"את חוקי המס של מדינת ישראל צריך לזרוק ולכתוב מחדש"

דורית גבאי, לשעבר סגנית למנהל מיסוי מקרקעין: "70% מהכלכלה שלנו מבוססת על עסקים משפחתיים אשר לא יכולים לשאת כל שנה נטל חדש"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"לא קיימת מדיניות מס מסודרת בישראל. את החקיקה הקיימת צריך לזרוק לפח האשפה", "כך קובעת רו"ח דורית גבאי, לשעבר סגנית למנהל מיסוי מקרקעין. גבאי מסבירה כי: "חקיקת המיסוי כיום מורכבת מטלאים על טלאים שנועדו לסתום פרצות ואין ביניהם כל קשר. לשיטתה, יוזמות החקיקה שמגיעות ממשרדי הממשלה ומהשטח משתרבבות זו בזו, מתנגשות ויוצרות הצלבות עיכובים ומחסומים, עוצרות את הכנסות המדינה ממסים, ואת הכלכלה כולה".

"אם נמשיך להעניש את העסקים הקטנים, מעמד הביניים, היצרנים, העובדים והמנהלים, ונטיל עליהם עוד ועוד 'קנס' על הצלחה עסקית, אנחנו נדכא את הצמיחה. הם לא הכתובת לטיפול בכל חוליי החברה. לא יתכן שכל פעם שחסר כסף בתקציב המדינה, מחפשים אותו אצל בעלי העסקים והחברות. אם רוצים לקדם אוכלוסיה מסוימת שהמדינה תשלח לה צ'ק הביתה ושיתקצבו את זה מראש בתקציב", מוסיפה גבאי.

דורית גבאיצילום: פארג'

"רק לאחרונה התבשרנו על הגדלת שיעור המס השולי מ-45% ל-48%", אומרת גבאי, "3% מס נוספים, בלי הודעה מוקדמת. בלי ל'הרגיש', גוזלים עוד נתח ועוד סיכוי שבעל עסק יתרומם ויגיע לעצמאות כלכלית בלי תלות בבנקים. ממש מתאמצים להוריד את היצרנים למטה. עלית למעלה - לא, זה לא בסדר, תשלם עוד מס. 70% מהכלכלה שלנו מבוססת על עסקים משפחתיים אשר לא יכולים לשאת כל שנה נטל חדש".

גבאי סבורה שמתן הקלות וערוצים שאינם ברורים באופן ניסוחם כמו גם הענקת מענקים לעידוד היצוא היישוב וכדומה, שניתנים עם רמת ודאות נמוכה לקבל את תרומה שלשמם ניתנו - הינה טעות נוספת.

"חוקי עידוד שנועדו לעודד השקעות בישראל ויצירת תשתיות כלכליות כגון חוק עידוד השקעות הון, חוק עידוד השכרת דירות וכן הלאה, בדרך של מתן הטבות מס מיוחדות לפרקי זמן ארוכים, מתגלים כחוקים שלא "סיפקו" את הסחורה", מסבירה גבאי, "פרשנויות משפטיות ניתנות, וככה יוצא כסף גדול החוצה וחוזר ברווח ובלי מס. אי הבנות אלו או יישום כזה של חוקים הוא פרי של חקיקה מבלבלת. אם יוענקו מתנות כמו מחיקת חובות מס של מעלימים בדמות חנינת מס וסבסודים לאלה שאינם תורמים, נקבל פחות מס לקופה".

"את חוקי המס צריך לכתוב מחדש מכיוון שמערכת המס הנוכחית לא הגיונית מענישה אנשים וגורמת להם להעלים מסים לדבריה רק לאחר שיחשבו על תוכנית כוללת 50 שנה קדימה אשר תושתת על נתונים ועובדות שנאספו באופן שיטתי. תכנית קלה ליישום ברורה ומובנת לציבור, המדינה תוכל לצמוח. "במצב הנוכחי בו המגזר העסקי נושא ברוב מסי המדינה, הכלכלה תקרוס או שהעלמת המיסים תגדל", טוענת גבאי.

לסיכום מציינת גבאי כי: "אם נבנה תכנית עם יעדים ומטרות שבה כולם לוקחים חלק, העובדים, החברות, בעלי ההון והממשלה, כולנו נדע לאן אנחנו מתקדמים. חלוקה צודקת של הנטל לא בהכרח אומרת - שאלה שהרוויחו יותר ישלמו יותר. האדם שהרוויח השנה יותר עשה זאת בזכות עבודה קשה וחריצות על כן למה מגיע לו לשלם יותר? נהפוך הוא, זה שהתקדם בעסק, ויצר עוד רווח – צריך לתת לו פרס, הפרס צריך להגיע בדמות הפחתת מסים, לאורך זמן ועל בסיס מודל שייבנה לאור הנתונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד