עסקת וודסייד-לווייתן: השותפות ישלמו למדינה עד כחצי מיליארד דולר

(עדכון) בניגוד להערכות קודמות, התשלום של וודסייד לא יועבר עבור פיתוח הפרויקט, אלא יוזרם לקופות השותפות השונות מהן היא רכשה את הזכויות ■ כתוצאה מכך, ישלמו השותפות מס רווח הון בשיעור של כ-20% מהעסקה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

השותפויות בלווייתן ישלמו מס רווח הון של עד כחצי מיליארד דולר בעקבות עסקת המכירה של 30% מלווייתן לחברת וודסייד האוסטרלית. בניגוד להערכות קודמות, התשלום של וודסייד לא יועבר עבור פיתוח הפרויקט, אלא יוזם לקופות השותפות השונות מהן היא רכשה את הזכויות. כתוצאה מכך המדינה עתידה לגזור קופון של כ-20% מהעסקה – בגובה מס רווחי הון לחברות. ייתכן כי גובה המס יירד מעט בניכוי של הוצאות השותפויות בשנה הבאה.

באם וודסייד תשלם כ-2.5 מיליארד דולר עבור הזכויות - המדינה תגזור קופון של עד 6 מיליארד שקל בשנים הקרובות, ועוד 4 מיליארד שקל בשנים שלאחר מכן. תשלום המס, שלא בטוח שמגולם במחיר המניות בשוק, עשוי להוריד את שווי השותפויות.

יגאל לנדאו(רציו), יצחק תשובה (דלק) וצ'רלס דיווידסון (נובל אנרג'י)צילום: עופר וקנין, בלומברג,

מוקדם יותר הבוקר דיווחו השותפות במאגר לווייתן הודיעו הבוקר כי ענקית האנרגיה האוסטרלית, וודסייד (Woodside), היא הזוכה במכרז לרכישת 30% מהזכויות במאגר. החברה, שגברה בין השאר על גזפרום הרוסית וטוטאל הצרפתית, תשלם עבור הזכויות 1.5 מיליארד דולר, ועשויה להוסיף מיליארד דולר נוספים כנגזרת למחיר העתידי של הגז הנוזלי בעולם.

סכום הרכישה המיידי מעניק למאגר לוויתן שווי של 5 מיליארד דולר - בדומה להערכות המוקדמות. אולם, המחיר הסופי עשוי לטפס עד ל-8.3 מיליארד דולר בהתאם להתקיימות התנאים שנקבעו. על רקע הזכייה במכרז והשווי שננקב בו, מניות השותפות בלווייתן, וביניהן קבוצת דלק (באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר), נובל אנרג'י, ורציו - רושמות עליות חדות.

מאגר לווייתן נמצא בים העמוק מול חופי חדרה, מערבית ל"תמר", ומזרחית ל"בלוק 12" בקפריסין. עד כה התגלו בו כ-17 TCF של גז טבעי, והוא נחשב לתגלית הגז הגדולה ביותר בעשור האחרון. עוד התגלה כי בשכבות העמוקות שלו קיימת הסתברות נמוכה להימצאות נפט.

השותפות כיום במאגר הן נובל אנרג'י (39.6%); קבוצת דלק באמצעות דלק קידוחים שותפות מוגבלת (22.7%) ואבנר שותפות מוגבלת (22.67%); ורציו חיפושי נפט שותפות מוגבלת (15%). במסגרת העסקה, קבוצת דלק תמכור למעלה מ-15% מהזכויות, נובל כ-10% מהזכויות ואילו רציו 5% מהזכויות.

מיליארד דולר כ"אופציה"

התשלום שתעביר וודסייד יתבצע בכפוף לאבני דרך. בשלב הסגירה של העסקה תעביר וודסייד 696 מיליון דולר. סכום נוסף של 200 מיליון דולר ישולם עם ההסדרה הרגולטורית (ועדת צמח) שתאפשר יצוא גז מלווייתן. תשלום שלישי של 350 מיליון דולר יתקבל בבניית מתקן ההנזלה הראשון של גז טבעי, בסך הכל - כ-1.25 מיליארד דולר.

בנוסף תישא החברה בהוצאות שונות שעשויות להגיע עד לכ-250 מיליון דולר נוספים, ובכללם מימון קידוח אקספלורציה למטרות נפט עמוקות בסך של 50 מיליון דולר. תשלומים נוספים עד לתקרה של מיליארד דולר יתקבלו על בסיס מחיר הגז הנוזלי העתידי, אם יעלה מעל למחיר סף מוסכם (לא צוין הסכום). כלומר, אין ודאות כי וודסייד תשלם מיליארד דולר נוספים, אלא על בסיס "אופציה" עתידית של עלייה במחיר הגז מעל הסף שנקבע. כעת מחיר מיליון BTUשל גז טבעי עומד של 13 סנט.

כחלק מההסכם נקבע כי וודסייד תהייה אחראית על תחום ייצוא הגז מהמאגר, בעוד ונובל (מפעילת הקידוח) תישאר אחראית לאספקת צרכי השוק המקומי. על פי המתווה, חברת נובל תוביל את פיתוח המאגר כך ששכבר במהלך 2016 יחל השיווק לשוק המוקמי, ובמקביל יתאפשר יצוא כמות נכבדה.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

התמחות בהנזלת גז

לוודסייד התמחות בהנזלת גז (LGN). מדובר בטכניקת עבודה שונה מזו של המתמודדות האחרות במכרז. בעוד גזפרום הרוסית וטוטאל הצרפתית התכוונו להעביר את הגז מלווייתן בצנרת רק לעבר אירופה, וודסייד מתכוונת להפוך את הגז לנוזל ולשנע אותו באוניות לעבר אירופה ואסיה. בשל התחרות ששוררת בענף, מחיר הגז באירופה זול ב-2 דולרים בהשוואה לאסיה, אולם, יש לקזז מכך גם את עלויות השינוע ליבשת הרחוקה.

וודסייד, שמשתפת כיום כבר פעולה עם קבוצת דלק בקפריסין ופועלת במינמאר, מפעילה כיום שני פרויקטי גז בשווי של מיליארד דולרים מול חופי אוסטרליה המערבית. מנכ"ל וודסייד, שנכנס לתפקידו בחודש מאי השנה, כבר הצהיר שהוא מעוניין להגביר את הפעילות הימית של החברה. שווי השוק של החברה עומד על 30 מיליארד דולר.

לפני כחודש וחצי נפגשו בכירי וודסייד עם סגן שר החוץ דני איילון ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכירי וודסייד פירטו בפניי איילון, ולאחר מכן גם בפני נתניהו, על כוונתם להנזיל את הגז מלווייתן, באם אכן יזכו במכרז, ולשווקו הן באסיה והן באירופה. הבכירים ציינו כי בכוונתם להגביר את שיתוף הפעולה עם ישראל, כך שהוא עשוי לכלול, בין השאר, פתיחת אקדמיה למקצועות האנרגיה בישראל (בדומה לאוסטרליה) והעסקת מהנדסים בתחום.

לאחר חתימת הסכם ההצטרפות, השותפים בלווייתן יגישו לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה והמים בקשה לאישור הצטרפות וודסייד ולרישום זכויותיה במאגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר