איך להפחית את המס באמצעות קיזוז הפסדים

קיזוז מיטבי בין הפסדים לרווחים יקבע את המס שישולם

אבי נוימן
אבי נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי נוימן
אבי נוימן

>> התנודתיות הרבה בשוק ההון ליוותה אותנו גם השנה. לאחר התחלה אופטימית, הגיע דשדוש, ובחודשים האחרונים נרשמה תחייה. משקיעים צברו רווחים לצד הפסדים, כשהקיזוז המיטבי ביניהם יקבע את גובה המס שישלמו.

העלאת שיעור המס על רווחי שוק ההון (ני"ע ונכסים צמודים) בתחילת 2012, ל-25%, ומורכבות דיני קיזוז ההפסדים, מביאות לכך שמשקיעים רבים משלמים בפועל מס אפקטיבי גבוה בהרבה מהשיעור האמור. עד תום שנת המס הקודמת יחידים לא יכלו לקזז הפסדים שנוצרו להם לאחר מימוש רווחים בשנת המס, אלא אם הגישו דו"ח לרשויות המס.

עיוות מס זה תוקן בתחילת השנה והחל בינואר 2012 קיזוז "הפסדים לאחור" התאפשר כבר במהלך שנת המס בשלב ניכוי המס במקור, בלא הדו"ח. עם זאת, יש לשים לב כי קיזוז אופטימלי כאמור מתבצע עבור כל חשבון בנפרד - כך שמומלץ לבחון איחוד פעילויות בשוק ההון תחת חשבון בנק אחד.

נקודה נוספת מתייחסת לכך שמשקיעים ששוק ההון הניב להם הפסדים ב-2011, רשאים אמנם לקזז הפסדים אלה כנגד רווחי שוק ההון ב-2012 - אבל הקיזוז אפשרי רק באמצעות הגשת דו"ח לפקיד השומה. בעיה זו בולטת במיוחד לאור מנגנון מימוש במכירה רעיונית, שהתאפשר למשקיעים לבצע בדצמבר 2011 - גם אם ליחיד היו הפסדים על נייר הערך.

יחידים שניצלו את הוראת השעה למכירה רעיונית בהפסד ועדיין לא קיזזו ההפסד, לא ייהנו מקיזוז ההפסד, אלא אם יגישו דו"ח לרשויות המס על 2012. כך, משקיעים עלולים לשלם מס על רווחים תיאורטיים, שלא נוצרו בפועל, על אותו נייר ערך שנמכר השנה.

מכשול נוסף הקיים בדיני קיזוז הפסדים הוא היכולת לקזז הפסדי הון - בדגש על הפסדים מועברים - כנגד הכנסות מדיווידנד וריבית. לכן, מומלץ להשקיע, למשל, בקרנות נאמנות או באג"ח.

החל ב-2013 מומלץ לחפש אפיקי השקעה בעלי מנגנוני דחייה או פטור ממס. מדובר במנגנונים כמו השקעה בקרן נאמנות חייבת או השקעה ארוכת טווח בנכסים שבהם התשואה על ההשקעה משולמת בסוף חיי המכשיר.

-

הכותב הוא רו"ח ומשפטן, שותף וראש המגזר הפיננסי ב-PwC ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו