ויסמן ובירן מתלבטים כיצד להמשיך לתמוך ברוזבאד

במעלות סבורים כי מצבה הפיננסי של קבוצת אלון, שבשליטת דודי ויסמן, שרגא בירן והקיבוצים, השתפר מעט. מנגד, מצבה של חברת הנדל"ן רוזבאד מסתבך, ולמרות הזרמות קודמות מהבעלים הוצמדה לדו"חותיה הערת עסק חי

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> במאי 2012 פורסמה ב-TheMarker כתבת ניתוח על מצבה הפיננסי של קבוצת אלון, שבשליטת דודי ויסמן, שרגא בירן וארגון הקניות של הקיבוצים. בכתבה הוצגו האתגרים הניצבים בפני אלון, שחייבת לבעלי אג"ח יותר מ-2 מיליארד שקל; ולבנק הפועלים שלו חייבת אלון קמעונות, חברה-הבת, יותר מ-500 מיליון שקל.

דודי ויסמן

מאז הפרסום זינקה מניית החברה-הבת אלון USA בכ-62%, ושוויה עלה ל-862 מיליון דולר. בנוסף, גבר הסיכוי לתחילת הזרמתו של הגז הטבעי ממאגר תמר (שבו מחזיקה אלון חיפושי גז 4%). שתי ההתפתחויות החיוביות האלה איפשרו לאנליסטים של S&P מעלות לאשרר את דירוג האשראי של אלון ברמה של A מינוס ואף להעלות את תחזית הדירוג לחיובית.

"אנו מעריכים שהמגמה של הורדת המינוף בקבוצת אלון תמשיך בעוצמה גבוהה יותר במחצית השנייה של 2012 וב-2013, בעיקר כתוצאה מהורדה משמעותית של נטל החוב בחברה-הבת Alon USA Energy, ומהצפי ליצירת תזרימי מזומנים משמעותיים באלון חיפושי גז החל בהרבעון השני של 2013", כתבו האנליסטים של מעלות.

במעלות צופים כי אלון USA תוריד את רמת החוב נטו ב-2012 ב-1.2 מיליארד שקל לפחות, כשחלק מהכסף כולל כ-180 מיליון דולר שהתקבלו כתוצאה מהנפקת החברה-הבת אלון פרטנרס. כמו כן, במעלות מעריכים כי פעילות הזיקוק בארה"ב הנמצאת באחת מתקופות הגאות, תייצר EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות ריבית, מסים, פחת והפחתות) של כ-400 מיליון דולר ב-2012 (לעומת כ-220 מיליון דולר ב-2011); התחזיות המעודכנות של מעלות מצביעות על המשך המגמה החיובית במרווחי הזיקוק גם במחצית הראשונה של 2013.

במעלות מוסיפים: "התוצאות התפעוליות של מגה ממשיכות להיות חלשות. החולשה המתמשכת בפורמט ה-heavy discount קוזז בחלקו באמצעות תוצאות טובות ברבוע כחול נדל"ן ובדור אלון".

במעלות סבורים כי רמת הנזילות של אלון מספקת, ומסבירים כי מקור הנזילות העיקרי של החברה הוא המזומן שבקופה ומניות בכורה של אלון USA המיועדות למכירה בטווח הקצר. מקורות נוספים של אלון כוללים תקבולי דיווידנדים, דמי ניהול ופיקדונות שצפויים להתקבל מאלון חיפושי גז.

בעוד מצבה של אלון מראה סימני שיפור, ויסמן ובירן נאלצים להתמודד עם מצבה הפיננסי הרעוע של חברת הנדל"ן רוזבאד הפועלת בגרמניה וברומניה. השניים כבר הזרימו לחברה כ-150 מיליון שקל, אבל סכומים אלה לא הצליחו להוציא אותה מהבוץ הפיננסי.

רוזבאד סיימה את ינואר-ספטמבר 2012 עם הפסד של 57 מיליון שקל, שוויה צנח ל-3 מיליון שקל, ויכולתה לעמוד בהתחייבויות של כ-145 מיליון שקל לבעלי האג"ח תלויה כמעט באופן בלעדי בנכונות הבעלים להמשיך ולהזרים לה כסף. ויסמן ובירן התחייבו כי יזרימו לה 45 מיליון שקל נוספים בעת הצורך.

ואולם ברשות ני"ע לא הסתפקו בהתחייבות זו ודרשו מויסמן ובירן לצרף לדו"חות רוזבאד הצהרת הון או דו"חות כספיים מלאים של החברות הפרטיות שבשליטתם. ויסמן ובירן הציעו לצרף אישור של רואה חשבון לכך שיש להם יכולת כספית לתמוך בחברה, אבל ברשות לא הסתפקו בכך. בעקבות זאת, לא צורפה לדו"חות רוזבאד התחייבות בעלי השליטה לתמיכה נוספת בחברה, מה שאילץ את רואי החשבון שלה להצמיד, לראשונה, לדו"חותיה הערת עסק חי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?