בי?

"זה לא עניינה של התקשורת, למה אני עוזב. לא דיברתי עם התקשורת בכל שמונה שנות כהונתי, ואיני עומד לעשות זאת עכשיו".

לעזיבה של דירקטור בלתי-תלוי יש משמעות אחרת מאשר לעזיבה של דירקטור רגיל. האם עזבת מכיוון שנמאס לך?

"אל תשתילי לי מלים לפה".

מי שדווקא עשה את המסלול ההפוך, הוא מקורבו של דנקנר, השר לשעבר דני נוה, שמונה לפני שבועות אחדים לדירקטור בדסק"ש ואתמול מונה לדירקטור באי.די.בי פיתוח. נוה עומד כיום בראש קרן אגת מדיקל אינווסטמנטס שהוקמה בסיוע אי.די.בי. עמיתי כלל ביטוח, הנמצאת בשליטת דנקנר, הם המשקיעים הגדולים ביותר באגת. אשתו של דני נוה, צילי נוה, עבדה בכלל פיננסים שהיתה בשליטת כלל ביטוח ונמכרה באחרונה.

צילה ודני נווהצילום: ניר קידר

בשני כובעים

נציגות מחזיקי האג"ח באי.די.בי פיתוח החלה באחרונה לעסוק בניגודי העניינים הקיימים בפעילות הדירקטורים בקבוצת אי.די.בי. ל-TheMarker נודע כי הנציגות שלחה מכתב, באמצעות עוה"ד גיא גיסין ואיל רוזובסקי, לכלל הדירקטורים בקבוצה, ובו התבקשו להסביר כיצד הם שומרים על ממשל תאגידי תקין ומניעת ניגודי עניינים בין תפקידם כדירקטורים באי.די.בי אחזקות (או בגנדן הפרטית) לתפקידם כדירקטורים בחברה-הבת, אי.די.בי פיתוח.

המצב הכלכלי הרעוע בשתי החברות מחריף עוד יותר את ניגוד העניינים, שכן ברור שלדירקטורים המכהנים בשתי החברות, יהיה קשה לשמור על האינטרסים המנוגדים. למשל, עד כמה דירקטור המכהן בשתי החברות יכול לדחוף להזרמת הון מחברה אחת לשנייה. אי.די.בי אחזקות חייבת למחזיקי האג"ח 1.7 מיליארד שקל, ואי.די.בי פיתוח מתנהלת עם הון עצמי שלילי של 39 מיליון שקל וחוב עצום של 4.2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח לצד חוב של 2.1 מיליארד שקל לבנקים.

בנציגות מחזיקי האג"ח טוענים כי בשנים הבאות אי.די.בי פיתוח לא תקבל תזרים משמעותי מהחברות שבהן היא שולטת, ובהן מכתשים אגן, כלל ביטוח, שופרסל, סלקום ונכסים ובניין. מצב זה מדאיג במיוחד לנוכח תשלום של 1.4 מיליארד שקל שאותו על החברה לפרוע ב-2013, ותשלום נוסף של 1.3 מיליארד שקל ב-2014. לפיכך, החברה נזקקת להזרמת הון.

ואולם בנציגות מודאגים מכך שאי.די.בי אחזקות ובעלת השליטה בה גנדן הבטיחו להימנע מגיוס הון מניות לאי.די.בי פיתוח, אלא באישור מראש של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. לפיכך, הרימה הנציגות דגל אדום וקבעה כי קיימת בעיית ממשל תאגידי בקבוצה, מכיוון שאותם דירקטורים שאמורים לפעול למען גיוס הון לאי.די.בי פיתוח מגבילים עצמם בכובעם כדירקטורים באי.די.בי אחזקות.

בנציגות אומרים כי כאשר הקונצרן נמצא על סף תהום, יש לשמור על עצמאות שיקול הדעת של חברי הדירקטוריון ולשים דגש על פעולות שאותן הם מבצעים ואכן שומרים על חובת האמון והזהירות הקבועה להם בחוק. לדבריהם, ההתחייבות שלקחה על עצמה אי.די.בי אחזקות, אינה מחייבת את החברה-הבת, מכיוון שזו התחייבות שלא נועדה לשרת את טובת אי.די.בי פיתוח, ועל נושאי המשרה בה, ובהם הדירקטורים, להתחיל לפעול במרץ לגיוס הון ולעדכן את הנציגות כיצד הם עומדים לעשות זאת.

מאי.די.בי נמסר: "הטענות במכתב משוללות כל יסוד, ואנו דוחים אותן מכל מכל. אי.די.בי פיתוח היא חברה איתנה, שיכולה לעמוד בהתחייבויותיה במלואן. העובדה שנושאי משרה מכהנים בשתי החברות תואמת את הוראות הדין. גם השקעה שמבוצעת באי.די.בי אחזקות או בגנדן, אינה עומדת בניגוד עניינים עם טובתה של אי.די.בי פיתוח, ואיננה שוללת השקעה באי.די.בי פיתוח".

עמוס מלכא: מראש אמ"ן ליו"ר חברת לוג'יק

האלוף (במיל') עמוס מלכא, לשעבר ראש אמ"ן בצה"ל, הוא גם יו"ר חברת לוג'יק. במשך כשנה וחצי עד נובמבר 2011 מילא מלכא את תפקיד מנכ"ל החברה.

לוג'יק מפתחת פתרונות ביטחון לאומי (הומלנד סקיוריטי), ומספקת כלים לניהול "עיר חכמה", המנוטרת באמצעות אלפי מצלמות וחיישנים. עם לקוחות לוג'יק נמנות מדינות במפרץ הפרסי ומדינות נוספות באסיה.

לוג'יק נמצאת בבעלות איש העסקים מתי כוכבי, שמחזיק כמה חברות בתחום מערכות מודיעין ולחימה בפשיעה וטרור בערים. לוג'יק שהוקמה ב-2006 מתמחה בפיתוח ובניהול פתרונות טכנולוגיים לאבטחה, ובניהול מערכות משאבים לאומיות. החברה מספקת כלים טכנולוגיים המאפשרים לנהל ערים באמצעות אלפי מצלמות, חיישנים ותוכנות חכמות, שיודעות לנתח תמונת מצב, לקבל החלטות, וכן להעביר הוראות לנטרול הסכנה או לטיפול באירוע בעת התרחשותו. המערכות עוסקות לא רק באבטחה, אלא גם בניהול מערכות עירוניות. את עיקר התעסוקה שלה מקבלת לוג'יק מביצוע עבודות עבור החברה האחות AGT International, הממוקמת בציריך, שווייץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"