שיכון ובינוי הסכימה להנחה: תמכור אחזקותיה בכביש 6 ב-700 מ' ש'

קונסורציום מוסדיים בהובלת קרן תש"י ירכוש 25.5% מזכיינית הפרויקט, דרך ארץ, לאחר ששיכון ובינוי הסכימה להנחה של כ-8% במחיר העסקה - ולהנחה של כ-10% במחיר העבודות שיובטחו לחברה בת שלה בפרויקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי 15 חודשים מתישים של דיונים, ולאחר שכבר עמדה בפני פיצוץ, צפויה להיחתם בימים הקרובים עסקת הענק למכירת אחזקות שיכון ובינוי (25.5%) בפרויקט כביש חוצה ישראל (כביש 6).

הרוכש, קונסורציום מוסדיים בהובלת קרן תשתיות ישראל (תש"י), שבו שותפים עוד לאומי פרטנרס, הראל ועמיתים, ישלם בעבור האחזקות 700-720 מיליון שקל - סכום המגלם הנחה של 7%-8% מהמחיר שעליו סיכמו הצדדים במעמד החתימה ב-2011. זאת, בעקבות דרישת המוסדיים לפתוח את ההסכם המקורי ולהפחית ממחיר הרכישה.

עם השלמת העסקה תגיע תש"י לאחזקה של 51% בזכיינית הפרויקט, חברת דרך ארץ, לצד קונסורציום מוסדיים בהובלת קרן נוי המתחרה (49%). בספטמבר 2011 סיכמה קרן תש"י על רכישת אחזקות שיכון ובינוי בפרויקט תמורת כ-770 מיליון שקל. בכך אמורה היתה להיפרד מהפרויקט אחרונת היזמיות של כביש 6, לאחר שאפריקה ישראל ואייקון הקנדית מכרו את אחזקותיהן ב-2010. העסקה אמורה היתה להקיף גם את אחזקות שיכון ובינוי בחברת הקבלן (EPC) של הפרויקט (50%), אך לא את אחזקות הקבוצה בחברת ההפעלה של כביש 6.

כביש 6 במספרים

כחלק מהסכם המכירה התחייבה קרן תש"י כי העבודות להרחבת הכביש יבוצעו בידי סולל בונה, חברה בת של שיכון ובינוי. עד תום תקופת הזיכיון, בעוד 17 שנה, עבודות הסלילה והתחזוקה בכביש 6 נאמדות ב-1.5 מיליארד שקל. ל-TheMarker נודע עוד כי במסגרת מתווה העסקה המחודש תזכה סולל בונה לעדיפות במסירת העבודות העתידיות בכביש, אך תעניק הנחה של כ-10% במחירן לעומת ההסכם המקורי.

העסקה היתה אמורה להתבצע לפי השווי שלפיו רכשה קרן נוי ב-2011 את האופציה של המדינה, לאחזקה של 49% בכביש 6 תמורת כ-1.4 מיליארד שקל. אלא שכבר בעת העסקה שביצעה קרן נוי נשמעו הסתייגויות בשוק ההון בנוגע למחיר ששילמה הקרן, בטענה כי היה גבוה מדי ושיקף לכביש 6 תשואה שנתית צמודת מדד נמוכה של כ-8% מהתמורה ששולמה.

למרות ההסתייגויות, בתש"י החליטו לקדם את רכישת אחזקות שיכון ובינוי, אך נתקלו בשורת קשיים רגולטורים בגלל מעורבות הגופים המוסדיים באחזקה ריאלית. שיכון ובינוי מצדה ציפתה להגדלת קופת המזומנים שלה ולרישום רווח הון של 85 מיליון שקל (מעבר לרווחים חשבונאיים על שערוך הנכס בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים). אלא שכבר בדו"חותיה השנתיים ל-2011 התריעה שיכון ובינוי מפני האי-ודאות בנוגע להשלמת העסקה עם קרן תש"י.

שינויים במודל התשואה של הכביש

בקיץ שעבר טענו הרוכשים כי בחלוף הזמן חלו שינויים לרעה במודל התשואה המורכב של הכביש, לצד השפעות של שינויים בתוואי המס ושינויי חקיקה, שאמורים להגדיל את הוצאות הזכיין. בעקבות כך החליטו בתש"י כי בנסיבות הקיימות המודל אינו משקף כדאיות כלכלית, וביקשו משיכון ובינוי התאמה במחיר כלפי מטה. בשיכון ובינוי לעומת זאת סירבו להנחה, ואיימו לפוצץ את העסקה.

לפי הערכות נאלצה החברה להתפשר לבסוף בגלל הציפייה כי לא יימצא רוכש חלופי בסכום הנדון, וכי מכירה לקבוצת המוסדיים המתחרה, קבוצת נוי, עשויה להיתקל בקשיים בשל ריבוי ניגודי העניינים הפוטנציאליים בין המשקיעים לבין המלווים של הפרויקט, וכן לנוכח סוגיות מס מורכבות.

לפני ארבעה חודשים נחשף ב-TheMarker כי שיכון ובינוי נעתרה לבסוף לבקשת ההנחה, ואולם מורכבות העסקה וריבוי הגופים המימוניים שמעורבים בה דרשו עוד תקופה לסגירתה הסופית, שצפויה בימים הקרובים. העסקה תותנה באישור המדינה, היות שמדובר בפרויקט זכייני, וכן באישורי הרגולטורים דוגמת הממונה על ההגבלים והמפקח על שוק ההון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה