לבייב: אני פראייר; הזרמתי כסף בהסדר

כחלק מהסדר החוב אמור לב לבייב להזרים לאפריקה בתוך שנה וחצי 250 מיליון שקל לפי מחיר של 36 שקל למניה ■ מחיר המניה כעת הוא 9 שקלים, ולבייב יכול לשמור על השליטה בה דרך רכישת מניות בשוק ■ אי הזרמה מצדו עלולה לערער משמעותית את יציבותה הפיננסית של אפריקה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הצמרת הניהולית של חברת אפריקה ישראל חגגה אתמול בקיבוץ תל יצחק את חתונת בנו של מנכ"ל החברה, אברהם נובוגרוצקי. גם בעל השליטה, לב לבייב, נכח במסיבה. למרבה הצער, בכל הקשור לעסקי החברה, נראה שלבכירים אין יותר מדי סיבות לחגוג.

הבעיות של אפריקה רבות. שווי הנכסים שלה ברוסיה נמצא בירידה ופרויקטים רבים במדינה מעוכבים. לחברה גם יש חשיפה גבוהה לנדל"ן במזרח אירופה. מניית אפריקה נמצאת בנסיגה ממושכת. מאז שסוכם הסדר החוב שלה במאי 2010, צנחה מנייתה ממחיר של כ-36 שקל ב-75% ל-9 שקלים.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

שווי השוק של אפריקה הוא כעת 1.2 מיליארד שקל בלבד, והאג"ח שלה מסדרה כ"ו נסחרות בתשואה לפדיון של 13% המשקפת חשש בשוק לאי יכולת לעמוד בפירעון מלא של החוב.

כעת מתברר כי אפריקה עלולה להיכנס בתקופה הקרובה למערבולת פינסית נוספת. החברה פירסמה השבוע דו"ח תזרים מזומנים חזוי לפירעון התחייבויותיה עד סוף ספטמבר 2014 בהיקף של כ-1.4 מיליארד שקל.

מדו"ח זה, שפורסם במסגרת תיקון תשקיף מדף לקראת הצעת רכש חליפין למחזיקי אג"ח מסדרה כ"ו, עולה כי קיימת אפשרות שבעל השליטה בה, לב לבייב, יימנע מהזרמה של 250 מיליון שקל שאותה היה אמור לבצע במסגרת הסדר החוב שגיבשה החברה במאי 2010. זו הפעם הראשונה שאפריקה מצרפת לדו"ח ביאור המעלה ספקות בנוגע להמשך ההזרמות של לבייב.

לבייב כבר הזרים לאפריקה 500 מיליון שקל בשתי מנות במסגרת התחייבויותיו, ונותרו לו 250 מיליון שקל נוספים. את ההזרמות מבצע לבייב כדי לשמור על חלקו בחברה לפי מחיר מניה של 36 שקל, על פי מחירה במועד החתימה על ההסדר.

בדו"ח התזרים הנוכחי כותבת אפריקה כי בעצם אין כל ודאות שלבייב אכן יזרים את הסכום הזה, שאותו היה אמור להזרים בשתי מנות, האחת במאי 2013 והשנייה במאי 2014. כך כותבת החברה: "יצוין כי על פי תנאי ההסדר, אם וככל שבעל השליטה יבחר שלא לבצע את ההשקעות הוניות ‏(כלומר, 250 מיליון שקל - מ"ר‏), ידוללו אחזקותיו לפי מחיר המניה הבסיסי כהגדרתו בהסדר, 36.1 שקל למניה".

משמעות המשפט הזה היא שלבייב לא חייב להשקיע את הסכום. זו רק אופציה מבחינתו. אם לא ישקיע ידולל לבייב מאחזקה של כ–48% לכ–45%. כדי למנוע את הדילול הזה יכול לבייב לקנות מניות של אפריקה בשוק ב–36 מיליון שקל. אם כך, מדוע שיזרים לאפריקה 250 מיליון שקל. אף שאין התחייבות כזו מצדו של לבייב, אפריקה ציינה את הסכומים הללו כחלק מהמקורות שצפויים לה לפירעון התחייבויותיה עד ספטמבר 2014.

קניון אפימול, הנכס העיקרי של אפריקה ברוסיהצילום: אפריקה ישראל

ככל הידוע, ללבייב אין כיום בעיית נזילות אישית. עסקיו הפרטיים בתחומי היהלומים, המכרות, הנדל"ן והתעשייה חזרו לשגשג. לפני כחודש אף פרע לבייב באמצעות חברת ממורנד, החברה האם של אפריקה, הלוואות בהיקף כולל של כ–350 מיליון שקל לחמישה בנקים ישראלים: הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי. זהו סכום הגבוה בכ–100 מיליון שקל מהתשלום שהיה אמור לפרוע במקור, ושנועד בין השאר לחיזוק ביטחונות.

בסביבתו של לבייב יש האומרים כי לבייב מרגיש את עצמו "פראייר". זאת, משום שלהבדיל מטייקונים אחרים שמיעטו להזרים כסף לחברות שלהם הנמצאות במצוקה, הוא כבר הזרים לאפריקה 500 מיליון שקל. בנוסף הוא פרע לבנקים חובות של כ–1.5 מיליארד שקל מאז מאי 2010. לבייב משקיע כיום הרבה משאבים כספיים וניהוליים באפריקה, אבל היא נהפכה לחלק קטן מפורטפוליו הנכסים שלו. לכן נראה שלא יהיה אכפת לו כל כך להידלל בה.

בשוק ההון מעריכים שאם לבייב לא ישתתף בהנפקת הזכויות שתבצע אפריקה, גם הציבור ידיר את רגליו ממנה. הנפקות אלה אמורות להזרים לחברה בשנתיים הקרובות כ–600 מיליון שקל.

תסריט כזה מעמיד את אפריקה במצב גבולי מבחינת המקורות שלה לפירעון חובות, שכן כרגע יש לה בקופה כ–900 מיליון שקל וההתחייבויותיה הפיננסיות לבנקים ולבעלי אג"ח לשנתיים הקרובות הן 1.4 מיליארד שקל. במקרה כזה ייתכן שהיא תצטרך לממש נכסים נוספים, ואולי גם את מניותיה בחברות אפריקה מגורים ואפריקה תעשיות.

לבייב ממתין עם החלטתו למהלך פיננסי אחר של אפריקה. החברה מציעה לבעלי האג"ח שלה לשלם להם כבר בינואר הקרוב כ-18% מהקרן ‏(כ-520 מיליון שקל‏) וזאת על חשבון תשלומי קרן של 2013-2015. כך היא תוכל לנצל את קופת המזומנים הגדולה שיש לה כעת ותקבל שקט תעשייתי מבחינת החובות עד ל-2016. הפירעונות הגדולים של הקרן יימשכו מ-2016 ועד 2025.

אפריקה תנפיק במסגרת זו סדרה חדשה ‏(כ"ז‏) שתישא ריבית קבועה של כ–6.5%. ההצעה מגלמת למחזיקים שיסכימו לכך פגיעה מזערית לעומת התנאים הקודמים, ומאפשרת להם להקטין סיכונים וחשיפה לאפריקה. הצעה ברוח דומה של אפריקה לא התקבלה על ידי המשקיעים בקיץ האחרון.

באפריקה ישראל סירבו להגיב לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?